Na Rusy se valí další sankce. Unie potrestá lidi odpovědné za akci v Kerčské úžině

Autor: ČTK - 
18. 2. 2019
15:45

Země Evropské unie uvalí sankce na konkrétní osoby zodpovědné za ozbrojenou námořní operaci, které se loni v listopadu v Kerčské úžině dopustilo Rusko a která vyústila v zadržení několika ukrajinských plavidel i s námořníky. Novinářům to dnes po jednání se svými kolegy v Bruselu řekl český ministr zahraničí Tomáš Petříček.

„Hovořili jsme v souvislosti s trvajícím zadržováním ukrajinských námořníků o zavedení cílených sankcí. Panuje na tom široký konsenzus, nicméně to ještě stále prochází legislativním procesem,“ řekl ministr. Půjde podle něj o reakci EU na incident v Kerčské úžině a na to, „že Rusko stále nelegálně zadržuje ukrajinské námořníky“. Jejich okamžité propuštění žádali už v prosinci na summitu šéfové států a vlád unijních zemí.

Loď ruské pohraniční stráže v listopadu úmyslně narazila do ukrajinského remorkéru.Loď ruské pohraniční stráže v listopadu úmyslně narazila do ukrajinského remorkéru. | FSB

Osoby spojené s celou operací, kterých by podle informací mělo být zřejmě osm až deset, by tak poté, co EU celou věc právně dokončí, měly mít zmrazen evropský majetek a zakázán vstup na unijní území. Tímto typem sankcí EU již několik let míří na lidi z Ruska i Ukrajiny, kteří se podle ní podílejí na porušování suverenity a územní celistvosti Ukrajiny.

Zadržení Ukrajinci jsou stále v Rusku

Loni v listopadu Rusko ve strategické Kerčské úžině spojující Černé a Azovské moře zadrželo několik ukrajinských lodí i s 24 námořníky, kteří dodnes zůstávají v Rusku ve vazbě s hrozbou až šestiletého vězení. Kyjev událost označil za ruskou agresi, Moskva hovoří o provokaci druhé strany. Rusko nijak nereagovalo na výzvy mezinárodního společenství, aby zadržené námořníky propustilo.

„My jsme si dnes připomněli pět let od událostí na Majdanu, pět let od okupace Krymu,“ poznamenal český ministr, který sám Ukrajinu nedávno navštívil. Platí podle něj, že Kyjev, který má zájem o co nejtěsnější spolupráci s EU, musí dál vytrvat v sociálních či hospodářských reformách. „Ale také například v oblasti justice, kde Ukrajina stále i přes tento volební rok měla pokročit v boji proti korupci a organizovanému zločinu,“ podotkl Petříček.

Video Konflikt v Azovském moři: Rusové jsou arogantní, Ukrajinci měli s provokací počítat. Vyhlášení válečného stavu je ale přehnané, říká bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý - Blesk Zprávy / Zuzana Štíchová, Lukáš Červený

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

victor1 ( 19. února 2019 14:59 )

Musíš si též uvědomit,že Evropa je vazalem USA.Snad to pro Tebe není nová zpráva?

victor1 ( 19. února 2019 14:57 )

Přesně.Něco o tom píši výše.

victor1 ( 19. února 2019 14:55 )

„My jsme si dnes připomněli pět let od událostí na Majdanu,pět let od okupace Krymu,“poznamenal český ministr těžký blbeček Poche,jako správný loutkovodič blbečka Petříčka,prostřednictvím onoho de*bila Petříčka.Ovšem,že se onen incident odehrál v ruských výsostných vodách,které byly ruskými výsostnými vodami i před anexí Krymu již nemluví.A že se incident odehrál v ruských výsostných vodách vědí i Američané a i západní spojenci,to znamená že i my,takže jsem z toho vydedukoval,že Rusáci budou čelit čím dál větším neopodstatněným provokacím a právě prostřednictvím ukrajinské fašistické vlády.

1912 ( 19. února 2019 07:56 )

Uvalit sankce a embarga na zločince USA !!Světoví váleční vrazi !!USA - Hitler !!

jana999 ( 18. února 2019 17:26 )

proč ty sankce neuvalí usa, my budeme pořád dělat nesmysly co po nás chce usa, abychom samy sebe hospodářsky zničili. petříček je korytářský vůl

Zobrazit celou diskusi
Další videa