Kima vítala v Rusku děvčata v krojích. Nabízený chleb a sůl diktátor neochutnal

Aktualizováno -
24. 4. 2019
10:20
Autor: ČTK - 
24. 4. 2019
06:56

Obrněný vlak severokorejského diktátora Kim Čong-una ve středu dorazil do Vladivostoku na východě Ruska, kde se ve čtvrtek Kim setká s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jednat budou především o jaderném odzbrojení Korejského poloostrova. Předtím se souprava krátce zastavila v pohraničním městě Chasan, kde Kima oficiálně přivítala ruská vládní delegace.

Severokorejský vůdce v rozhovoru pro televizní kanál Rossija 24 vyjádřil očekávání, že jeho jednání v Rusku bude „úspěšné a užitečné“. Potvrdil, že s šéfem Kremlu hodlá hovořit zejména o urovnání situace na Korejském poloostrově a o rozvoji dvoustranných vztahů.

Jednání vrcholných představitelů obou zemí se má konat v době zvýšeného napětí vyvolaného nedávným severokorejským testem nové taktické zbraně. Únorová v pořadí druhá schůzka v Hanoji mezi Kimem a americkým prezidentem Donaldem Trumpem, který se snaží severokorejského diktátora přesvědčit k jadernému odzbrojení Korejského poloostrova výměnou za zrušení sankcí, skončila neúspěchem. Podle agentury Reuters se tak Kim nyní snaží získat mezinárodní podporu pro hospodářský rozvoj své izolované země.

Severokorejského vůdce dnes ve pohraničním Chasanu kromě oficiální vládní delegace vítala i děvčata v ruských národních krojích, která mu nabídla chléb se solí. Kim však nabídnutý chléb neochutnal, povšimla si agentura Interfax. Po krátké zastávce vlak severokorejského diktátora následně pokračoval v cestě do Vladivostoku.

Summit narušil i námořní dopravu 

V sibiřském přístavu podle místních médií panují před čtvrtečním summitem přísná bezpečnostní opatření. Pro veškerou námořní dopravu je dočasně uzavřen přístup do vod u ostrova Russkij, několik kilometrů jižně od Vladivostoku. Na ostrově se nachází kampus dálněvýchodní univerzity, v němž by se podle spekulací médií mohlo jednání obou lídrů uskutečnit. Uzavřena má být po několik dní také část hlavního železničního nádraží a odkloněna bude i autobusová doprava z jeho okolí.

Kima na jednání ve Vladivostoku doprovází řada vysokých úředníků včetně šéfa severokorejské diplomacie Ri Jong-hoa či náměstkyně ministra zahraničí Čche Son-hui.

Podle agentury AP zatím není jasné, jakou roli bude mít Moskva ve snahách obnovit „jadernou diplomacii“ s KLDR, summit ale nabízí Putinovi možnost zvýšit vliv Ruska na regionální politiku. Pchjongjang naproti tomu usiluje o dodávky ruské elektřiny a přilákat chce i ruské investice, zejména na modernizaci chátrajících průmyslových závodů postavených v dobách Sovětského svazu, železnice a další infrastruktury.

Video Historický summit: U jednoho stolu se v Jižní Koreje setkal tamní prezident s vůdcem KLDR Kim Čong-unem. - Reuters
1080p 720p 360p

kalina107 ( 25. dubna 2019 07:59 )

Předpokládám , že si nejmíň dvacet let žil v KLDR a dokonale znáš místní poměry . Pokud ale jenom papouškuješ debilní kydy ami zločinců a jejich lokajů , tak seš ubožák . Byls alespoň v KLDR na návštěvě , že se tak zasvěceně vyjadřuješ o tamních poměrech ? Ono to tvé tlachání je na stejné úrovni jako rozhovory pacientů mezi ploty .

PPP150W ( 25. dubna 2019 06:44 )

Opravdu si myslíte, že udělat revoluci v KLDR je tak jednoduché? Já si zase myslím, že už jen pouhá myšlenka na něco podobného by měla za následek genocidu "ve státním zájmu". Když Kim neváhá sprovodit ze světa členy vlastní rodiny, jakou pro něj mají asi cenu životy "cizích" lidí, kteří se protiví jeho zvůli? Kim se považuje za boha a v KLDR jím fakticky (zatím) je.

kalina107 ( 24. dubna 2019 19:33 )

Jedeš na samopohoň? Měl by ses líp učit . Takových blbců je dvanáct do tuctu , víš ? Co chceš v životě dělat , pitomče ? Honit indiánům klobásy ? Chytrý seš na to akorát .

hradnisamohonka ( 24. dubna 2019 17:58 )

Komouš Kim nic neochutnal, moc dobře ví jek se soudruzi mezi sebou tráví.

Actimel ( 24. dubna 2019 17:27 )

Jak to můžeš vědět? Je jich tam jak máku, kdyby chtěli revoluci, už ji mají

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa