Šefčovič poodhalil rady od Zemana i vztah se svou Helenou. Vyhraje volby „profík“?

26. 3. 2019
06:20

Předvolební boj a osobní útoky by se neměly dotýkat partnerů a rodinných příslušníků. Je o tom přesvědčen kandidát na slovenského prezidenta Maroš Šefčovič, jehož manželka Helena pod tlakem zkolabovala a skončila v nemocnici. V rozhovoru pro Blesk Zprávy prozradil, jak ho oddaně celý život podporuje na úkor vlastní kariéry. A vrátil se také k setkání s českým prezidentem Milošem Zemanem, který mu v přátelském pohovoru radil, jak porazit svou rivalku Zuzanu Čaputovou. Lidé prý chtějí za prezidenta „profíka“.

Vaše setkání s prezidentem Zemanem se protáhlo o více než hodinu. Byla to debata o politice, nebo spíše přátelské posezení?

Bylo to určitě kvůli tomu, že to bylo velmi přátelské. Zavzpomínali jsme si na všechny možné příležitosti, kdy jsme se setkali. Já jsem ještě jako student četl jeho články, později jsme se párkrát viděli, když si mě prezidenti V4 pozvali jako člena Evropské komise k energetickým tématům. Seděli jsme vedle sebe i při oslavách stoletého výročí Československa v Martině. A znovu jsem mu poděkoval za skvělé vystoupení, kterým nás všechny dojal, protože povídal „bratři Slováci a sestry Slovenky“, což dobře zarezonovalo.

Potom jsme dlouho vykládali o Evropě, budoucnosti i o V4. V podstatě popsal, jak to teď funguje, a řekl, že Slovensko by na úrovni V4 mělo být aktivnější, přítomné a mě vnímá jako takového garanta, že V4 bude fungovat dobře. Kdybych byl zvolen. Spolu jako státy V4 dokážeme formovat významnou politicko-ekonomickou sílu, která v Evropě formuje důležité názory na to, co je pro středoevropský region důležité.

Pan prezident Zeman je v politice opravdu dlouho a dokáže porovnat, jaké to bylo předtím a teď. A také jsme diskutovali, co se může stát už během pár dnů, kdy může být neřízený brexit. Vážím si i toho, že se mnou strávil dvě hodiny, i podpory, kterou jsem od něj cítil.

„Lidé nechtějí učně“

Pan Zeman už vyhrál dvoje prezidentské volby. Dal vám do druhého kola nějaké konkretní tipy?

Určitě ano, je velmi zkušený politik. Dal mi radu, že je třeba bojovat do poslední minuty a je třeba prezentovat své priority i program. A hlavně mi zdůrazňoval, že voliči vždy nakonec ocení odbornost, zkušenosti i fakt, že dnes si doba vyžaduje v kancelářích prezidenta profíka, který tam nebude na pětiletém učilišti, ale od první minuty bude vědět, jak fungovat a pracovat. A bude si muset umět poradit.

Popsal mi, jak důležité jsou televizní diskuse, kde je třeba hovořit k lidem a zdůraznit své priority. U mě mají lidé jistotu změny v prezidentském paláci, ta by byla taková, že bych pracoval na tom, aby se Slovensko vrátilo zpátky na globální úroveň a bylo akceptované i velmocemi.

Poradil vám, abyste byl v debatách nebo poslední fázi kampaně tvrdší? Přece jen on takový byl, vždycky vytáhl nějaké „trumfy“…

Souhlasil, že je velmi důležité, abych v posledních dnech ještě silněji specifikoval, co znamená být silným prezidentem pro silné Slovensko. Abych to vysvětlil voličům a abych byl upřímný.

Video „Vycítil jsem od Miloše Zemana podporu.“ Šefčovič popsal schůzku v Lánech - Blesk TV
1080p 720p 360p

Léta jste se pohyboval v diplomacii a žil v zahraničí. Posledních deset let jste byl eurokomisařem a byl převážně v Bruselu. Nejste trochu odtržený od běžné slovenské reality?

To je pro mě velmi zavádějící tvrzení, protože jsem celý život pracoval pro Slovensko a ten kraj znám velmi dobře. Každá větší záležitost, které jsem se věnoval na evropské úrovni, měla přesah na Slovensko, ať už to byla rozhodnutí ohledně uhelné platformy, kdy jsme se chtěli postarat o budoucnost našich horníků v Horní Nitře (region se dostal do programu EU pro transformaci uhelných oblastí, pozn. red.) a ve třech regionech v Čechách. Nebo jsem kladl důraz, aby automobilové velmoci jako Slovensko a Česko byly dobře připraveny na trend elektromobility. Navíc já jsem byl na Slovensku stále a vnímal jsem ho, i když jsem pracoval na evropské úrovni.

Vaše manželka se nedávno dostala do sféry kritiky a osobních útoků nejen z internetu. Pokračuje to? A jak to zvládá?

Kampaň je velmi ostrá a musím říct, že jsem se musel dost vehementně postavit za ni i proti této antikampani. Je pochopitelné, že když někdo kandiduje na post prezidenta, tak je terčem podobné rétoriky, ale naši rodinní příslušníci by toho měli být ušetřeni, což se bohužel na Slovensku nestalo.

