Zabilo ho mnohoženství? Nová kniha rozebírá život brutálně zavražděného novináře

Autor: Darina Jíchová - 
10. listopadu 2019
18:03

Brutální vražda saúdského novináře Džamála Chásukdžího v loňském roce otřásla světem. Reportér, který byl kritický k režimu saúdského korunního prince Mohammada bin Salmána, byl vylákán na konzulát v Istanbulu a tam zavražděn. Detaily jeho smrti nahráli turečtí policisté, kteří měli v budově odposlech. Příběh Chášukdžího vraždy zpracoval britský zpravodaj, který například nabízí náhled do novinářova osobního života, který mohl vést k jeho smrti. „Nebyl to žádný svatoušek, udržoval poměry i s několika ženami zároveň,“ uvádí nová kniha. Zprávu přinesl deník Daily Mail.

Britský zpravodaj Jonathan Rugman ve své knize Vražda na konzulátu, z anglického originálu The Killing in the Consulate, popisuje, jak byl Chášukdží vylákán na konzulát, kde na něj čekalo patnáctičlenné vražedné komando složené z nejbližších spolupracovníků korunního prince. Autor se nevyhýbá těm nejděsivějším detailům vraždy.

Hatice Cengizová, snoubenka zavražděného novináře Džamála ChášukdžíhoHatice Cengizová, snoubenka zavražděného novináře Džamála Chášukdžího | Profimedia.cz

Ve shodě s nahrávkou pořízenou přímo na istanbulském konzulátu uvádí, že byl Chášukdží zdrogován a udušen, doplňuje i zvěrstva, která jeho vrahové provedli. Novináři podle Rugmana uřezali ještě před smrtí prsty na rukou. Rugman zdůrazňuje, že Chášukdžího nešťastný osud nesmí zůstat „pohřben a zapomenut“. Saúdský novinář byl zavražděn 2. října loňského roku poté, co si šel na konzulát vyzvednout dokumenty potřebné k sňatku. Jeho snoubenka na něj čekala venku.

Turkové odposlouchávali saúdský konzulát

Chášukdží se z konzulátu nikdy nevrátil, turecká policie záhy informovala o jeho smrti. S jistotou oznámili, že byl zavražděn saúdskými agenty. Zpočátku se o pravosti zprávy pochybovalo, novinářova snoubenka, jeho rodina a známí tomu nevěřili, domnívali se, že se Chášukdží někde ukrývá a dá se o sobě vědět, až to bude bezpečné.

Turkové ale trvali na svém, Chášukdží byl zavražděn, jejich hlavním důkazem byla nahrávka hrůzného činu. Začalo vyšetřování, Saúdové po týdnech zapírání přiznali, že Turkové mají pravdu a Chášukdží je po smrti. Dodnes popírají, že by příkaz k jeho likvidaci přišel od krále Salmána nebo korunního prince, i přestože se vyšetřovatelé, včetně OSN a CIA, shodují na to, že o tom bin Salmán musel vědět.

Těsně před smrtí viděl korunního prince

Podrobnosti o vraždě včetně transkripce Chášukdžího posledních okamžiků již byly publikovány ve všech světových mediích, přesto se Rugmanovi podařilo sebrat další neméně šokující informace. Zpravodaj uvádí, že k vraždě došlo ve zlatě zdobené kanceláři konzulátu, Chášukdží ležel na stole s perfektním výhledem na obrazy tří vládců Saúdské Arábie, prvního krále země, současného vládce a jeho následníka.

Právě proti pevné ruce saúdských vládců vystupoval Chášukdží, který svobodu miloval nade vše ostatní, píše Rugman. „Byl chycený mezi kladivem a kovadlinou, mezi svobodou projevu a krutovládou monarchů, nakonec zaplatil tu nejvyšší cenu za to, že proti svým vládcům vystoupil. Neochránil ho ani exil,“ stojí v Rugmanově knize.

Uříznutí prstů bylo symbolické

Zpravodaj dodává, že celá událost spíše připomíná „krvák“ než skutečnost. „Konzulát odposloucháván tajnou službou, zvuk pily řezající lidské maso, komentáře vrahů,“ vyjmenovává Rugman. „Předpokládáme a doufáme, že byl v tu chvíli už mrtvý. Musel být, vrahové postupovali neskutečně rychle,“ upřesňuje. „Uřezali mu ruce, nohy i hlavu. Jako první, zřejmě ještě zaživa, mu uřízli prsty, což byl symbolický trest za všechny ty články, které proti režimu napsal,“ vysvětlil Rugman.

Novinářovy ostatky zabalili do pytlů a vynesli z konzulátu. Po těle se stále pátrá, jeho rodina ho ještě nemohla pohřbít. Komando po sobě uklidilo, jeden z mužů se dokonce oblékl do novinářových šatů a nechal se zachytit kamerami, jak odchází. Agenti se do pár hodin sbalili a opustili Turecko. Kdyby nebylo nahrávky, mohlo jim to podle Rugmana projít.

