Ruské Maledivy: Lidé se vrhají do nádrže na odpad, nalákala je tyrkysová voda

Autor: Nikola Forejtová - 
20. 7. 2019
12:28

Malebné jezero se zářivě tyrkysovou vodou nalákalo stovky fotekchtivých uživatelů sociálních sítí. Jezírko u Novosibirsku si svým vábivým vzhledem vysloužilo přezdívku ruské Maledivy, jeho složení ale už tak vábivé není. Úchvatnou barvu totiž způsobily splašky, které se do vody dostaly z nedaleké uhelné elektrárny. Lidé ale ignorují oxidy kovů a jiných zplodin a v honbě po „lajcích“ se vrhají do odpadní vody v nafukovacím jednorožci. O nebezpečném výletu, způsobujícím těžkou alergickou reakci, informují zahraniční média jako BBC nebo Guardian.

 „Vůbec to tady není nebezpečné. Druhý den ráno mi trochu zčervenaly nohy a asi dva dny svědily, pak to ale přestalo,“ napsal jeden z uživatelů. Ve svém příspěvku dodal, že tyrkysová voda chutná trochu kysele.

Sociální sítě se plní fotografiemi lidí, kteří mnohdy riskují silnou alergickou reakci kvůli jedné dobré fotceSociální sítě se plní fotografiemi lidí, kteří mnohdy riskují silnou alergickou reakci kvůli jedné dobré fotce | Reprofoto Instagram

S žertem míněný příspěvek patří k mnoha dalším, které se začaly objevovat na facebooku, twitteru a hlavně na instagramu. V honbě za „lajky“ se totiž lidé v posledních dnech vydávají k Novosibirskému jezeru přezdívaného ruské Maledivy. Název vznikl díky tyrkysově zbarvené vodě připomínající oblíbené jihoasijské pláže. Rozdíl je ale markantní, kromě toho, že se vodní hladina blýská pod ruskou oblohou, se v ní také nachází řada zplodin.

Nafukovací jednorožec i svatební fotky

„Jezero je uměle vytvořené a za jeho tyrkysovým zbarvením stojí chemikálie, například chlorid vápenatý nebo různé druhy oxidů. Mimo to leží na dně popel z elektrárny, ze kterého se nemusí lidé dostat ven,“ uvedla společnost Siberian Generating Company, jež je majitelem jezera. Důrazně varují, aby si lidé jezeru vyhýbali. Jejich snahy se ale míjí účinkem a lidé kvůli hezké fotce riskují své zdraví.

Množí se tak příspěvky, kdy zde lidé polehávají na pobřeží, cachtají se blízko břehu či se na paddleboardu či nafukovacím jednorožci vydávají až k nejhlubšímu místu vodní hladiny.

Odpad ve vodě pochází z uhelné elektrárny výše zmíněné společnosti, jak informoval server BBC. „Voda je toxická. Jak moc hloupí můžou ti lidé být? Co je s nimi špatně,“ pobuřuje se jedna z uživatelek na sociální síti u romantické svatební fotky s pozadím ruských Malediv.

Společnost rovněž uvedla, že obsah nádrže ale není toxický a že míru radiace zkontrolovala nezávislá inspekce. Přesto nedoporučují se vody vůbec dotýkat, protože by to mohlo způsobit silnou alergickou reakci. To ostatně potvrzuje i uživatel, který si dva dny zuřivě škrábal namočené nohy.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

kusinda1 ( 21. července 2019 17:04 )

se divím že tam vůbec jezdi ,tornada zaplavy ,musí tam byt pěknej bordel,voda zastavena ,jak to vůbec uklizí asi to nametou do moře a jede se dál

vemenozmojistary ( 21. července 2019 02:55 )

Přesně tak. Černý zasrani cigošský.

California ( 20. července 2019 23:37 )

Moment, kdo to vymyslel? To neni pravda? ALe je.

diskutujici ( 20. července 2019 21:54 )

Prima, nejde zde napsat, ze Plesk prasi odkazy.
Zkopirujte si predchazejici odkaz a vlozte napr. do Notepadu
Budete koukat. Zamerne vkladane pomlcky.

diskutujici ( 20. července 2019 21:48 )

Jeste jeden pokus:
http­s://go­o.gl­/map­s/9Cum­rtUG­vzoqo9­9P8

Zobrazit celou diskusi
Další videa