I kvůli tomuto tlaku a vyčerpanosti byla v neděli na pár hodin hospitalizovaná v nemocnici, dostala infuzi a vitamíny. Musel jsem ji odvézt do nemocnice, aby ji lékaři zkontrolovali a ubezpečili se, že je v pořádku, ujistili se, že má dostatek živin a minerálů, abychom ji mohli vzít domů.

Chválabohu je všechno v pořádku, ale doporučili jí, aby byla ve větším klidu. I z toho důvodu byla návštěva u prezidenta Zemana do poslední chvíle pod otazníkem. Nechtěl jsem odjet do České republiky, než budu ubezpečený, že je vše v pořádku.

„Kariéru mi manželka nevyčítala“

Vyčítala vám někdy vaše paní to, že její kariéra musela být upozaděna, protože jste byl diplomat? A ona byla trochu váš stín…

Ona nikdy nebyla mým stínem, protože bez ní bychom nikdy jako rodina nebyli tak silný tým. Moje manželka také celý život pracovala pro naši zemi, ať už byla učitelka, nebo když pracovala na konzulárních úsecích na ambasádách. Vydávala víza, rodné listy a pomáhala lidem, kteří se ocitli v nouzi. Nikdy mi ani půlslovem neřekla, že to, co děláme, je něco, co by nebylo dobré.

Dobře si uvědomuje, jak důležité je, aby Slovensko mělo první dámu. Ona by velmi ráda navázala na tradici, kterou si pamatujeme třeba u paní Ireny Schusterové (manželka prezidenta rudolfa Schustera, pozn. red.), kterou osobně provázela pár dní po svém porodu, když byli spolu s panem prezidentem na návštěvě v Izraeli. A velmi na ni zapůsobilo, jak byla paní Irena lidská, pracovala v charitativní oblasti a snažila se i tam prezentovat to, co se dělá na Slovensku.

Byla by tedy aktivní?

Byla velmi aktivní první dáma, což potvrdila i v kampani, kdy jsme při cestách do měst měli v podstatě oddělené programy, a nikdy nevynechala možnost navštívit třeba dětské domovy, školy nebo zařízení pro seniory. Má k tomu velmi osobní vztah, ostatně prošli jsme si tím i v osobním životě. Mám kmotřence, který se narodil s Downovým syndromem, a spolu se sestrou jsme si přeskákali všechny překážky, které si musí přeskákat rodiče, kterým se takové děťátko narodí.

Čechy volby na Slovensku zajímají. Čím si to vysvětlujete? A sledují Slováci stejně pozorně volby v Česku?

Stoprocentně ano, není bližších národů na světě, než jsou Češi a Slováci. A je to jen dobře a musíme si toho vztahu vážit. Je přirozené, že se zajímáme o to, kdo bude prezidentem nebo premiérem v Česku nebo na Slovensku, máme se prostě rádi.

Anketa
Koho byste chtěli za slovenského prezidenta?
počet hlasujících: 4072

anonym01 ( 26. března 2019 22:11 )

jardahl87 ( 26. března 2019 20:42 )

Slováci nejsou hloupí lidé a určitě si nezvolí tu Čaputovou,která je jenom mladá blondýna,bez jakýchkoliv politických zkušeností a jde jenom po penězích !! A kariéře !! Nic dobrého pro Slovensko !!

bombarder1 ( 26. března 2019 14:39 )

Ani som to nedočítal. Skončil som pri V4. V4 umelý projekt pred vstupom do EÚ. Krajiny V4 idú každá inak. PL v Bruseli hlasuje s veľkými štátmi. PL buduje s USA vojenskú základňu zvyšné 3 USA vojakov nechcú. SK je v Eurozóne a chce viac byť spojená s Bruselom. Zvyšné 3 krajiny razia svoju cestu. SR má najbližšie k ČR. PL a HU zase viac k sebe. V4 je umelina z čias Havla. Zvíťazí Čapútová. Má stále vysoký náskok a volíme ju. Má jasné názory. Nie ako Šefčovič - v Bruseli veľký liberál a v Bratislave veľký katolibanec.

oldedek ( 26. března 2019 12:23 )

„Babiš (ANO) přijel večer do Lán za prezidentem Milošem Zemanem na pravidelnou večeři.“ Prej budou muset v cimře, kde v Lánech jedli nadívané labutí krky, zase opravit podlahu - tam padaly tak těžké myšlenky pana prezidenta, že podlaha je celá otlučená ... Nó a ještě na závěr - po poradě pana prezidenta se Slovákem Šefčovičem, už začínají po sítích internetu "chodit" takový ale takový a celkem rozsáhlý emaily, že tam akorát snad ještě chybělo, že Čaputové strašně ale strašně smrdí nohy ...

dobraduse ( 26. března 2019 09:57 )

Co mu asi tak Zemák poradil! Aby vytáhl špínu, byl zákeřný a aby podporoval komouše a estébáky. Aby ryl do novinářů, které by měl nechat postřílet, aby se obklopil grázlama jako jsou na hradě, aby byl vulgární a aby si pustil Hůlku. Nakonec aby šel do TV Barandov k Soukupovi.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa