Němci našli Putinovu průkazku Stasi. Agent KGB díky ní mohl nabírat špiony v NDR

Autor: ČTK, Darina Jíchová - 
11. prosince 2018
12:25

V archivu někdejší východoněmecké tajné policie Stasi našli identifikační průkaz této nechvalně známé organizace na jméno nynějšího ruského prezidenta Vladimira Putina. V úterý o tom informoval deník Bild, který snímek průkazky s Putinovou fotografií zveřejnil. Snímek průkazky následně médiím zpřístupnil německý úřad, který má na starosti archiválie z bývalé NDR. Putin v Německé demokratické republice (NDR) v 80. letech působil jako agent sovětské tajné služby KGB.

Průkazka Stasi byla vydána na jméno major Vladimir Putin a její platnost do konce roku 1989 byla potvrzena příslušnými validačními známkami. Bild uvedl, že doklad byl objeven v materiálech drážďanské pobočky Stasi označených jako Kádr a školení.

O průkazu se dosud nevědělo

Šéf drážďanské pobočky úřadu pro dokumentaci činnosti Stasi (BStU) Konrad Felber deníku řekl, že z Putinova drážďanského působení nebylo známo, že průkazku Stasi měl. Doklad mu mimo jiné umožňoval volný vstup do úřadoven Stasi a zjednodušoval případné rekrutování agentů, neboť nemusel nikomu vysvětlovat, že pracuje pro KGB. Právě získávání agentů bylo podle odborníků hlavním úkolem Putina v drážďanské odbočce KGB.

Kreml připustil, že průkazka může být pravá. „V té době, kdy existoval Sovětský svaz, byly KGB a Stasi partnerskými službami, a nejspíše proto nelze vyloučit i takové vydání legitimací,“ řekl novinářům prezidentův mluvčí Dmitrij Peskov.

Putin jako bojovník za mír

O Putinovi je z jeho německé mise známo, že v únoru 1988 dostal od šéfa Stasi Ericha Mielkeho bronzovou medaili Národní lidové armády. Podle tehdejšího výnosu bylo vyznamenání projevem uznání a ocenění Putinovy „služby v boji za mír, na obranu socialistické vlasti a proletářského internacionalismu v letech bratrské spolupráce mezi tajnou službou NDR a sovětskou bezpečností proti společnému nepříteli“.

Video  Putin otestoval novou pušku.  - Reuters

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

anonym01 ( 11. prosince 2018 13:10 )

JJ

anonym01 ( 11. prosince 2018 13:05 )

PUTINOVI SLEDOVAČKY MOC NEJDOU. STARNE SPOLU SE ZEMANEM . RAKETÁK!

dragomira ( 11. prosince 2018 13:04 )

Pane Putine držte se. Jste úžasný člověk a tu lůzu máte stejně u zadku. Nedejte se! Občané ČR

offline ( 11. prosince 2018 13:02 )

A zítra se už konečně najde podobná průkazka našeho agenta.

anonym01 ( 11. prosince 2018 13:02 )

DO DNES TAM TIHLE AGENTI PUTINOVI SLOUZI. HRADNÍ PRAŽSKÁ BRANA JE OTEVŘENA NONSTOP! SLEDOVAČKY LIDI KTERI NESOUHLASÍ S PUTINEM , ZEMANEM, BABIŠEM, OKAMUROU /U NAS/ JSOU NA DENNIM PORADKU. SNAŽÍ SE ODPURCE ODRADIT TREBA ZASTRASOVANIM . /BEZ POŠKOZENI ODEMKNOU A ZAMKNOU BEZPECNOSTNI ZAMEK, ZANECHJI VZKAZ V PODOBĚ KAPANCU CHEMICKYCH JEDU NA KOBERCI, ZAHRADE, DOME,NENAPADNĚ ROZHAZENEHO PRADLA Z PRADELNIKU, VYBIRAJI CILENE BARVU ČERNOU, POUZIVAJI ODPOSLOUCHAVACÍ A SLEDOVACI ZAŘÍZENÍ/ OBČAS OKOLO DOMU SE POTULUJI BEZ CILE MLADÍ HOLOHLAVCI NENAPADNE SLEDOVANI MNOHOPOČETNÉ RODINY HOVOŘÍCI ANGLIČTINOU TAKY NENI NIC NEOBVYKLEHO KDYBY SE ČLOVĚK NAHODNE NEPOTKAL NA NĚKOLIKA ODLIŠNYCH MISTECH V EVROPĚ. TO JSOU NAHODY, CO? PRUHLEDNI JAK PAPIR. JO, A STŘÍKNUTI JAKESI PACHNOUCI LATKY PO KTERE JE ČLOVEKOVI ZLE DEN PO PRILETU Z R.F! NESVEROVAT LETUSKAM SVE KABATY, NENECHAT UKLADAT MIMO DOHLED TASKY. MOJE CENNÁ ZKUŠENOST

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud