Kim vyrazí místo Trumpa za Putinem. Summit bude příští týden ve Vladivostoku

18. 4. 2019
15:50

Severokorejský vůdce Kim Čong-un ještě v dubnu přijede do Ruska, kde se setká s prezidentem Vladimirem Putinem. Bez dalších podrobností to ve čtvrtek oznámil Kreml. Místem konání summitu bude podle médií Vladivostok.

„Na pozvání Vladimira Putina navštíví předseda Korejské lidově demokratické republiky Kim Čong-un v druhé polovině dubna Ruskou federaci,“ uvádí se v krátké zprávě zveřejněné na webových stránkách hlavy ruského státu.

Do Vladivostoku již ve středu zavítal šéf kanceláře severokorejského vůdce, jenž bývá pověřován organizací Kimových cest do zahraničí. Japonská agentura Kjódó uvedla, že schůzka na nejvyšší úrovni se uskuteční 24. a 25. dubna.

Kimova první cesta do Ruska

Podle agentury Interfax půjde o první cestu severokorejského vůdce do Ruska, s nímž KLDR sdílí krátkou hranici. Moskva v uplynulých měsících naznačovala, že na setkání obou nejvyšších státních představitelů pracuje, uvedla agentura Reuters.

Nezdar v Hanoji

Informace o summitu přicházejí v době zvýšeného napětí vyvolaného dnešním severokorejským testem nové taktické zbraně. Únorová schůzka v Hanoji mezi Kimem a americkým prezidentem Donaldem Trumpem, který se snaží severokorejského diktátora přesvědčit k jadernému odzbrojení Korejského poloostrova výměnou za zrušení sankcí, skončila neúspěchem.

Ve středu a dnes pobývá v ruské metropoli americký zmocněnec pro Severní Koreu Stephen Biegun, který se měl podle Washingtonu sejít s ruskými představiteli ve věci „konečného a plně ověřitelného jaderného odzbrojení Severní Koreje“.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa