Trump volal Putinovi: S požáry vám pomůžeme. Zapojili se i šamani

Aktualizováno -
1. srpna 2019
19:50
Autor: ČTK, tva - 
1. srpna 2019
10:45

Sibiřská tajga dál hoří na ploše tří milionů hektarů, což zhruba odpovídá rozloze 40 procent Česka, a dnešní ruský tisk se shoduje, že prognózy jsou nepříznivé. Za příčinu alarmující kalamity média označují pasivitu místních úřadů a nedostatek peněz. Pomoc ve středu prezidentovi Vladimiru Putinovi telefonicky nabídl jeho americký protějšek Donald Trump. Ruská vláda chce vyšetřit, zda požáry na Sibiři nebyly založeny úmyslně.

V asijské části Ruska je situace krajně nepříznivá a zlepšovat se nebude, tvrdí ruští hasiči a meteorologové. Déšť se v postižených regionech, rozlohou srovnatelných s územím Belgie, v dohledné době neočekává. Situaci komplikuje fakt, že na odlehlých a nepřístupných místech záchranáři hašení vzdali, protože náklady údajně převyšují výši možných škod. Oheň se ale podle expertů v takovém případě může přesunout do masivních sibiřských rašelinišť, kde „přečká“ zimu a na jaře znovu zachvátí okolní lesy.

Znečištění ovzduší bude mít velké následky

Mluvčí ministerstva pro mimořádné události novinářům řekl, že místní správní úřady v sibiřských regionech situaci nezvládly, zanedbaly varování centrálních orgánů a byly pasivní při hašení. Irek Chačanov, hlavní ruský expert na protipožární ochranu, agenturu TASS upozornil, že znečištění ovzduší zplodinami hoření může mít „velké ekologické a klimatické následky“.

Dým komplikuje život obyvatelům asi 800 ruských měst. Navíc se pomalu přesouvá do sousedních států, zejména do Kazachstánu a Mongolska. Evropskou část Ruska údajně zatím neohrožuje. Oheň spaluje spíše neobydlené oblasti, ztráty na životech nejsou hlášeny.

Od čtvrtečního dne budou podle agentury Interfax ruské letouny rozptylovat nad oblastmi požárů jodid stříbrný ve snaze uměle vytvářet dešťová oblaka. Krystalky této látky působí jako kondenzační jádra, na nichž vznikají kapky deště.

Úřady budou prošetřovat možnost žhářství

Telefonickou nabídku pomoci při hašení požárů učinil ve středu večer americký prezident Donald Trump. Putin podle sdělení Kremlu označil Trumpův návrh za „krok k obnovení plnohodnotných vztahů“ mezi Ruskem a USA a prohlásil, že americkou pomoc využije, bude-li třeba.

Požáry na Sibiři.Požáry na Sibiři. | reprofoto/youtube/PavelMitkovskij

Ruský premiér Dmitrij Medveděv nařídil generální prokuratuře, aby prošetřila spekulace o záměrném založení požárů na Sibiři. Podle spekulací ruského tisku mohli lesy zapálit pracovníci firem, které se zabývají ilegální těžbou dřeva, aby zakryly následky svých skutků. „Lidem musí být jasno, co a jak se vlastně stalo,“ řekl premiér novinářům. Vyšetřovatelé mají vládě podat zprávu do konce října.

Požáry zasáhly hlavně rozsáhlá území Krasnojarského kraje a Irkutské oblasti, kde vláda vyhlásila stav ohrožení. Putin k hašení ve středu povolal armádu, na pomoc hasičům byly vyslány desítky speciálních armádních letadel a vrtulníků.

„Teď už je pozdě, tak Rusko hledá nepřátele“

„Teď, kdy hoří území o velikosti dvou Černých Hor či skoro celé Belgie, oheň hasí 2700 lidí, 390 kusů pozemní techniky, 28 protipožárních letadel a vrtulníků plus deset letadel a deset vrtulníků ministerstva obrany. Toť vše,“ pozastavil se server Newsru.com. „Za této situace s požáry si ruská vláda počíná stejně jako v domácí či zahraniční politice - hledá nepřátele, kteří zavinili, co se kolem ní děje,“ komentoval premiérův pokyn hledat případné žháře. „Teď už je pozdě, není co hasit. A všechny kroky vlády jsou jen pro vizuální efekt,“ dodal Newsru.com.

Ruský etnograf Timofej Moldanov agentuře Interfax řekl, že šamani původních sibiřských národů ve středu zahájili obřady přivolání deště, který by měl pomoci oheň uhasit. Zvlášť působivé jsou prý rituály v komunitách Něnců, tajmyrských Dolganů, ugrofinských Marijců a Komijců nebo východosibiřských Jakutů.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

anonym01 ( 1. srpna 2019 14:02 )

JSEM ZASTANKYNE KAPITALISMU. TEN MA DALEKO OD MAFIANSKY RUSKY A CINSKY OLIGARCHIE! TU RAZITE VY SPOLECNE SE ZEMANEM, BABISEM I KELLNEREM

anonym01 ( 1. srpna 2019 13:59 )

KARAMELKO, TA KUPA LEJN COS TU VYTENTO JE ZE VCERJSICH TVRDYCH KOBLIH K VECERI? SI JAK KOBYLA!

Keramika ( 1. srpna 2019 12:56 )

Anonyme01 je pacient psychiatrie, viz slova jeho souseda z jihu.

555xxxxx ( 1. srpna 2019 12:47 )

..a hádej kdo ho nasadil toho brouka! Ty zastánkyně kapitalismu! Plivačka na komunisty! Komunisti měli lesy v pořádku a brouka pod kontrolou!!!

Keramika ( 1. srpna 2019 12:43 )

anonym01 💩💩🤮🤮je dem.entní přírodní úkaz de.bility, primitivnosti, zapšklé zloby z bezmocnosti a z toho jak ho má každý u pr..dele
Je to taková malá velká špína škodici alespom přes internet a plivajicí jed ze své smradlavé držky. Je to ubožak a chudák, není ani k tomu, aby ho člověk poch.cal 💩💩💩🤣🤣🤣

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud