Kdo nahradí Kisku? Šanci má europolitik i blonďatá právnička. Nacionalista netáhne

Autor: Mii, ČTK - 
2. března 2019
07:15

Pokud by se prezidentské volby na Slovensku konaly v posledních čtyřech dnech, do druhého kola by postoupili místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič s 19,8 procenty a právnička Zuzana Čaputová s 18,5 procenty. Vyplývá to z bleskového výzkumu, který uskutečnila agentura Phoenix Research. Zkoumala především, jak preference ovlivnilo odstoupení jednoho z favoritů, vědce Roberta Mistríka.

Ještě před pár dny byl Robert Mistrík žhavým jménem, o kterém se spekulovalo, že má reálnou šanci stát se příštím prezidentem Slovenska. V úterý ale učinil nečekaný krok, oznámil, že odstupuje z kampaně ve prospěch Zuzany Čaputové. Vyjádřil jí absolutní podporu a vyzval své příznivce, aby ji volili.

Agentura Phoenix Research ihned poté provedla bleskový průzkum, jehož cílem bylo zjistit, zda Mistríková výzva padla na úrodnou půdu a zda jeho náhlý odchod zamíchal s volebními preferencemi. Zkoumání se uskutečnilo ve dnech 26.2 – 1.3 2019 na 1099 osobách, které představují reprezentativní vzorek slovenské populace.

Šefčovič a Čaputová v čele

Měřeny byly dvě hodnoty – volební preference kandidátů na slovenského prezidenta a volební potenciál. Preference představují odhad, jak by volby aktuálně dopadly, a potenciál, kolik by jednotliví kandidáti obdrželi procent, kdyby je volili všichni lidé, kteří jejich volbu reálně zvažují.

V obou případech ze zkoumání Phoenix Research vyšlo, že vede místopředseda EK Maroš Šefčovič. V rámci volebních preferencí obdržel 19,8 procent a v potenciálu 26,1 procent. V těsném závěsu se nachází právnička Zuzana Čaputová s 18,5 procenty u volebních preferencí a 21,2 procenty u volebního potenciálu.

I následující pořadí kandidátů je stejné. Třetí místo ovládl soudce a exministr spravedlnosti Štefan Harabin, kterému výzkum přisuzuje 15,2 procent v rámci volebních preferencí. Za ním je zakladatel vládní strany Most-Híd Béla Bugár s 9,1 procenty a na pátém místě nacionalistický politik Marian Kotleba se 7,8 procenty.

Pořadí dalších kandidátů je následující: Milan Krajniak (7,1 %), František Mikloško (6,7 %), Ivan Zuzula (5,6 %), Eduard Chmelár (5,1 %), Martin Daňo (2,5 %), Róbert Švec (1,2 %), Juraj Zábojník (1,1 %), Bohumila Tauchmanová (0,3 %).

Volby za necelé tři týdny

Maroš Šefčovič, kterého výzkum agentury Phoenix Research favorizuje, kandiduje za nejsilnější stranu země Směr-SD expremiéra Roberta Fica, byť není její členem. Oproti tomu pětačtyřicetiletá místopředsedkyně neparlamentní strany Progresivní Slovensko Čaputová se často proti Směr-SD vymezuje.

Phoenix Research vysvětluje, že odstoupení Mistríka posilnilo většinu kandidátů, Šefčoviče a Čaputovou ale nejvíce. „Mistríkova podpora, kterou mu v rámci předcházejících měření voliči vyjadřovali, se rozprostřela nejen mezi tři současné nejsilnější kandidáty – Maroše Šefčoviče, Zuzanu Čaputovou a Štefana Harabina, ale posilnila i konzervativní prezidentské kandidáty, především Béla Bugára, Milana Krajniaka, Františka Mikloška a Ivana Zuzulu,“ uvádí agentura.

Nejméně z Mistríkova odchodu vytěžili kontroverzní poslanec a exžupan Marian Kotleba, Róbert Švec, Juraj Zábojník a Bohumila Tauchmanová.

První kolo voleb hlavy státu na Slovensku se uskuteční 16. března. O dva týdny později je naplánováno rozhodující druhé kolo voleb. Během dvou týdnů před prvním kolem bude na Slovensku platit moratorium na zveřejňování výsledků veřejného mínění. Právě v tomto období se přitom podle sociologů část voličů rozhoduje, koho nakonec podpoří. To potvrdily parlamentní volby v roce 2016, jejichž výsledky se lišily od dřívějších sondáží.

prasatkopepicek ( 2. března 2019 12:36 )

Kdyz se porovna ta baba s tim nasim hradnim hovadem, tak je slovakum co zavidet... Ale Burese by si mohli vzit zpatky.

rexrothak ( 2. března 2019 12:08 )

Mě moc neberou fotky,kde se politici smějí.Já mám raději tu neutrální nasranost na vše.Tihle jsou jak sluníčka.

al.bunda ( 2. března 2019 11:50 )

Nechtějí králikovraha? Zadarmo,jako bonus přidáme Kalouska

flesch2z ( 2. března 2019 11:46 )

Čaputka je sorosácká matrace, ta to nevyhraje. A europolitik? Škoda slov k těmto rádoby průzkumům. Vždyť to jsou jenom eurolži. Nejlepší průzkum jsou samotné volby.

ivoadler ( 2. března 2019 11:45 )

Je to více méně jedno, kdo bude slovenským prezidentem. Případ Kiska ukazuje, že to byl politik na jedno použití. Jako hajzlpapír. S některými našimi kandidáty by to bylo stejné. Díky Zemanovi pro Česko platí,že kandidátem na prezidenta by měl být politik z profese a ne nějaké zázračné dítě. Zázračné děti totiž buď neexistují nebo stojí za ho vno.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud