Babiš po chaosu s Čapím hnízdem odletěl: S „puntíkatou“ Monikou za Turkem Erdoganem

Aktualizováno -
3. září 2019
21:31
Autor: simao, ČTK - 
3. září 2019
10:10

Andrej Babiš (ANO) zažil „zběsilý“ start nového týdne a Česko spolu s ním. V kauze Čapího hnízda se totiž objevila informace, že státní zástupce Jaroslav Šaroch podal návrh na zastavení trestního stíhání premiéra i jeho rodiny. Babiš vedle toho v pondělí oslavil 65. narozeniny. A večer se přesunul do Turecka, kde ho dnes čekala mj. schůzka s prezidentem Recepem Erdoganem. Do Ankary a Istanbulu vyrazila i Monika Babišová.

„Tentokrát směr Turecko – Ankara a Istanbul... Bude to zajímavé,“ napsala v pondělí večer na instagramu Monika Babišová a přidala sérii fotek, jak s manželem nastupují na vojenském letišti v Praze-Kbelích do vládního speciálu.

Babiše čekalo v úterý setkání mj. i s tureckým prezidentem Recepem Erdoganem, se kterým chtěl jednat o obchodních vztazích, ale také migraci. Premiéra i jeho manželky se přitom osobně týkalo pondělní třeskuté dění v Česku. A sice ranní zpráva Deníku N, že státní zástupce Jaroslav Šaroch navrhl zastavit stíhání Babiše i jeho rodiny v kauze 50milionové dotace pro farmu Čapí hnízdo.

Babiš: Absurdní příběh o Čapím hnízdě

Babiš v pondělí při návštěvě Rudné odmítl, že by Šarocha nějak ovlivňoval. „Je to nesmysl, já nikoho neovlivňuji, já jsem jenom řekl, jak to bylo. A pokud někdo se snažil ovlivňovat státního zástupce, tak to byli přece demonstranti na Letné, to byli demonstranti na Václaváku. Všichni říkali, že Babiš patří do vězení. A proč? Co udělal Babiš? Babiš neudělal nic,“ zaútočil Babiš.

Video  Babiš o zvratu v kauze Čapí hnízdo: Na státního zástupce jsem netlačil, to dělali lidé na Letné.  - ČTK

Ačkoliv v případě Šarochova závěru jde pouze o návrh (a zprávu o 20 tisících stránkách), mnohé opoziční kritiky udivilo, že Šaroch změnil názor a po čtyřech letech vyšetřování se rozhodl takto. Nyní jeho závěry budou zkoumat nadřízení.

Jak ale upozorňuje politolog Jan Kubáček v pořadu Epicentrum na Blesk.cz: „Andrej Babiš je de facto vítězem už teď.“ Ať nakonec bude rozhodnuté jakékoliv – zastavení stíhání, obžaloba nebo vrácení policii k došetření – vzbuzuje i současné dění kolem kauzy Čapí hnízdo stín pochybností. A zpochybňovat budou moci rozhodnutí jak Babiš sám, tak jeho příznivci a kritici.

Video  Problematické průtahy v kauze Čapí hnízdo. Pospíšil ji přirovnal k Rathově krabici od vína.  - redakce Blesk

„Nikdo nic neukradl, nebyla žádná korupce a je to úplně absurdní záležitost, která vznikla před 10 lety. Je to pro mě absurdní příběh a já pevně doufám, že to bude zastaveno,“ podotkl přitom v pondělí Babiš, se kterým doufá i jeho paní, která svého manžela doprovázela v pondělí večer do letadla.

Babiš v mauzoleu

Babiš měl v Turecku jasný plán – vedle setkání s prezidentem Erdoganem také jednání s ministryní obchodu Ruhsar Pekcanovou. A nebo návštěvu mauzolea zakladatele Turecké republiky Mustafy Kemala Atatürka.

