Čtvrtek 29. říjen 2020
Svátek slaví Silvie, zítra Tadeáš
Oblačno, déšť 11°C

Jako za cara, zuří Ukrajina. Rusko podle ní porušuje práva v těžbě i rybaření

Autor: ČTK - 
11. června 2019
17:50

Rusko svými zásahy na Krymu a v okolních vodách porušuje práva Ukrajiny ohledně rybaření a těžby nerostných surovin a dokazuje, že od dob Ruského impéria se nic nezměnilo. I tato obvinění dnes zazněla v úvodním prohlášení zástupců Kyjeva u Stálého rozhodčího soudu (PCA) v Haagu, který tento týden začal předběžně projednávat ukrajinskou žalobu na Moskvu. Ruské výhrady ohledně jurisdikce mezinárodního soudu podle ukrajinské strany nemají žádný právní základ.

„Rusko postavilo nelegální most přes mezinárodní úžinu. Obtěžuje lodě všech zemí mířící z a do ukrajinských přístavů,“ řekla náměstkyně šéfa ukrajinské diplomacie Olena Zerkalová o situaci v Kerčském průlivu. Ten odděluje Krym od ruského Krasnodarského kraje a od anexe ukrajinského poloostrova v roce 2014 v něm lodní provoz kontroluje Rusko.

Ukrajinci nesmí do krymských vod

„(Rusko) krade naše energetické zdroje v našich mořských oblastech. Nepouští naše rybáře do vod, ve kterých odjakživa rybařili. Dohromady ukazují tyto přestupky naprostou neúctu Ruska k mezinárodnímu mořskému právu,“ pokračovala podle agentury AP Zerkalová.

Ukrajinská žaloba u PCA, který je nejstarším rozhodčím soudem na světě, byla podána v září 2016 a požaduje verdikt, který by Moskvě nařídil „ukončit nezákonné kroky v dotčených vodách“. Ruská strana na pondělním předběžném stání uvedla, že soud v Haagu nemá pravomoc rozhodovat o ukrajinských nárocích, protože „se dotýkají ruské svrchovanosti nad Krymem a přilehlými vodami“.

Podle Zerkalové nemá ruská argumentace z právního hlediska žádnou váhu a PCA by o žalobě měl rozhodnout. Představitelka ukrajinské vlády zdůraznila, že spor se týká údajného porušování práv Kyjeva zakotvených v Úmluvě OSN o mořském právu, která se dotýká i rybaření či těžby nerostných surovin. Kdy se pětičlenný arbitrážní panel PCA vyjádří k ruským námitkám ohledně jurisdikce, není v tuto chvíli jasné.

„Podle Ruska je tenhle případ o svrchovanosti Krymu. Není,“ uvedla náměstkyně Zerkalová. „Přístup Ruska vychází z imperiálního výkladu dějin, který jeho lídři preferují. Ve verzi reality prezentované Ruskem včera (pondělí) se nic nezměnilo od časů Ruského impéria,“ dodala podle agentury AFP.

Západ anexi Krymu neuznává

Západ připojení Krymu k Rusku neuznává a obviňuje Moskvu, že úmyslně brání Ukrajincům v přístupu k Azovskému moři, které od Černého moře odděluje Kerčský průliv. Rusko po anexi poloostrova zahájilo v regionu rozvoj infrastruktury a postavilo přes Kerčský průliv most pro automobilovou dopravu.

Video Konflikt v Azovském moři: Rusové jsou arogantní, Ukrajinci měli s provokací počítat. Vyhlášení válečného stavu je ale přehnané, říká bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý - Blesk Zprávy / Zuzana Štíchová, Lukáš Červený

Taurus70 ( 11. června 2019 20:32 )

Krym byl je a vzdy bude Rusky uplakanci😀😀😀

Hyeron ( 11. června 2019 20:26 )

Doby,kdy si Západ v čele s USA mohl beztrestně vyskakovat,jsou pryč. Ukrajina si to asi neuvědomuje...

fotrpjotr ( 11. června 2019 19:07 )

Udělit banderovské Ukrajině přísné sankce a bude klid.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud