Hořela továrna na výrobu raket: Každá z nich může nést až 6 jaderných hlavic!

Autor: ČTK - 
26. dubna 2019
19:37

V jedné z hal v továrně Krasmaš v sibiřském městě Krasnojarsku, kde se vyrábějí mezikontinentální rakety Siněva pro ruské jaderné ponorky, v pátek hořelo. Oznámila to agentura Interfax s odvoláním na ministerstvo pro mimořádné situace. Sloup černého dýmu byl vidět zdaleka.

Oheň postihl plochu asi 5000 metrů čtverečních a způsobil zřícení střechy v jedné hale, kde podle nejmenovaného hasiče prý nebyly rakety, ale sklad chladírenské techniky. Oheň se podle agentury RIA Novosti mezitím rozšířil na plochu 24 tisíc metrů čtverečních a plameny se snaží uhasit skoro stovka hasičů.

Ministerstvo pro mimořádné situace posléze ohlásilo, že se požár na ploše 20 tisíc metrů čtverečních podařilo dostat pod kontrolu a nehrozí jeho rozšíření.

O tom, že nehoří zbrojovka, ale sklad ledniček v továrním areálu, ujistila i ruská vesmírná agentura Roskosmos; v Krasmaši totiž vznikají i moduly určené pro vesmírné rakety Zenit a Proton. Z podniku pocházely i pochodně pro zimní olympiádu, která se konala v roce 2014 v Soči.

Krasmaš je jedním z předních ruských výrobců zbraní a střeliva. Předpokládá se, že kromě raket Siněva, které mohou nést až 6 jaderných hlavic, bude vyrábět i novou těžkou mezikontinentální raketu Sarmat, odpalovanou ze země.

Rakety Siněva jsou ve výzbroji ponorek, označovaných za dosud nejvýznamnější typ raketonosných ponorek v ruském námořnictvu. Dolet Siněvy býval uváděn 8 tisíc kilometrů, ale při jednom z testů raketa uletěla rekordní vzdálenost více než 11 500 kilometrů. Předpokládalo se však, že i díky menšímu nákladu.

Siněva je raketou na kapalné palivo, na rozdíl od raket Bulava na tuhé palivo, které jsou určeny pro novou generaci jaderných ponorek třídy Borej.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání