Macron se sejde s prezidentskými finalisty z Ukrajiny: Porošenkem i Zelenským

Autor: ČTK - 
10. 4. 2019
19:05

Francouzský prezident Emmanuel Macron se v pátek sejde s hlavou ukrajinského státu Petrem Porošenkem a týž den přijme i Porošenkova hlavního soupeře v prezidentských volbách, herce Volodymyra Zelenského. Oznámila to dnes agentura AFP s odvoláním na Elysejský palác. Podle něj se Macron nejprve sejde se Zelenským a o tři hodiny později s Porošenkem.

Macron má s ukrajinským prezidentem podle Elysejského paláce posoudit bilaterální projekty, jakož i perspektivy urovnání konfliktu s proruskými separatisty v Donbasu na východě Ukrajiny. Zelenskyj bude přijat jako „kandidát, který postoupil do druhého kola voleb“.

Komik a politický nováček Zelenskyj vyhrál první kolo voleb na konci března s více než 30 procenty hlasů, zatímco Porošenko získal asi 16 procent hlasů. Hlavu státu si Ukrajinci zvolí 21. dubna.

O Porošenkově cestě do Paříže nejprve novináře informoval mluvčí Porošenkova volebního štábu Oleh Medveděv. „Víme, že i Zelenskyj pojede za Macronem, Francouzi návštěvu dojednávali přes diplomatické kanály,“ řekl novinářům. Medveděv řekl, že Porošenko v pátek zamíří i do Berlína, kde má jednat s kancléřkou Angelou Merkelovou.

O Zelenského setkání s Macronem, ovšem bez uvedení data, hovořili s ukrajinským webem Liga poradci Zelenského Ruslan Stefančuk a Danylo Hetmancev. Zelenskyj podle nich plánuje i jednání s Merkelovou a prezidentem USA Donaldem Trumpem. Hodlá rovněž za účasti „mezinárodních partnerů“ navázat dialog s Ruskem, s donbaskými povstalci ale přímé rozhovory vést nechce.

Pokud Zelenskyj volby vyhraje, chce do jednání o řešení konfliktu v Donbasu přizvat Spojené státy a Británii, uvedl server Liga. Oba státy by se měly připojit k takzvané normandské skupině, která sdružuje Rusko, Ukrajinu, Francii a Německo. O rozšíření skupiny Kyjev hovoří už delší dobu, Moskva se k plánům staví rezervovaně.

Zelenskyj v případě zvolení nehodlá využívat služeb kontroverzního ukrajinského politika Viktora Medvedčuka, který dosud působil jako prostředník mezi Kyjevem a Moskvou. Bývalý šéf kanceláře exprezidenta Leonida Kučmy a místopředseda ukrajinského parlamentu je považován za osobního přítele ruského prezidenta Vladimira Putina. Medvedčuk v prvním kole prezidentských voleb podporoval proruského kandidáta Jurije Bojka, který skončil na čtvrtém místě.

Do konce příštího týdne hodlá Zelenskyj předložit své kandidáty na posty ministra zahraničí, generálního prokurátora a šéfa tajné služby SBU, jejichž navrhování je na Ukrajině v kompetenci hlavy státu. O jménech se poradci nezmiňují, podle spekulací kyjevského tisku by se budoucím šéfem ukrajinské diplomacie mohl stát bývalý ministr financí Oleksandr Danyljuk, generální prokurátorkou americká právnička s ukrajinskými kořeny Marta Borščová (Martha Boerschová) a ředitelem SBU bývalý šéf této kontrarozvědky Ihor Smeško.

Zelenskyj chce po zvolení podle Stefančuka a Hetmanceva vytvořit expertní tým s mezinárodní účastí, který by během tří až čtyř měsíců provedl „státní audit". Z něj by měl nový prezident získat informace o stavu země a o práci vykonané jeho předchůdcem, napsal server Liga.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

petr12 ( 11. dubna 2019 11:43 )

Mackron nezapomen se sejít s bandou vrahu fašistu banderovcu,kterou Porošenko legalizoval jako své voliče humus sajrajt

santikxauz ( 10. dubna 2019 19:23 )

 Doufám,že domluví Porošovi,ať stáhne kandidaturu.

Zobrazit celou diskusi
Další videa