Úterý 23. dubna 2024
Svátek slaví Vojtěch, zítra Jiří
Zataženo, déšť 7°C

Nazlobená Alex a plačící vdova vířily hradní emoce. Babišovi muži vyvedli krásné manželky

Autor: simao - 
31. října 2019
06:00

Andrej Babiš (ANO) i jeho ministři vyvedli své pohledné manželky – a to včetně čerstvého ženáče Adama Vojtěcha, který v pondělí na Hrad vyrazil s novomanželkou Olgou. Při pondělní slávě na Pražském hradě nechyběly ani Kateřina Zemanová a Alex Mynářová, která však po akci neskrývala lehké rozladění. A přišli další blízcí politiků i oceněných. Hradní „rodinná pouta“ však byla i plná emocí. I kvůli vdově po jednom z vyznamenaných.

Na Hradě nechyběli ani nejbližší prezidenta Miloše Zemana – manželka Ivana pomohla prezidentovi projít Vladislavským sálem, v první řadě vedle ní usedla i dcera Kateřina, která pomáhala v sále s květinovým aranžmá. A především před 28. říjnem dohlížela na svého otce při jeho návštěvách střešovické nemocnice. 

Zemanova Kate po boku manžela Alex

Kateřinu Zemanovou do sálu vedl hradní kancléř Vratislav Mynář, který tak uličkou nekráčel s manželkou Alex. Ta se po ceremoniálu i následné recepci ve Španělském sále, která již proběhla bez dohledu televizních kamer, svěřila na sociální síti s jedním svým do jisté míry rozporuplným dojmem a zážitkem.

Kateřina Zemanová s maminkou Ivanou v první řadě během státních vyznamenání 2019 Kateřina Zemanová s maminkou Ivanou v první řadě během státních vyznamenání 2019 | Reprofoto ČT

„Alex, jsi velmi krásná, kam ses to ale dostala? Alex, nedělá se Ti zle z toho, kde jsi a co tam naživo vidíš? A další SMS tohoto typu jsem včera dostala. Zle je mi pouze z této ‚demokracie‘ v praxi. Jinak to byl krásný večer,“ napsala na svém profilu Alex Mynářová a přidala mrkajícího smajlíka. Posléze popřela, že by mluvila o nějakém velkém vzteku.

Alex Mynářová na recepci po předávání státních vyznamenání 2019 Alex Mynářová na recepci po předávání státních vyznamenání 2019 | Facebook A. Mynářové

Rodinných příslušníků byla přitom v sálech – jak tom Vladislavském, tak následně ve Španělském – celá řada. Vicepremiérka Alena Schillerová (za ANO) vyvedla dceru Petru Rusňákovou.

Alena Schillerová s dcerou Petrou Rusňákovou na Hradě během udílení státních vyznamenání 2019 Alena Schillerová s dcerou Petrou Rusňákovou na Hradě během udílení státních vyznamenání 2019 | Instagram A. Schillerové

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) vzal na ceremoniál pro změnu malého syna. Ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD) doprovodil její manžel Aleš Chmelař (také ČSSD), náměstek na ministerstvu zahraničí.

Jana Maláčová usedla na předávání státních vyznamenání do řady za šéfa ČSSD Jana Hamáčka s manželem Alešem Chmelařem po boku. Jana Maláčová usedla na předávání státních vyznamenání do řady za šéfa ČSSD Jana Hamáčka s manželem Alešem Chmelařem po boku. | Reprofoto ČT

Šéf Senátu Jaroslav Kubera (ODS) přišel i s manželkou Věrou, se kterou loni oslavili 50 společných let a obnovili v Teplicích svůj svatební slib.

Šéf Senátu Jaroslav Kubera (ODS) s manželkou Věrou během předávání státních vyznamenání 2019 Šéf Senátu Jaroslav Kubera (ODS) s manželkou Věrou během předávání státních vyznamenání 2019 | Reprofoto ČT

Dosluhující a těhotná hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová (ANO) přišla na ceremoniál ve výrazných červených šatech a s manželem Janem Mračkem, se kterým v roce 2018 uzavřela svatební „koalici“ – Mraček je totiž politikem pro změnu z ODS.

Řád bílého lva si na Hradě převzal exprezident Václav Klaus, vedle nějž nechyběla v první řadě manželka Livia. Klaus přitom měl jiné podmínky než ostatní ocenění – a podle informací Blesku si tak trochu vymínil, že nebude sedět na pódiu mezi vyznamenanými. Bylo s ním proto nakládáno v první řadě jako s bývalou hlavou státu.

Manželé Klausovi a Kateřina Zemanová s maminkou Ivanou ve Vladislavském sále během předávání státních vyznamenání 2019 Manželé Klausovi a Kateřina Zemanová s maminkou Ivanou ve Vladislavském sále během předávání státních vyznamenání 2019 | Reprofoto ČT

Plačící vdova

O dojemný okamžik se postarala Dagmar Kollerová, manželka bývalého starosty Vídně Helmuta Zilka (†81). Tomu hlava státu udělila in memoriam nejvyšší české státní vyznamenání, a to Řád bílého lva občanské skupiny I. třídy.

Když však vdova přebírala vyznamenání, rozplakala se a vděčně tiskla prezidentovi ruku. Zeman se plačící ženu snažil utěšovat pohlazením po tváři. Přítomní ji přitom zavalili jedním z největších potlesků večera. Hlava státu pak uvedla, že to pro ni byl velmi hluboký zážitek.