Společně s Babišem vyrazil do Turecka i ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a také podnikatelská mise vedená přímo prezidentem Hospodářské komory Vladimírem Dlouhým.

Babiš a Čapí hnízdo: Stíhání zastaveno?
19:13
2. 9. 2019

Vážení čtenáři,

děkujeme za pozornost, kterou jste věnovali našemu online přenosu. Sledujte i dál Blesk Zprávy, aktuální informace o dění kolem Andreje Babiše vám budeme přinášet i v dalších dnech.

19:04
2. 9. 2019

Andrej Babiš na svém twitteru  chválí rozšíření základní školy v Rudné u Prahy, kam dnes s ministryní financí Alenou Schillerovou zavítal. O „Čapáku“ zatím nepadlo ani slovo.

18:45
2. 9. 2019

Bývalá ministryně školství a poslankyně ČSSD Kateřina Valachová věří, že zákony platí pro každého, jak napsala na svém twitteru.

17:40
2. 9. 2019

Podle místopředsedkyně ČSSD Jany Maláčové je namístě se vyjadřovat k věci zdrženlivě a počkat na zdůvodnění. "Je třeba respektovat rozhodnutí justice," uvedla. Pokud by byl Babiš obžalován, nastala by podle ní nestandardní situace.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD)
16:56
2. 9. 2019

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD)  řekl, že kauzu Čapí hnízdo považoval od počátku za zvláštní. "Jsem rád, že to dopadlo, jak to dopadlo, ale nechci to komentovat, beru to na vědomí," uvedl s tím, že bližší informace nečetl. Zátěž podle něj kauza pro vládu znamená z hlediska toho, že ministři musejí odpovídat na dotazy, které s ní souvisejí. "Musíme reagovat, odpovídat, takže nějaký čas tím trávíme," řekl.

16:15
2. 9. 2019
16:10
2. 9. 2019

Kauza Čapího hnízda je přitom nejznámnějším případem žalobce Jaroslava Šarocha.

Loni v prosinci jeho práci na případu kritizovala vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, podle níž "nepostupoval při výkonu dozorových oprávnění a povinností k policejnímu orgánu dostatečně důrazně a zcela efektivně". Šaroch ale kritiku nadřízených státních zástupců odmítl a prohlášení Bradáčové označil za "populistické" a "bez obsahu". "Dělám tu práci v rámci možností, které mám. Vždy je možné tu práci dělat lépe, rychleji, kvalitněji, ale záleží také na podmínkách, které dostanete a máte," řekl Šaroch v rozhovoru pro Deník N.

Státní zástupce Jaroslav Šaroch, dozorující kauzu Čapího hnízda od začátku
16:07
2. 9. 2019
16:04
2. 9. 2019

Agrofert: Půjde zřejmě o účelový hon na čarodějnice

"Pokud to tak je, prokázalo se, co jsme celé roky říkali, že ve věci Čapího hnízda bylo vše podle zákona. Několik let byl ve veřejném prostoru účelový hon na čarodějnice, kdy se mnohá média stavěla do role soudců. A z jejich prvních reakcí je vidět, jak se s tím nyní nemůžou smířit. Navíc jde už o třetí případ, kdy jsme byli účelově kriminalizováni, a přitom se nakonec potvrdilo, že se nic nezákonného nestalo," sdělil dnes mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

15:55
2. 9. 2019

Exministryně spravedlnosti a členka mandátového a imunitního výboru Taťána Malá (ANO) na dnešní verdikt odpověděla, že jiný nečekala. "Jakmile jsem jako místopředsedkyně mandátového a imunitního výboru měla možnost si ten spis přečíst, bylo mi nad slunce jasné, že to takto musí dopadnout," tvrdí

Exministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO) ve SněmovněExministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO)
15:49
2. 9. 2019

Prezident Miloš Zeman se dnes setkal s ministryní spravedlnosti Marií Benešovou (za ANO), uvedl hradní mluvčí Ovčáček. Dodal, že schůzka se uskutečnila na žádost Benešové. Setkání bylo podle mluvčího dohodnuté dlouho dopředu, a "nebylo tedy vyvoláno aktuálním děním".