Kamera zachytila saudského novináře Džamála Chášukdžího krátce předtím, než 2. října vstoupil na saudský konsulát. Ven už se prominentní kritik Rijádu nevrátil.Kamera zachytila saudského novináře Džamála Chášukdžího krátce předtím, než 2. října vstoupil na saudský konsulát. Ven už se prominentní kritik Rijádu nevrátil. | Reuters

S tak pádnými důkazy, jako je nahrávka, Chášukdžího rodina, kolegové, novináři a ochránci lidských práv očekávali rychlou akci, k té však nedošlo. Rugman, stejně jako další, ukázal prstem na amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho nedůslednost. Podle zpravodaje dal před spravedlností přednost lukrativním obchodním vztahům se Saúdy.

Proč Chášukdží riskoval a šel na konzulát?

Saúdská prokuratura zatkala několik lidí, nabídla přísné rozsudky a tresty, přesto „žádné hlavy zatím nepadají“, píše Rugman. Zpravodaj nepochybuje o tom, že za vraždou je korunní princ. Nicméně stejně jako Chášukdžího známí a kolegové si láme hlavu nad tím, proč novinář tak riskoval a na konzulát šel. Dobře totiž věděl, že ho má saudský režim „na mušce“.

Rugman nabízí jednoduchou odpověď, Chášukdží se chtěl ženit, byl zasnoubený s Turkyní Hatice Cengizovou a na konzulát si šel pro hotové rozvodové dokumenty. „Velmi mírně řečeno, nebyl to svatoušek. Jeho osobní život byl víc než komplikovaný. Měl vždycky mnoho žen, někdy i současně několik vztahů. Měl děti, které zřídka vídal. Byl to ale v podstatě osamělý zoufalý muž,“ popsal Rugman Chášukdžího.

„Až na potřetí se ženil z lásky. Doktorka Alá Nassífová vedla charitu, jejímž hlavním sponzorem ale byla saúdská královská rodina. Dostal ji do nepříjemné pozice a ona ho prosila, aby s kritickými články přestal nejen kvůli její práci, ale hlavně kvůli svému bezpečí,“ vyjevil Rugman. „Nejdříve na její žádost přistoupil, ale nevydržel to. Bylo pro něj nepřijatelné, aby mlčky přihlížel porušování lidských práv, ke kterému v zemi docházelo,“ dodal autor knihy.

V roce 2017 se sbalil a opustil zemi, zamířil do Spojených států. Nassífová zůstala „uvězněná“ v arabském království, vláda jí zakázala vycestovat. Manželé se nakonec rozvedli po telefonu. Rugman uvádí, že ho konec jejich vztahu velmi „zasáhl a zranil“. „Zbyl mu jen jeho sloupek ve Washington Postu,“ domnívá se zpravodaj.

Přátelé: Měl depresi

„Stýskalo se mu po domově a rodině, často měl slzy v očích, když o tom mluvil,“ svěřili se Rugmanovi Chášukdžího přátelé. „Jevil známky deprese,“ shodli se. Během výletu do Istanbulu v květnu 2018 se seznámil s Cengizovou, do které se „bláznivě“ zamiloval. Během několika měsíců vztahu začali plánovat svatbu. Otec Turkyně ale požadoval důkaz o tom, že byl Chášukdží rozvedený, Saúdovi moc nedůvěřoval.

Rugman odhalil, že obavy otce Cengizové byly více méně oprávněné. Chášukdží nebyl oficiálně rozvedený s Nassífovou a zároveň se tajně v červnu 2018 oženil s egyptskou letuškou. Saúdské zákony dovolují polygamii. S Egypťankou podle záznamů, které vyšetřovatelé a také Rugman získali od jeho mobilního operátora, Chášukdží hovořil krátce před svou smrtí. V kontaktu podle všeho byli pravidelně.

Chášukdží věřil, že si na něj v Istanbulu „netroufnou“

Saúdský novinář si však Cengizovou chtěl skutečně vzít, proto se rozhodl splnit podmínky svého nastávajícího tchána a na konzulátu v Istanbulu zažádal o dokumenty, které by rozvázaly všechny jeho dosavadní svazky, uvádí Rugman. Na saúdský úřad zašel v pátek 28. září loňského roku, na přepážce mu řekli, že vše bude připraveno příští týden.

Chášukdží si v klidu odletěl na konferenci do Londýna, po víkendu zašel na úřad. Rugman v knize spekuluje o tom, že se Saúd zřejmě domníval, že si na něj jeho nepřátelé nedovolí zaútočit v cizí zemi. „Mýlil se,“ píše Rugman. „Jakmile se za ním zavřely dveře se zlatým znakem Saúdské Arábie, už ho nikdy nikdo neviděl,“ zakončil autor.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud