„Neskoncují s válkou ani bídou.“ Zhrzená Tymošenková si rýpla do komika i Porošenka

Autor: ČTK - 
2. dubna 2019
12:53

Bývalá ukrajinská premiérka Julija Tymošenková, která podle výsledků nedělního hlasování ztratila šanci stát se hlavou státu, dnes prohlásila, že v druhém kole prezidentských voleb nepodpoří ani jednoho ze dvou postupujících rivalů, herce Volodymyra Zelenského a stávajícího prezidenta Petra Porošenka. „Ani jeden není s to zvládnout výzvy stojící před zemí. Nedokážou skoncovat ani s válkou, ani s bídou,“ prohlásila na tiskové konferenci.

Tymošenková podle agentury Interfax-Ukrajina obvinila Porošenka, že postoupil do druhého kola vinou falšování. Výsledky voleb ale nenapadne, protože nevěří, že u ukrajinských soudů lze dosáhnout spravedlnosti.

Podle předběžných výsledků z téměř 99 procent volebních okrsků komik Zelenskyj zvítězil s velikou převahou 30 procent hlasů, zatímco Porošenko získal necelých 16 procent hlasů. O vítězi rozhodnou Ukrajinci 21. dubna. Zelenskyj získal 5,6 milionu hlasů, tedy více než jeho dva největší soupeři dohromady.

Zhrzená Tymošenková na třetím místě

Porošenka podpořily téměř tři miliony voličů. Prezident skoro o půl milionu hlasů předstihl Tymošenkovou. Ta s podporou téměř 2,5 milionu Ukrajinců (13,39 procenta) skončila na třetí, nepostupové příčce. Před pěti lety byl Porošenko zvolen hned v prvém kole nadpoloviční většinou hlasů.

Silná podpora jednačtyřicetiletému Zelenskému podle agentury AP odráží touhu veřejnosti po novém vůdci, který by nebyl spjat se zkorumpovanými elitami a mohl nabídnout nový přístup k pětiletému konfliktu s proruskými separatisty v Donbasu na východě země.

Hvězda ze sitcomu

Zelenskyj po vzoru postavy, kterou hraje v populárním sitkomu Sluha národa, učinil z boje proti korupci hlavní téma své kandidatury. Vybízí také k přímým jednáním s Ruskem. Třiapadesátiletý Porošenko, který před zvolením prezidentem získal velké jmění podnikáním v cukrovinkách, se musí vyrovnat s poklesem podpory svého vládnutí vinou zhoršující se ekonomické situace a prudkého poklesu životní úrovně.

V kampani stávající prezident sázel na sliby porážky povstalců v Donbasu a opětovného získání Krymu, který Rusko anektovalo na jaře 2014 po svržení proruského prezidenta Viktora Janukovyče v Kyjevě a jeho útěku ze země. Západ v odvetě za anexi a konflikt v Donbasu uvalil na Rusko sankce.

Loutka oligarchy?

Svého soupeře Zelenského označuje Porošenko za loutku oligarchy Ihora Kolomojského, který po konfliktu s prezidentem žije v exilu. Zelenskyj tato nařčení odmítá. Server Politico poznamenal, že ve druhém kole budou mít Ukrajinci na výběr mezi zachováním dosavadního stavu a neznámým, a právě frustrace z nynější situace podle Politica otevřela Zelenskému dveře k úspěchu.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

petr12 ( 2. dubna 2019 17:38 )

to je výkvět politiku jako u nás čím větší zloděj,tunelář tím drzejší pakáž.

tomik007 ( 2. dubna 2019 16:20 )

NEUVERITELNA DRZOST - stova vyleze z basy

dolcevita ( 2. dubna 2019 13:29 )

Na prezidenta se nehodí ani jeden z nich - jeden oligarcha a mafián, druhá oligarchyně a mafiánka a třetí šašek bez zkušeností, za nímž stojí další oligarcha a mafián Sofiina volba na tři

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud