Sobota 8. května 2021
Dnes je Den vítězství, zítra Ctibor
Polojasno 14°C

Babiš v Lucembursku navštíví českého krále. Barevná Monika ozářila letiště

Autor: ČTK, tva - 
7. listopadu 2019
19:23

Premiér Andrej Babiš ve čtvrtek odletěl na dvoudenní návštěvu Lucemburska, kde večer jednal se svým lucemburským protějškem Xavierem Bettelem. V pátek se s ním sejdou také lucemburský velkovévoda Henri a předseda parlamentu Fernand Etgen. Předsedu české vlády doprovází jeho choť Monika, která na cestu zvolila výrazně červený kabát s ještě výraznější fialovou šálou.

Babiš bylpřijat na náměstí Clairefontaine s vojenskými poctami. Premiéři poté hovořili hlavně o aktuálním vývoji v EU, jíž je malé Lucembursko zakládajícím a aktivním členem. Nevyhnuli se tak právě ani otázkám budoucího nastavení víceletého finančního rámce EU na roky 2021 až 2027 a souvisejícího tématu evropských fondů politiky soudržnosti, tedy kohezních fondů.

To ostatně v úterý řešil i summit skupiny Přátel koheze v Praze. Celkem 16 států evropského bloku se v české metropoli shodlo, že ani po roce 2020 by objem peněz v těchto fondech neměl klesnout pod úroveň nynějšího dlouhodobého rozpočtu. Evropská komise přitom loni navrhla pokles o deset procent a úpravy podmínek pro přístup k nim, související například s kvalitou vlády práva v čerpajících zemích.

Premiéra Andreje Babiše přivítal jeho lucemburský protějšek Xavier Bettel s vojenskými poctami (7. 11. 2019) Premiéra Andreje Babiše přivítal jeho lucemburský protějšek Xavier Bettel s vojenskými poctami (7. 11. 2019) | Twitter Úřad vlády ČR

Skupina sdružuje země převážně z východní a jižní části bloku, které jsou čistými příjemci z rozpočtu EU.

„Koheze je pro tyto země velmi důležitá,“ prohlásil Babiš na společné tiskové konferenci s 46letým Bettelem. Podle něj jsou fondy významné pro prosperitu celé Evropy.

Bettel konstatoval, že pohled zemí takzvané visegrádské skupiny, tedy Česka, Polska, Slovenska a Maďarska, je u rozpočtových otázek blízký lucemburskému postoji. Shoda podle něj panuje na tom, že rozpočet by měl být solidární, ale také funkční.

Šéf ANO chce „Marshallův plán“ pro Sýrii

Babiš před odletem do Lucemburku připomněl, že loňský rozpočet EU činil 159 miliard eur a z toho deset miliard eur šlo na samotné unijní instituce. To Babiš kritizuje a ve čtvrtek zdůraznil, že tyto náklady by se měly snížit tím spíš, že z unie odchází Británie. Bettelovi zopakoval, že podle Prahy návrh unijního rozpočtového rámce „není dobrý“. S Bettelem se prý ve čtvrtek shodl i na tom, že by v příštím období měl být v unii zrušen systém rabatů, které mohou některé členské státy, zejména ze západní části unie, vůči rozpočtu uplatňovat.

Premiéři hovořili podrobněji také o migraci. Babiš se opět vyslovil pro „Marshallův plán“ pro Sýrii. „Měli bychom nalézt řešení pro země, odkud migranti přicházejí,“ míní český ministerský předseda. Bettel zdůraznil, že migrace je komplexní problém, který je třeba řešit na evropské úrovni. Podle Bettela premiéři mluvili i o reformě evropských institucí.

Ostatky Jana Lucemburského

Další část návštěvy čeká Babiše v pátek. Navštíví například lucemburské sídlo Evropského účetního dvora (EÚD) a společně se starostkou Lucemburku Lydií Polferovou položí květiny u pamětní desky Jana Palacha. Dále navštíví katedrálu Notre-Dame, kde položí věnec v místní kryptě s ostatky českého krále Jana Lucemburského.

Na závěr návštěvy Babiš zamíří do lucemburského centra inovačních firem House of Startups.

Historické vazby v podobě panovníků

Mezi Českem a Lucemburskem existují dávné historické vazby. Ve 14. století měly české země s Lucemburskem slavné společné panovníky, krále Jana Lucemburského a jeho syna Karla IV. Z rodu Lucemburků pak pocházeli také čeští králové Václav IV. a Zikmund Lucemburský. Diplomatické styky Lucemburského velkovévodství s Československem se datují od roku 1922.

Český premiér, tehdy Bohuslav Sobotka, naposledy Lucembursko navštívil v květnu 2017. Lucemburský premiér Bettel se loni 28. října zúčastnil oslav 100. výročí vzniku Československa. Velkovévoda Henri byl v České republice naposledy v roce 2016, kdy převzal v Praze cenu Karla IV., kterou uděluje hlavní město Praha společně s Karlovou univerzitou.

junkiexl ( 8. listopadu 2019 09:11 )

Koho jste potkala? SillyMonju, Ivcu nebo Andrejku? A co ma jako byt? Poblili vas alespon?

junkiexl ( 8. listopadu 2019 09:06 )

Ta ma zase slehu. To ji zadny poradce nevysvetlil, ze na statni navstevu se neoblekame jako cirkusovy klaun? Jeste nasadit rudy frnak a mohla by strasit deti po nemocnicich.

ellaella ( 8. listopadu 2019 08:53 )

Aby se vám nestalo, že přes něj dostanete vy.
Prosím, o vysvětlení slova plasrikový, moje vzdělání a inteligence tak daleko nesahá.

ellaella ( 8. listopadu 2019 08:49 )

Proč lžete? Nedávno jsem jí potkala!
Opravdu neuvěřitelné, co někdo dokáže vyplodit a ještě si myslet, že je vtipný.

mascula ( 7. listopadu 2019 21:50 )

ty vole, vždyť seš sám blbej jako troky a píšeš něco o chytřejších

Zobrazit celou diskusi
Další videa