Putin láká separatisty na ruské občanství. „Drzý krok,“ zuří Ukrajina a stěžuje si u OSN

24. 4. 2019
18:50

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal dekret, který dává právo obyvatelům „řady okresů na jihovýchodě Ukrajiny“ získat ruské občanství ve zjednodušeném řízení. Informovala o tom dnes agentura TASS. Rozhodnutí, označené jako humanitární akt, neuvádí, kterých ukrajinských oblastí se zjednodušený režim týká. Podle dřívějších zpráv moskevského tisku jde o regiony ovládané proruskými separatisty. Ukrajina Putinův krok označila za agresi a stěžovala si Radě bezpečnosti OSN.

Podle Putinova dekretu, který se údajně opírá o všeobecně uznávané zásady a normy mezinárodního práva, jsou ruské úřady povinny žádost o občanství vyřídit ve lhůtě do tří měsíců. Podat žádost mohou občané obývající „jednotlivé okresy Doněcké a Luhanské oblasti Ukrajiny“, uvádí se v dokumentu. Podmínkou obdržení pasu je slib věrnosti Rusku.

Ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin na twitteru napsal, že rozhodnutí Kremlu je pokračováním ruské agrese a vměšováním do vnitřních ukrajinských záležitostí. „Je to nová ‚pasová‘ etapa okupace Donbasu,“ napsal ministr. „Rusko vás zbavilo přítomnosti, a teď vás chce zbavit budoucnosti,“ varoval obyvatele povstaleckých regionů.

Stálý ukrajinský zástupce v OSN Volodymyr Jelčenko oznámil, že se stížností na „drzý krok“ Ruska, který podle něj odporuje minským mírovým smlouvám, se obrátil na Radu bezpečnosti OSN. Vzhledem k právu veta, které může Rusko v Radě uplatnit, je možnost reálných diplomatických kroků mlhavá.

Ruský list Kommersant o chystaném Putinově dekretu informoval už v polovině dubna. Napsal, že ruské regiony sousedící s povstaleckými oblastmi Donbasu se připravují na příliv nových ruských občanů. V Rostově na Donu, ležícím nedaleko ukrajinských hranic, v polovině března otevřeli nový migrační úřad ministerstva vnitra a nová infrastruktura pro migranty se buduje i v jiných ruských pohraničních městech.

Putinovo rozhodnutí v rozhovoru pro TASS komentoval kremelský poradce Vladislav Surkov, jeden z hlavních architektů ruské politiky vůči Ukrajině. „Je to krajně významná událost pro občany Doněcké a Luhanské lidové republiky. Je to povinnost Ruska vůči lidem hovořím a uvažujícím rusky, kteří se teď dostali do tíživé situace kvůli represivním akcím kyjevského režimu... S ruským pasem se budou cítit svobodnější a bezpečnější,“ konstatoval Surkov.

V části Doněcké oblasti kontrolované povstalci žije podle ruského tisku 2,3 milionu lidí, v Luhanské oblasti necelého půldruhého milionu. Zjednodušený režim získání ruského pasu využívají už obyvatelé Podněstří, separatistické moldavské enklávy osídlené většinovými Rusy.

satanas ( 25. dubna 2019 10:31 )

Jsem zvedav jak Ukrosi zacnou vyvadet az Cesko zacne udelovat obcanstvi Volynskym cechum...Nakonec, nikdo nikoho nenuti,..I v Rusku je Demokracie! Narozdil od Ukrajiny movladane dosud nacky!

anonym01 ( 24. dubna 2019 21:03 )

AT Z UKRAJINY ODEJDOU. BUDOU MIT UKRAJINCI KLID OD TECH SEPARATISTU. TEROR NA VLASTNI OBYVATELE POUZIVAJI JEN DIKTATORI. JEN SE PTAM KDO U NAS VLADNE . BOJOVE LATKY KDO U NAS MĚL PRISTUP NEBO PRISTUP MÁ ? KONKRETNI LIDE JSOU ZA TO ZODPOVEDNI.

namoroman ( 24. dubna 2019 19:59 )

Občané DLR a LLR kteří mají ruskou národnost a nebo mluví rusky na to jistě nárok mají . To samé dělá Maďarsko s Maďary na Ukrajině a možná i na jižním Slovensku ... i Česko s Čechy na Ukrajině má zjednodušený režim pro jejich získávání občanství ČR, nebo snad ne ?!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa