Macron s Merkelovou hřímají společně proti Rusku: „Propusťte uvězněné námořníky“

Autor: peb, ČTK - 
28. prosince 2018
16:01

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron vyzvali dnes Rusko, ať propustí ukrajinské námořníky, které zajalo minulý měsíc i s jejich loděmi v Kerčském průlivu mezi Azovským a Černým mořem. Oznámila to agentura Reuters.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron v pátek vyzvali Rusko, ať propustí ukrajinské námořníky, které zajalo minulý měsíc i s jejich loděmi v Kerčském průlivu mezi Azovským a Černým mořem. Oznámila to agentura Reuters.

Rusko obvinilo 24 námořníků z toho, že nelegálně překročili ruské hranice. Ukrajina tvrdí, že se Rusové nezákonně zmocnili dvou malých dělových člunů a remorkéru, a obviňuje Rusko z agrese. Všichni ukrajinští námořníci se prohlásili za válečné zajatce, uvedla dnes ukrajinská média s odvoláním na vyjádření jejich ruského obhájce.

Bude Rusko čelit dalším sankcím?

Ruský prezident Vladimir Putin naposledy minulý týden naznačil, že stát se nebude do případu vměšovat, dokud neskončí trestní stíhání zadržených.

„Žádáme bezpečnou, svobodnou a nerušenou plavbu pro všechny lodě Kerčským průlivem a okamžité a bezpodmínečné propuštění všech nezákonně zadržených ukrajinských námořníků. I oni by měli strávit nadcházející svátky se svými rodinami," uvedli Merkelová a Macron ve společném prohlášení. Vyjádřili také „velké znepokojení nad stavem lidských práv na Krymu, anektovaném Ruskem v rozporu s mezinárodním právem“, jakož i nad tím, že Rusko použilo vojenskou sílu v Kerčském průlivu a že zneužívá kontroly nad Azovským mořem.

Po zajetí námořníků a jejich plavidel Kyjev vyzval své západní spojence k dalším sankcím proti Moskvě. Rusko na oplátku obvinilo Ukrajinu, že ve spiknutí se Západem se snaží vyprovokovat krizi.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

victor1 ( 29. prosince 2018 10:32 )

Je potřeba též uvést,že ukrajinské lodě vpluly do ruských vod,ne mezinárodních,které byly ruskými výsostnými vodami již i před obsazením Krymu a jestli to byly válečné lodě,tak to je jasné,že je Rusáci zadrželi,neboť se jedná o nepřátelský akt.Tak v tom případě nevím co ten francouzký nekrofil a vítačka migrantů hřímají proti Rusku.

Taurus70 ( 28. prosince 2018 22:40 )

Jen stekejte mopslici ,to je tak jedinne co muzete delat a doufejte ze medved neztrati trpelivost,jedte ted na Okrajinu jako normalni clovek a pak my reknete jestli tam opravdu neni fasismus,byl jsem tam v listopadu a rikam je primo podporovany vladou,Rusaci bohuzel maji pravdu,zivotni uroven je tak sestkrat nizsi nez kdyz jsem tam byl pred dvema lety ,dokonce ani v hotelu netekla tepla voda ,vy co se jich zastavate zvednete sve pivni zadky a zajedte se tam podivat na vlastni oci,ne se zajezdem i kdyz uz i ty tezce upadaji ale jako soukroma osoba a nebudete se stacit divit,Okrajina je na kolenou.

jajanene ( 28. prosince 2018 16:50 )

Na začátku této kauzy by člověk snad ještě uvěřil, že tito dva komici ještě neslyšeli, jaký je pravý důvod celé té komedie. Porošenko má jen malou šanci uspět ve volbách a tak chtěl vyhlásit výjimečný stav na 3 měsíce a prodloužit automaticky svoje vedení o další volební periodu. To mu bohudík nevyšlo a volby nejspíš budou. Nic víc a nic míň. Teď už to ale ví každý tak ukazují, že tu špinavou hru hrají s ním, koneckonců už od začátku.

starypes ( 28. prosince 2018 16:49 )

Ne. Vemte se raději za ruce a běžte oba do ....ano, přesně tam.

lisakjirka ( 28. prosince 2018 16:30 )

Putin se asi potento . Vemte si raděj příklad jak se má zacházet s těmi co nelegálně překročí státní hranice !!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud