Řidičák Brežněva jde do dražby. Bývalý sovětský vůdce si mohl „osedlat“ i autobus

Autor: ČTK, Darina Jíchová - 
8. listopadu 2019
08:08

S vyvolávací cenou asi 545 000 korun se příští čtvrtek v Moskvě bude dražit řidičský průkaz, který patřil někdejšímu vůdci Sovětského svazu Leonidu Brežněvovi. Oznámila to aukční síň Litfond, která dražbu pořádá. Někdejší sovětský vůdce měl podle všeho povolení jezdit úplně vším, od motocyklů přes osobní i nákladní automobily až po autobus.

Součástí řidičáku je i kupon, neposkvrněný žádnou dírkou. Těmi totiž tehdejší milicionáři coby strážci zákona vyznačovali řidičovy prohřešky. Průkaz byl vydán s datem 10. prosince 1976, kdy Brežněv slavil sedmdesátku. Podle znalců šlo o „žertovný dárek“ tehdejšího ministra vnitra Nikolaje Ščelekova vůdci sovětských komunistů.

Řidičský průkaz Leonida Brežněva. Součástí řidičáku je i kupon přestupků - sovětský vůdce jezdil bez přestupků.Řidičský průkaz Leonida Brežněva. Součástí řidičáku je i kupon přestupků - sovětský vůdce jezdil bez přestupků. | Aukční dům Litfond

Řidičák s kuponem po léta zůstávaly v Brežněvově chatě, než ji v roce 1991 dostal k užívání tehdejší moskevský starosta Gavriil Popov, a tak se památky po Brežněvovi dostaly na trh.

Brežněv měl velkou sbírku vozů

Brežněv, který Sovětskému svazu vládl po 18 let, byl známý jako vášnivý nimrod i motorista, který se rád nechával obdarovat drahými vozy, aby je kolikrát důkladně zničil. Ze dvou vozů Rolls-Royce v osobní sbírce, čítající údajně 68 aut, se v kremelské garáži dochoval jeden Silver Shadow.

Před několika lety kremelská „Garáž zvláštního určení“ vystavovala některé své exponáty na výstavě v Moskvě. K vidění byly i unikáty, jako například volha se zvýšeným podvozkem, která sloužila loveckým výpravám Leonida Brežněva.

Posléze se v doprovodu letitého vůdce staly nezbytností i další jedinečné, včetně pojízdné reanimační, jednotky. Situaci odrážel i dobový vtip. „Soudruzi, roznesla se fáma, že na zadním sedadle místo mne vozí figurínu,“ stěžuje si prý Brežněv na zasedání. „Není to pravda, místo figuríny vozí mne!“

Určování politiky podle auta

Říkávalo se, že za sovětských dob se prý politická linie Kremlu dala odhadnout i podle toho, v jakém autě sovětský vůdce jezdil. Opancéřovaná limuzína věštila utažení šroubů, vůz se stahovací střechou politické tání - pokud kabriolet nejel v čele tanků.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud