Petříček míří na Ukrajinu. Sejde se s Porošenkem, řešit má i banderovce

Aktualizováno -
27. 1. 2019
18:08
Autor: ČTK - 
27. 1. 2019
09:24

Šéf české diplomacie Tomáš Petříček v neděli odpoledne odletí na návštěvu Ukrajiny. V pondělí se setká s prezidentem Petrem Porošenkem, svým protějškem Pavlem Klimkinem, předsedou parlamentu Andrijem Parubijem či představiteli krymských Tatarů, protestujících proti ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym.

Ministerstvo zahraničí v předvečer návštěvy uvedlo, že mezi hlavní témata rozhovorů bude patřit podpora územní jednoty a suverenity Ukrajiny, podpora reforem a česko-ukrajinské vztahy.

„Česká republika podporuje Ukrajinu, ukrajinskou svrchovanost a územní celistvost. Tuto podporu chceme vyjádřit i na místě. Zároveň ale chceme hovořit i o příležitostech v prohlubování ekonomické spolupráce našich dvou zemí. Ukrajina je 20. nejvýznamnější obchodní partner České republiky. Je tam hodně příležitostí pro naše podnikatele, zároveň ale chceme hovořit i o některých otázkách, a to i minulosti. Je to téma stále živé a měli bychom najít cestu, jak se s tím vypořádat,“ řekl ministr českým novinářům na letišti.

Zavítá do oblasti sporů s Ruskem

Petříček v úterý navštíví i východ Ukrajiny, včetně přístavu Mariupol, který zasáhlo omezení lodního provozu ze strany Ruska v klíčovém Kerčském průlivu mezi Černým a Azovským mořem. Zde se loni v listopadu také stal incident, při kterém Rusové střelbou zranili ukrajinské námořníky, zajali je a zmocnili se tří lodí ukrajinského vojenského námořnictva.

Ministr chce na Ukrajině rovněž navštívit pietní místa spojená s československými vojáky a uctít jejich památku. Plánuje i setkání se zástupci českých firem působících na Ukrajině.

Mluvit chce o banderovcích

Již dříve Petříček uvedl, že by chtěl s ukrajinskými představiteli mluvit také o ukrajinském zákoně, který rozšiřuje řady válečných veteránů, jimž přísluší sociální výhody, o tzv. banderovce. Jde o někdejší příslušníky Ukrajinské povstalecké armády (UPA), ozbrojené složky Organizace ukrajinských nacionalistů Stepana Bandery. UPA za druhé světové války na některých místech Ukrajiny spolupracovala s Němci, jinde s nimi bojovala. Někteří členové UPA se podíleli na vyvražďování Židů, Poláků a volyňských Čechů.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

satanas ( 28. ledna 2019 14:11 )

Nemuzu si pomoct,,ten Petricek by mohl v kinech predstavovat Hitlera..Ta podoba, nos, celkova fiziognomie,a ten knir pod nosem, to uz problem nebude,,snad uz mu vousy rostou?

satanas ( 28. ledna 2019 12:23 )

SMlouvu o neutoceni podepalo Rusko s Nemeckem v case miru..Co je natom divneho, ty Anonymni magorko? RUsko si tehda jeste neuvedomilo ze lharum nesmi verit ani kdyby meli pravdu! Vsak i Mnichov o necem vypovida, o "pratelich",..

satanas ( 28. ledna 2019 12:19 )

Tak prezident Beloruska je pry Diktator, ale zlocinec, co se dostal k moci prez mrtvoly jako Porosenko je podle medii prezident...

simeone ( 27. ledna 2019 20:46 )

Petříček se k Banderovi nevyjádří, protože mu to "nedovolil" Brusel.ČSSD nevolit, je to partaj podporující Banderovce.

fafaf ( 27. ledna 2019 12:41 )

https://www.novinky.cz/domaci/495627-kalousek-s-napravou-po-babisovi-bude-prace-jako-na-kostele.html ?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Zobrazit celou diskusi
Další videa