Nástup Benešové vyvolal sérii protestů za nezávislost justice. Advokátka a někdejší nejvyšší státní zástupkyně se v souvislosti s kauzou Čapího hnízda opakovaně vyjádřila v tom smyslu, že v Česku lze vést trestní stíhání na objednávku. Také Babiš dlouhodobě tvrdí, že jeho stíhání je účelovou kampaní - "účelovkou".

15:45
2. 9. 2019
15:39
2. 9. 2019

"Je to do určité míry překvapivé, protože pan Šaroch změnil svůj právní názor na danou kauzu (...) Pro nás je důležité vidět argumenty, které pana Šarocha přesvědčily, že najednou, po čtyřech letech trestního stíhání došel k závěru, že se nejedná o trestný čin,"

řekl v Epicentru na Blesk.cz exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (TOP 09).

Varuje před tím, že nyní budeme žít v "právním vakuu" plném očekávání a spekulací, jak kauza dopadne. "Bohužel pan premiér v době, kdy byl obviněn, neodstoupil. To vyšetřování probíhá v situaci, kdy on je premiérem této země a tady logicky mohou vznikat otázky, jestli spravedlnost pro premiéra je stejná jako pro každého běžného jiného občana. Nechci o tom spekulovat," upozorňuje Pospíšil. Buď platí "padni komu padni", nebo pokud budou argumenty na vodě, zůstane pro Pospíšila pachuť nad vyšetřováním premiéra. Jde podle něj tak o sílu argumentace státního zastupitelství. 

Právní experti, se kterými exministr záležitost konzultoval, mu však potvrdili, že není obvyklé, aby 4 roky trvalo vyšetřování a po 4 letech dozorující státní zástupce bez zásadního, nového důkazu změnil svůj názor. Šaroch mohl v průběhu uplynulých 4 let řízení kdykoli zastavit. Měl by proto veřejnosti vysvětlit, proč se takto rozhodl nyní, míní Pospíšil. "Jinak ta pachuť tady zůstane," dodal.

Exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (TOP 09) v pořadu Epicentrum na Blesk.cz hodnotil posun v kauze Čapího hnízda, týkající se premiéra Andreje BabišeExministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (TOP 09) v pořadu Epicentrum na Blesk.cz hodnotil posun v kauze Čapího hnízda, týkající se premiéra Andreje BabišeExministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (TOP 09) v pořadu Epicentrum na Blesk.cz hodnotil posun v kauze Čapího hnízda, týkající se premiéra Andreje Babiše
15:22
2. 9. 2019

Na aktuálním posunu v kauze Čapí hnízdo je bita důvěra v justici, spravedlnost a vyšetřování, uvedl v Epicentru na Blesk.cz politolog Jan Kubáček. Čekal, že v takto závažné kauze se veřejnost dozví verdikt mnohem dříve, než za čtyři roky - i proto, že se tak tato kauza skutečně stala součástí politické boje.

Kubáček vidí problém v tom, že i současném posunu zůstane společnost rozdělena. "Stalo se to součástí souboje, bramboračky, kdy polovina veřejnosti se utvrdí v důvěře v Andreje Babiše, druhá polovina řekne: Ale na každém šprochu, pravdy trochu," míní expert.

Čekal by jasné vysvětlení pro veřejnost a ne prostor pro další spekulace. Věří, že městské státní zastupitelství bude postupovat nyní rychleji, než státní zástupce Jaroslav Šaroch. "Andrej Babiš je de facto vítězem už teď," míní Kubáček.

