Vzal si neurozenou ženu, potkal princeznu Dianu i Sobotku. Kdo je nový císař Japonska?

Autor: ČTK, simao - 
30. 4. 2019
18:43

Novým japonským císařem se o půlnoci místního času (dnes v 17:00 SELČ) stal 59letý Naruhito. Zároveň skončila třicetiletá éra císaře Akihita, který se vzdal trůnu ve prospěch staršího ze svých dvou synů. Naruhito je absolvent Oxfordu, který se v Británii potkal s princem Charlesem i lady Dianou. Byl i v někdejším Československu - před revolucí. V roce 2017 přivítal v Japonsku tehdejšího českého premiéra Bohuslava Sobotku. Jeho žena Masako se stala novou císařovnou, společně mají dceru Aiko.

Akihito dnes abdikoval ve svých 85 letech ze zdravotních důvodů. Je prvním abdikujícím japonským císařem za posledních 200 let. Svůj úmysl vzdát se trůnu oznámil už v roce 2016, kdy sdělil, že už fyzicky nestačí na plnění svých povinností.

S novým císařem v zemi vycházejícího slunce začala úderem místní půlnoci nová éra nazývaná Reiwa, což znamená „krásná harmonie“. Naopak skončilo období zvané Heisei, neboli „všudypřítomný mír“, spjaté s Akihitem.

Dosavadní korunní princ Naruhito nástup na chryzantémový trůn formálně potvrdí na středeční ranní ceremonii, které se podle tradice nesmí účastnit ženské příslušnice císařské rodiny, tedy ani Naruhitova choť Masako a dcera Aiko.

Japonský císař Akihito abdikoval, nahradil ho nejstarší syn NaruhitoJaponský císař Akihito abdikoval, nahradil ho nejstarší syn Naruhito | Reuters

Kosmopolitně založený absolvent Oxfordské univerzity Naruhito rovněž slavnostně převezme panovnické insignie, mezi nimiž jsou posvátný meč, císařské klenoty a pečeti. Pronést má také svůj první veřejný projev coby 126. japonský císař. Ceremoniály spojené s nastoupením nového císaře na trůn budou trvat až do podzimu.

Císař Naruhito: Vzal si neurozenou diplomatku

Naruhito je nejstarším synem císaře Akihita a císařovny Mičiko, od 23. února 1991 byl korunním princem. 

Narodil se 23. února 1960. Vystudoval historii na filozofické fakultě Univerzity Gakušúin, z Oxfordské univerzity, kde od roku 1983 studoval hospodářské dějiny a právo, si v roce 1991 odvezl titul doktora občanského práva.

Nový císař Japonska Naruhito má vystudovaný Oxford. V Británii se svého času potkal i s princem Charlesem a lady DianouNový císař Japonska Naruhito má vystudovaný Oxford. V Británii se svého času potkal i s princem Charlesem a lady Dianou | Profimedia.cz

V 80. letech podle médií Naruhito tvořil pár s americkou herečkou Brooke Shieldsovou. Svoji budoucí manželku, diplomatku Masako Ówadovou, poznal na recepci na počest španělské princezny Eleny v roce 1986. Princovu žádost o ruku přijala Masako až napotřetí, když Naruhito údajně argumentoval tím, že stát se korunní princeznou je jen „jinou formou diplomacie“.

V červnu 1993 se pak konečně oženil s Masako a stejně jako jeho otec přivedl do nejstarší císařské dynastie na světě dívku neurozeného stavu. Na svatební cestu jeli novomanželé do starobylého města Nara, aby ve svatyni pozdravili bohyni Amaterasu, pramáti císařské dynastie.

Nový císař Japonska Naruhito s manželkou Masako a dcerou AikoNový císař Japonska Naruhito s manželkou Masako a dcerou Aiko | Profimedia.cz

Osm let po svatbě, v prosinci 2001 se páru narodila dcera, princezna Aiko Tošinomija. Po jejím narození v japonské monarchii stále chyběl mužský následník trůnu, což podnítilo hnutí za změnu nástupnických zákonů. Krize se vyřešila, když se Naruhitovu mladšímu bratrovi, princi Akišinovi, a princezně Kiko narodil v roce 2006 syn Hisahito. Ten je nyní druhý v pořadí následnictví japonského trůnu.

V Praze byl před revolucí, v Japonsku vítal Sobotku

Jako člen japonské císařské rodiny již v mládí hodně cestoval po světě. V roce 1985 byl na neoficiální pětidenní návštěvě Prahy, Českého Krumlova a dalších historických měst. Je údajně znalcem a obdivovatelem české hudby. 

V březnu 2005 zahájil jako čestný předseda světovou výstavu Expo v japonské prefektuře Aiči. V roce 2012 na dva týdny převzal veškeré povinnosti svého otce během Akihitovy operace srdce a následné rekonvalescence. V červnu 2017 se v Tokiu setkal s tehdejším českým premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD).

Někdejší premiér ČR Bohuslav Sobotka s NaruhitemNěkdejší premiér ČR Bohuslav Sobotka s Naruhitem | vlada.cz

Mezi jeho záliby patří hudba - hraje na housle a violu - horolezectví a tenis. Angažuje se v problematice ochrany životního prostředí, vodního hospodářství a námořní dopravy.

Video Podívejte se do Japonska: Tokio i Hirošima, jízda šinkanzenem, karikatura pro Sobotku i obřad se saké - Blesk - Jaroslav Šimáček / hudebnibanka.cz: Hideyuki Asada - Izanai

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

a-z- ( 30. dubna 2019 19:52 )

Tak jestli se sešel se Sobotkou, pak je to jasně jediný možný kandidát na
císaře. 

Zobrazit celou diskusi
Další videa