Sobota 27. dubna 2024
Svátek slaví Jaroslav, zítra Vlastislav
Polojasno 14°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Reportérku zabili na cestě do práce. Vražda otřásla aktivisty i politiky, žádají tvrdé tresty

Autor: ČTK - 
13. května 2019
12:31

Bývalá afghánská televizní reportérka Mína Mangalová, která v poslední době působila jako poradkyně afghánského parlamentu, byla o víkendu za bílého dne zavražděna v metropoli Kábulu. Kdo za činem stojí, není jasné. Afghánští politici a organizace zasazující se za práva žen zločin důrazně odsoudili a vyzvali úřady, aby případ urychleně vyšetřily a viníky přísně potrestaly, napsal dnes zpravodajský server BBC News.

Smrt někdejší afghánské novinářky přichází v době, kdy se do centra světové pozornosti znovu dostává otázka ženských práv v Afghánistánu v souvislosti s možným úplným stažením zahraničních sil ze země a s potenciálním návratem fundamentalistického hnutí Tálibán zpět do politiky.

Spojené státy v současné době jednají s Tálibánem o mírové dohodě, která by ukončila téměř dvacetiletý konflikt v zemi. Hnutí Tálibán v době své vlády v letech 1996 až 2001 nechvalně proslulo diskriminací žen, z nichž naprostá většina neměla přístup ke vzdělání a k práci, musela chodit plně zahalená a nesměla opouštět domov bez doprovodu mužského člena rodiny.

Novinářka se bála o život

Mangalovou zastřelili neznámí ozbrojenci v sobotu kolem 07:20 místního času (09:50 SELČ), když byla na cestě do zaměstnání, kde pracovala jako poradkyně dolní komory afghánského parlamentu v oblasti kultury.

K útoku poblíž domova Mangalové ve východní části Kábulu se nikdo nepřihlásil. Útočníci, kteří byli údajně dva a stříleli z motocyklu, z místa činu ujeli a policie po nich pátrá. Afghánský premiér Abdulláh Abdulláh slíbil, že vrazi budou dopadeni.

Podle kábulské policie není jasné, zda se jedná o teroristický čin, nebo zda důvodem byly osobní spory. Mluvčí policie v Kábulu uvedl, že vražda mohla být důsledkem rodinného konfliktu. Podle serveru BBC News Mangalová nedávno na facebooku napsala, že je terčem výhrůžek a že se obává o svůj život.

Mangalová v minulosti působila jako reportérka a hlasatelka přední afghánské televizní stanice Ariana News. Její smrt odsoudila řada Afghánců na sociálních sítích, kteří také sdíleli fotografii novinářky.

Práva žen v Afghánistánu

Od pádu Tálibánu, který byl svržen v roce 2001 s pomocí invaze zahraničních vojsk, byl v otázce ženských práv zaznamenán v Afghánistánu značný pokrok, přesto země zůstává na spodních místech žebříčku států podle rovnosti pohlaví. Kritici poukazují na časté nucené sňatky, vraždy žen zdůvodňované nutností hájit čest rodiny či na velmi rozšířené domácí násilí, zvláště ve venkovských oblastech Afghánistánu, píše server BBC News.

BBC rovněž připomíná, že podle mezinárodní organizace Reportéři bez hranic byl Afghánistán v loňském roce pro novináře vůbec nejnebezpečnější zemí světa.

 

Taurus70 ( 13. května 2019 21:52 )

Tomu neverim vzdyt jsou tam nasi slavni ochranci demokracie ze by tam byli k nicemu?😂😂😂

Escaperoom ( 13. května 2019 14:27 )

Najdete debila ve vašem okolí zde:krjpetr. ga/debil

Zobrazit celou diskusi