Proč? "Ač by městské státní zastupitelství pak vydalo jiný výrok, tak může říct: Ale údajně dozorující státní zástupce pan Šaroch řekl, že není důvodu ke stíhání. Proč teď najednou ta otočka, není to nějaké politická, společenská nebo jiná poptávka?" Znepokojují ho však i vyjádření opozičních politiků, kteří používají argumenty typu, kdo ví jak by to bylo, kdyby byl Andrej Babiš běžným občanem. "Neposunuli jsme se nikam dál a ty dva světy se v podstatě zabetonují na svých pozicích a dál to bude součástí politické pinkané. A není to dobe pro ten systém," poznamenal Kubáček.

Politolog Jan Kubáček hodnotil situaci kolem kauzy Čapí hnízdo, týkající se premiéra Andreje Babiše a jeho rodiny. Vpravo moderátorka Markéta Volfová
15:01
2. 9. 2019
!

PŘÍMÝ PŘENOS: Zvrat u Babiše a Čapího hnízda

Konec stíhání premiéra a jeho rodiny? Exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil a politolog Jan Kubáček o změně názoru státního zástupce Šarocha a novém vývoji v ostře sledované kauze živě - Sledujte v pořadu Epicentrum ZDE

14:15
2. 9. 2019

Babiš stále nemá vyhráno.

Podle pražského městského státního zastupitelství nelze odhadnout, jak dlouho nyní bude jeho šéf Martin Erazím studovat předložený spis. Materiál totiž obsahuje přes 20 000 stran. Jestliže Erazím dospěje k odlišnému právnímu názoru než Šaroch, může mu dát pokyn, aby ve věci rozhodl jinak. Vedle zastavení stíhání připadá nadále v úvahu i podání obžaloby, postoupení případu jinému orgánu nebo vrácení případu policii k došetření.

Premiér Andrej Babiš (ANO) při návštěvě školy v Rudné (2.9.2019)Premiér Andrej Babiš (ANO) při návštěvě školy v Rudné (2.9.2019)
13:52
2. 9. 2019

"Prezident republiky Miloš Zeman v pondělí dne 2. září 2019 telefonicky blahopřál předsedovi vlády Andreji Babišovi jak k jeho 65. narozeninám, tak k zastavení trestního stíhání,"

uvedl dnes mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Zatímco není definitivně jasné, zda bude Babišovo trestní stíhání skutečně zastaveno, Hrad ví více?

13:30
2. 9. 2019

Že dnes Andrej Babiš slaví 65. narozeniny, to připomněl i týdenní report na jeho facebooku. "Šel jsem se kouknout do zrcadla, jak vypadám. No, kecám, donutili mě kolegové. Kvůli fotce tady na sebe civím. Jinak bych to nedělal. No ale když už tak koukám, tak je to celkem horor. Od vstupu do politiky to se mnou jde dolů vodou," poznamenal premiér.

I tady se přitom rozohnil, že do kauzy Čapí hnízdo byla zatažena jeho rodina. "Je jasné, že se žádný podvod nestal, neporušil jsem žádný zákon. Neexistuje žádný důkaz, ani nemůže. A obviněna je se mnou i moje rodina. Je to absurdní a odporné. Jasně, chtějí zničit mne. Ale proč moji rodinu? Proto bych vás poprosil, držte mně, mojí paní a rodině palce. Myslím, že si možná ani neumíte představit, jak je to pro nás náročné," vzkázal svým fanouškům Babiš.

Andrej Babiš se podíval do zrcadla před tím, než v pondělí 2. září 2019 oslavil 65 let
13:28
2. 9. 2019
13:24
2. 9. 2019

Šarochovo rozhodnutí nepřekvapilo vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO), který se dnes večer chystá s Babišem odletět na státní návštěvu Turecka. "Do určité míry je to odvaha rozhodnout se tak, jak chce rozhodnout, ve smyslu toho, že je přesvědčen, že tam k ničemu nedošlo, což do určité míry bylo zřejmé od samého počátku," uvedl při příchodu na jednání vlády.