Prezident Miloš Zeman udělil Řád bílého lva Helmutu Zilkovi. (28. 10. 2019) Prezident Miloš Zeman udělil Řád bílého lva Helmutu Zilkovi. (28. 10. 2019) | Blesk:Karel Kopáč

„Nevím jak vy, ale na mě nejvíce zapůsobilo setkání s vdovou po Helmutu Zilkovi. Bylo to dojemné a krásné,“ řekl pak Zeman na recepci ve Španělském sále.

Rakouského politika chtěl v roce 1998 vyznamenat i prezident Václav Havel (†75). Po článcích obviňujících Zilka, že spolupracoval s StB, si to ale rozmyslel. Na jeho pohřbu v roce 2008 se za to však omluvil. Vyšlo totiž najevo, že Zilk byl dvojitým agentem a spolupracoval s výzvědnou americkou službou CIA. Pro Kollerovou toto vyznamenání proto znamenalo velké zadostiučinění.

Babišovi muži s manželkami

Vedle premiéra Andreje Babiše s manželkou Monikou přitom v sále nechyběl ani šéf Sněmovny z ANO Radek Vondráček, kterého doprovodila jeho žena Vladimíra, jež si pro tuto příležitost sama navrhla šaty.

Andrej Babiš s manželkou Monikou a šéf Sněmovny Radek Vondráček se svou ženou Vladimírou ve Vladislavském sále během státních vyznamenání 2019 Andrej Babiš s manželkou Monikou a šéf Sněmovny Radek Vondráček se svou ženou Vladimírou ve Vladislavském sále během státních vyznamenání 2019 | Instagram Moniky Babišové

Při recepci se před redaktorem Blesku mihnul i ministr školství Robert Plaga s manželkou Janou.

Recepce po udílení státních vyznamenání 2019: Ministr školství Robert Plaga s manželkou Janou Recepce po udílení státních vyznamenání 2019: Ministr školství Robert Plaga s manželkou Janou | Foto Blesk - Jakub Kopřiva, Vera Renovica

Novomanželé poprvé na velké akci na veřejnosti

A dorazil i šéf zdravotnictví Adam Vojtěch, který si teprve nedávno – a lehce v utajení – vzal svou dlouholetou partnerku Olgu Píšovou, dnes již paní Vojtěchovou. Svatbu však „propálil“ na svém facebooku právě premiér Babiš, který mezi svatebními hosty nechyběl. 

Poprvé od svatby na velké akci na veřejnosti: Novomanželé Adam a Olga Vojtěchovi na předávání státních vyznamenání Poprvé od svatby na velké akci na veřejnosti: Novomanželé Adam a Olga Vojtěchovi na předávání státních vyznamenání | Reprofoto ČT24

Adam i Olga Vojtěchovi pochází oba z Českých Budějovic, kde se také seznámili. Svatbu měli 19. 9. 2019 na zámku Niměřice nedaleko Mladé Boleslavi – v tamní kapli Korunování Panny Marie.

Nadšený Terminátor

Na recepci ve Španělském sále však zaujal i jiný pár. Karlos „Terminátor“ Vémola přišel s těhotnou partnerkou Lelou Ceterovou. Bojovník MMA byl na Hradě po předávání státních vyznamenání i loni.

„Určitě je to největší státní svátek a k tomu ještě ta obrovská čest, že jsem byl pozvaný sem na Hrad, takže líp to oslavit ani nemůžu,“ říkal Vémola na instagramu ve videu z recepce.

Recepce po předávání státních vyznamenání 2019: Čestný host a MMA bojovník Karlos Vémola s přítlekyní Lelou Recepce po předávání státních vyznamenání 2019: Čestný host a MMA bojovník Karlos Vémola s přítlekyní Lelou | Instagram K. Vémoly

Dlouhého potlesku se na Hradě dočkal otec vojenského psovoda Tomáše Procházky (†41). Ten totiž v roce 2018 položil život při misi v Afghánistánu. Když si Pavel Procházka šel s podlomenými koleny a slzami v očích pro medaili Za hrdinství I. třídy, udělovanou prezidentem jeho synovi, doprovodil ho i jeden z jeho psů. Jednalo se o belgického ovčáka Dokyho.

Video  Pes Doky na Hradě a metál pro jeho mrtvého pána. Podívejte se, co dojalo Vladislavský sál.  - abl
Video se připravuje ...

Procházka měl ještě druhého psa, a to německého ovčáka Breda. Ten se ceremoniálu nezúčastnil, jelikož se nedávno vrátil z další mise v Afghánistánu. Právě jeden z hafanů byl u toho, když Procházku
zabili, není ale jasné který. Mezi zvířaty a psovodem bylo každopádně velké pouto – to dokazoval i truchlivý nářek Dokyho před rokem na kbelském letišti, kam vojenský speciál dopravil vojákovo tělo.

va45 ( 1. listopadu 2019 11:37 )

Bylo to důstojné. Nebyla tam bláznivá Němcová aby protestně odcházela na WC a Kalousek a Schvarzentberg,aby se pošklebovali za zády prezidenta jako pitomci.

poooresh ( 31. října 2019 22:04 )

Tam uz si posledni misto obsadil ty.

poooresh ( 31. října 2019 21:16 )

nudis bezkulcaku! Svedci to o omezenem intelektu a chybejici poluci!

poooresh ( 31. října 2019 21:12 )

nudis kulecniku! Svedci to o omezenem intelektu a trvale poluci!

horaIysa ( 31. října 2019 20:57 )

Žes inženýre ještě nenapsal stoki

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa