Námořníci umírali záchranářům před očima: 14 obětí po explozi v Kerčském průlivu

Exploze a požár dvou lodí v Kerčském průlivu si vyžádal 14 mrtvých (21. 1. 2019).
Aktualizováno -
21. 1. 2019
21:20
Autor: ČTK, kal - 
21. 1. 2019
18:40

Nejméně 14 námořníků v pondělí zahynulo při explozi a požáru dvou lodí plujících v Kerčském průlivu pod tanzanskou vlajkou. Oznámila to ruská agentura TASS, podle níž bylo na obou lodích celkem 31 lidí. Dvanáct námořníků se přivolaným ruským lodím podařilo zachránit, osud ostatních pěti zatím není jasný.

Požár podle dosavadních informací vyvolal výbuch, k němuž došlo při přečerpávání plynu z tankeru do druhého plavidla. Oheň zachvátil obě lodi, členové posádek vyskakovali z hořících lodí do moře, jehož teplota se pohybovala čtyři stupně nad nulou. Do záchranné akce se zapojilo kolem deseti ruských lodí, uvádějí ruské zdroje.

Z moře bylo vytaženo jedenáct mrtvých těl, tři lidé se utopili před očima záchranářů a jejich těla se zatím nepodařilo najít, řekl novinářům mluvčí ruské pobřežní služby Alexej Kravčenko.

Přečerpávání paliva na nepovoleném místně

Na místo neštěstí vzdálené asi 25 kilometrů od východních břehů anektovaného Krymu byly podle TASS vyslány dvě armádní vlečné lodi Černomořské flotily. Oheň se zatím nepodařilo uhasit, potopení lodí údajně bezprostředně nehrozí a ohroženy nejsou ani jiné lodě nacházející se v průlivu. Úřady se ale obávají značných ekologických škod.

Plavba v průlivu oddělujícím Černé a Azovské moře se nezastavila. Obě lodi při přečerpávací operaci kotvily v mezinárodních vodách, podle TASS v místech, kde nejsou podobné operace povoleny. Posádku lodí tvořili Turci a Indové.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

silen ( 22. ledna 2019 06:04 )

...naprosto nechápu, jak mohly tanzánské lodě s indicko-tureckými posádkami zabloudit do Kerčského průlivu... a tam si ještě mezi sebou přečerpávat nějaký výbušný plyn...! No, rozumíte tomu někdo?

Zobrazit celou diskusi
Další videa