Babiš v Ankaře prošel Lví stezkou s 24 sochami lvů, položil věnec k Atatürkově sarkofágu, podepsal se do pamětní knihy a navštívil muzeum. Poté zahájil jednání s tureckými představiteli. Po prohlídce mauzolea se Babiš sešel s předsedou tureckého parlamentu Mustafou Sentopem.

Příležitosti pro čerské i turecké firmy

Turecko by chtělo s Českou republikou dosáhnout obchodní výměny ve výši pěti miliard dolarů (zhruba 120 miliard korun). Na tiskové konferenci po jednání s premiérem Babišem to dnes v Ankaře řekl  prezident Erdogan. Loni vzájemná obchodní bilance přesáhla 85,2 miliardy Kč. 

„Ve funkci předsedy vlády jsem navštívil Českou republiku v roce 2013. Tehdy jsem stanovil cílovou kvótu pro zahraniční výměnu ve výši pěti miliard dolarů. Toho jsme dosud nedosáhli, ale dnes jsme si tento cíl zopakovali. Uděláme pro to, co je potřeba,“ řekl Erdogan.

„Souhlasím s tím, že cíle obratu pěti miliard dolarů bychom měli dosáhnout a uděláme pro to maximum, protože jsme identifikovali velice konkrétní příležitosti pro české i turecké firmy,“ doplnil Babiš.

Velký potenciál je podle českého ministerského předsedy v energetice a obranném průmyslu. Babiš chce také ve středu při návštěvě Istanbulu získat kontakty na stavební firmy, které by mohly pomoci s výstavbou dálnic v České republice.

Havlíček odpoledne hovořil o tom, že česká delegace dopoledne jednala také s vedoucím tureckého obranného průmyslu, kterému představila pět českých společností, jež působí v letectví, ale i ve výrobě automobilů nebo vývoji informačních systémů.

Vzájemná obchodní bilance s Tureckem v roce 2018 přesáhla 85,2 miliardy korun, z toho export činil 47,7 miliardy korun a dovoz dosáhl 37,5 miliardy korun.

Babiš s Erdoganem dále jednali o boji s terorismem a migraci. „Česká republika podporuje turecké rozhovory o vstupu do Evropské unie. Chceme explicitně ještě jednou poděkovat za tuto podporu pro naše přístupové rozhovory. Věřím, že v následujících obdobích budou tyto tendence pokračovat a podpora bude stabilní,“ řekl také Erdogan.

Jednání českého premiéra s tureckým prezidentem předcházel slavnostní ceremoniál, při němž doprovodili limuzínu s Babišem jezdci na koních. Poté zazněly hymny obou zemí a Babiš pozdravil nastoupenou vojenskou jednotku.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

brano34 ( 13. září 2019 18:22 )

Babiš na Hrad! Přivítejte budoucího prezidenta ČR

cezar8 ( 5. září 2019 11:16 )

junkiexl: nechtěl jsem reagovat, ale nakonec proč né? Je vidět, že opravdu kvokáte každý den a dle vašich komentářů máte opravdu úctyhodné IQ, opravdu typický volič demolice vulgární, hloupý, ale přesvědčen o své dokonalosti, to idioti vašeho ražení obvykle jsou...

junkiexl ( 4. září 2019 20:48 )

Pani premierova silymonja se nam nejak pochlapila. I paze ma jak obstarozni zapasnik. To budou ty omlazovaci kury z hormonu, silikonu a botoxu. A proc si oblekla zasteru? Chce Erdohitlerovi neco uvarit?

junkiexl ( 4. září 2019 16:36 )

A co tam Bures asi mohamedanum povedal? Vy zdes imjejetje take one tureckoje hospodarstvo, my toze imjejem turci hospodarstvo, ale take cobolske.

anonym01 ( 4. září 2019 16:06 )

POZOR SI DAVAME VSICHNI NA TEBE TY MAGORE!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud