„Nevídané, neslýchané.“ Benešová „tepe“ státní zástupce za postup v Babišově kauze

Autor: ČTK - 
3. září 2019
18:02

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) nerozumí aktuálnímu postupu pražského městského státního zastupitelství v kauze Čapího hnízda. Uvedla to dnes v rozhovoru pro Deník N. Nejnovější vývoj v případu označila za rozpačitý a práci státních zástupců za nepochopitelnou a neuchopitelnou. Podle ní jde o špatný signál o stavu soustavy státního zastupitelství.

V kauze Čapího hnízda čelí návrhu na podání obžaloby premiér Andrej Babiš (ANO). Městské státní zastupitelství v Praze v pondělí uvedlo, že dozorový státní zástupce Jaroslav Šaroch ve věci změnil právní názor a že jeho nadřízený nyní zjišťuje, zda je změna zákonná a důvodná. Podle Deníku N se Šaroch rozhodl zastavit trestní stíhání.

„Mluví se tu o jakémsi nástinu meritorního rozhodnutí, které bude kontrolovat nadřízený městský státní zástupce osobně. Mám si pod tím tedy představit, že ještě není na světě? Že je to záměr? Nebo co to je? Vůbec nevím,“ komentovala vývoj Benešová.

Na dotaz, zda „existuje něco jako koncept rozhodnutí státního zástupce“, odpověděla ministryně, že ne. „Existuje meritorní rozhodnutí, které má vydávat dozorový státní zástupce. Přiznám se, že tomu nerozumím. Svědčí to o tom, jak pracuje soustava státního zastupitelství. Nepochopitelné, neuchopitelné a rozpačité,“ řekla.

„Pak se tady dovolávají nezávislosti, a když ji mají deklarovat, tak zjišťujete, že je jeden závislý na druhém a je to sešněrovaná hierarchická soustava. A hádají se tady o zákon o státním zastupitelství, mají plnou pusu nezávislosti, ale v podstatě fungují závisle,“ dodala někdejší nejvyšší státní zástupkyně.

„Je zvláštní, že pan nejvyšší (státní zástupce Pavel Zeman) tady mlčí, asi chápe, že bude v té věci ještě činný. Jsem z toho sama rozpačitá, považuji to za něco neslýchaného, nevídaného a budu v napětí očekávat, jak se to vyvine,“ uzavřela. Zeman by se mohl do věci vložit do tří měsíců po pravomocném zastavení stíhání a zrušit usnesení jako nezákonné.

V souvislosti s padesátimilionovou dotací EU na stavbu rekreačního a konferenčního areálu Čapí hnízdo je premiér Babiš od října 2017 obviněný z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie. Označuje to za účelovou kampaň. Stíháni jsou i premiérova žena Monika, dcera Adriana Bobeková či švagr Martin Herodes.

Benešová v minulosti opakovaně prohlásila, že v Česku si lze trestní stíhání objednat. Tento názor dříve prezentovala i prezidentovi Miloši Zemanovi. S ním se setkala naposledy v pondělí, podle ní však spolu případ Čapího hnízda neřešili.

Video Problematické průtahy v kauze Čapí hnízdo. Pospíšil ji přirovnal k Rathově krabici od vína. - redakce Blesk

 

satanas ( 5. září 2019 12:24 )

Koza-Kozova??

marmat ( 5. září 2019 00:49 )

DNES to rozštípnul ve svých zprávách J.Soukup.Označil perfektně několik "charakterů" a přiblížil "MAKAČKU" Pirátů v PS!Momentálně mimo udávání řeší koncovky "OVÁ"­...Př­echy­lová­ní jmen-Sofia Loren/nebo Lore­nová­...Sm­etana/­Smeta­nová FAKT

marmat ( 5. září 2019 00:42 )

Začne se JUSTICE bát rozházet si Milionu nenávistných chvilek !???Snad NE !

marmat ( 5. září 2019 00:39 )

Vleče se TO , ale je TO DVOUSEČNÉ.1)Ničí to klid premiéra a jeho rodiny2)otravuje TO už strašně lidi,atmosféru ve společnosti, ale: 3)odkopává "charaktery CHOBOTNICE a přesně specifikuje chapadla =KDO je KDO ?4) Vyhání preference ANO ke 40% !

marmat ( 5. září 2019 00:31 )

vaber: OK....50 milionů mívali lobisti tradičních stran pro vyjednávání kšeftů tak "na večeře/na pivo"

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud