Pospíšil přirovnal Babiše s Čapím hnízdem k Rathově krabici od vína. A zmínil morálku

Autor: mav - 
3. 9. 2019
05:40

Překvapivé, ale ne nezákonné. Takto komentuje čerstvé rozhodnutí státního zástupce Jaroslava Šarocha zastavit stíhání všech obviněných v kauze Čapí hnízdo bývalý ministr spravedlnosti a předseda opoziční TOP 09 Jiří Pospíšil. Hlavní problém vidí v příliš dlouhých průtazích, které snižují důvěru občanů v právní stát, řekl v pořadu Blesku Epicentrum.

Podle Pospíšila mohou logicky vznikat otázky, jestli je spravedlnost pro premiéra stejná jako pro jakéhokoli jiného občana. Zdůrazňuje ale, že je důležité počkat na argumentaci státního zastupitelství: „Do chvíle, než vysvětlí veřejnosti, proč čtyři roky vyšetřovalo a najednou má jiný názor, jsou to všechno spekulace.“ 

Video Problematické průtahy v kauze Čapí hnízdo. Pospíšil ji přirovnal k Rathově krabici od vína. - redakce Blesk

Městské státní zastupitelství uvedlo, že se s Šarochovým rozhodnutím nyní seznamuje vedoucí státní zástupce, který zjišťuje, zda je změna zákonná a důvodná. To může podle Pospíšila trvat několik týdnů, ale i měsíců. A právě průtahy v této kauze považuje za značný problém: „Tyhle kauzy, které trvají roky a soudy a státní zástupci na ně mají různé názory, viz kauza Davida Ratha a jiné, snižují důvěru občanů v právní stát.“

Jakožto bývalý ministr spravedlnosti Pospíšil podle svých slov doufá v nezávislost české justice v trestním řízení. Přesto podotýká, že z pohledu právních expertů nejde o obvyklý postup. „Já jsem přesvědčen, že morální právo Andrej Babiš na čerpání dotace pro malé a střední podnikatele nemá. A to, že se mu neprokáže trestný čin, ještě neznamená, že je to mravně a celkově v pořádku. Na člověka a zvláště pak politika bychom měli mít vyšší nároky než jenom to, že mu není prokázán trestný čin,“ dodává exministr.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

agfor ( 3. září 2019 12:56 )

Že zrovna převlíkač politických kabátů ještě může mluvit o morálce.

sovca ( 3. září 2019 11:41 )

Takže už neplatí,že jsme si všichni rovni?

houslista ( 3. září 2019 11:29 )

A mi tš Pospišile přirovnáváme k spodině politka kuřbuřta Moravce humus politika!

cikrt ( 3. září 2019 11:21 )

Jak tento Plzeňský b*u*z*í*k může kázat o morálce?

zaka ( 3. září 2019 10:14 )

Kde má morálku ta bukvice když se stěhovala ze strany do strany a teď když dostala předsednictví tak se ho vzdává a míří do Bruselu.Nic jiného než vych...á bukvice.

Zobrazit celou diskusi
Další videa