Na Čaputovou zaútočil Fico: Varoval před osobami v pozadí a rozdělováním Slováků

Autor: ČTK - 
2. dubna 2019
09:53

Zvolením právničky Zuzany Čaputové novou prezidentkou Slovenska se podle slovenského expremiéra a šéfa nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Roberta Fica bude prohlubovat rozpolcení společnosti. Fico to napsal v komentáři, který dnes otiskl list Hospodárske noviny. Směr-SD v přímé volbě hlavy státu podporoval místopředsedu Evropské komise Maroše Šefčoviče, kterého v sobotním rozhodujícím kole hlasování Čaputová porazila.

„Rád bych se mýlil, ale jsem přesvědčen, že do prezidentského paláce přichází politika, která není změnou, ale kontinuitou předchozího pětiletého působení. Obávám se, že rozdělení společnosti se bude ještě více prohlubovat a hůře se bude hledat konsenzus v hodnotových, sociálních, jakož i zahraničněpolitických otázkách,“ uvedl Fico.

Také prezidentské volby podle Fica ukázaly, že do parlamentních voleb plánovaných na příští rok čeká zemi souboj dvou hodnotových proudů, a to ultraliberální vize, včetně zpochybňování tradičních hodnot, a sociální vize hájící dlouholeté hodnotové pilíře slovenské společnosti.

Čaputová se v prezidentské kampani netajila svými liberálními názory na možnost adopcí dětí homosexuálními páry, byť tyto své postoje nehodlá z funkce prezidentky prosazovat. Po prezidentských volbách Čaputová opakovaně dala najevo, že má zájem na korektních vztazích s Ficem, ačkoli podobně jako úřadující prezident Andrej Kiska se postavila proti Ficovým ambicím stát se předsedou ústavního soudu. Šéfa této vrcholné soudní instituce v zemi vybírá a jmenuje právě hlava státu.

Video  Čaputová: Nechce konflikty s politiky, ale spravedlivé a férové Slovensko.  - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy

Fico, který dosud veřejně neblahopřál Čaputové ke zvolení hlavou státu, v komentáři také kritizoval média za to, že podle něj před volbami podporovala Čaputovou a nikoli zkušeného diplomata Šefčoviče.

„Zároveň mě mrzí, že slovenská média odmítla odbornost a kompetentnost a nekriticky prosazovala personální experiment, kdy ani netušíme, kdo bude v pozadí formovat politiku prezidentského paláce. A to je příliš velká daň, kterou může Slovensko zaplatit na mezinárodní úrovni za tuto nezkušenost,“ napsal Fico. Čaputová zkušenosti z vysoké politiky nemá, mezi prvním a druhém kolem prezidentských voleb se vzdala funkce místopředsedkyně neparlamentní strany Progresivní Slovensko.

Video  Bratr Čaputové: Kvůli výhrůžkám měla ochranku. A jako prezidentka nechce z domu.  - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

bombarder1 ( 3. dubna 2019 11:40 )

Talianska mafia je aj v CZ a Nemecku. Na Slovensku dostala ranu po vyhadzove milenky Fica - Troškovej, ktorá bola od mafiána. Fica to odpálilo na smetisko. 😊

bombarder1 ( 3. dubna 2019 11:36 )

Fico nedokázal to čo Čapútová a Zeman. Prská a závidí. Je to politická mŕtvola. 🙂

bombarder1 ( 3. dubna 2019 11:33 )

Progresívne Slovensko odkiaľ je Čapútová je ľavicová liberálna strana ako sociálna demokracia. Birmovaný komunista Fico vytvoril falošnú sociálnu demokraciu. V Smere to asi chcú opraviť a Fica vylúčiť. Už dávno ho nahradil Pellegriny. Fico vedie rebríčky nedôveryhodných politikov. Prehráva všetky voľby od vraždy novinára a jeho snúbenice. Vyplávala špina na povrch. Fico je politická mŕtvola ako v CZ Sobotka, alebo Topolánek. Už bude, iba rozhadzovať ručičkami a nožičkami kým ho nevyhodia zo Smeru. Inak ho potopí celý. Ľavičiarka má palác otvorený a falošný ľavičiar Fico sa tam nikdy nedostal ako Mečiar. 😊

dedeha ( 2. dubna 2019 23:48 )

To je neskutočný co_co-t. Uz z toho jeho ksichtu mam vyrazky.

qmurq ( 2. dubna 2019 23:18 )

echo24.cz/g/S9CcL/prezident-zeman-byl-na-matejske-pouti-projel-se-i-strasidelnym-zamkem/2

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud