Masaryka skutečně zavraždili? Kvůli nově objevené nahrávce žalobce otevírá případ

Autor: ČTK, simao - 
30. října 2019
07:39

Smrt syna T. G. Masaryka a někdejšího ministra zahraničí Jana Masaryka z 10. března 1948 zůstává dodnes nedořešenou záhadou. Jeho bezvládné tělo našli pod okny Černínského paláce. Kvůli výpovědi policisty, který byl u Masarykova těla jako první, se nyní rozhodl státní zástupce otevřít znovu tento tragický případ.

Státní zástupce Michal Muravský minulý týden nařídil znovu otevřít vyšetřování smrti poválečného ministra zahraničí Jana Masaryka, uvedl dnes deník Právo. Jde tak o důležitý posun v tragickém případu, který dodnes budí řadu pochybností. 

Nové prošetřování případu

Důvodem je nedávno objevená nahrávka výpovědi policisty, který byl jako první u Masarykova těla. Podle posledního závěru Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) z roku 2003 byl Masaryk zavražděn, ale není šance vypátrat pachatele.

„Potvrzujeme, že minulý týden vydal státní zástupce pokyn policejnímu orgánu ÚDV, aby se nově se objevivšími tvrzeními zabýval ve vztahu k dosavadním skutkovým zjištěním a aby v této věci provedl další potřebné úkony trestního řízení,“ potvrdil Muravský. Jde fakticky o nařízení pokračovat v prověřování případu, upozorňuje Právo.

Nalezená výpověď Vilibalda Hofmanna

O tom, že byl Jan Masaryk zavražděn, je přesvědčena i spisovatelka Václava Jandečková. Právě ona podala podnět k Městskému státnímu zastupitelství, aby Masarykovu smrt řešilo.

„Jsme povinni s tímto materiálem pracovat,“ uvedla pro Český rozhlas Radiožurnál k výpovědi Vilibalda Hofmana, kterou považuje za věrohodnou. Dle ní totiž nebylo s vyšetřováním Masarykovy smrti vše v pořádku.

Video  Pravdu o smrti Jana Masaryka skrývají Rusové. Nahlédněte k němu do bytu  - Zuzana Štíchová, Jan Jedlička

Bývalý policista Hofmann nahrávku pořídil až v roce 1968, kdy se uvolňovaly poměry v komunistickém Československu před osudovým příjezdem  sovětských tanků, okupací a tvrdou normalizací.

„Vilibald Hofmann velel celé výjezdové skupině. Na nahrávce kriminalistickým způsobem upozorňuje na detaily, které by nás měly vést k tomu, jaká byla skutečnost. Popsal způsob ohledání těla, důležitý je časový snímek. Musel podepsat dokumenty, že se žádné písemnosti nenalezly, ale nebyla to pravda,“ říká Jandečková.

Badatelka: Vyhodili ho z okna jako pytel brambor

Pro Blesk Zprávy před časem spisovatelka promluvila o tom, že Masaryka z oken Černínského paláce „vyhodili jako pytel brambor“. Mohly za to snad sovětské tajné služby, které zatahaly za nitky? „Právě sovětské tajné služby se mohly domnívat, že Jan Masaryk plánuje prchnout ze země a že by to mohlo ohrozit legitimitu nové Gottwaldovy vlády,“ upozorňuje Jandečková.

Jan Masaryk totiž coby ministr působil i ve vládě pod vedením Klementa Gottwalda. „Tělo měli údajně vyhodit z okna tak, že položili nejprve nohy na parapet a pak vyhodili tělo asi jako pytel brambor – nohama napřed, břichem dolů, aby to vypadalo, že Masaryk skočil,“ říká Jandečková o údajných vrazích, jimiž měli podle její hypotézy být plukovník František Fryč a především úředník ministerstva Jan Bydžovský, který měl Masaryka před Fryčovým příchodem uspat a společně s Fryčem následně hrůzný čin dokonat. Potvrdí nové vyšetřování její slova?

Video  Byla to vražda. Masaryka vyhodili ho z okna, říká spisovatelka Jandečková  - Blesk - Jaroslav Šimáček

To Miloš Zeman naopak v pořadu S prezidentem v Lánech v roce 2017 mluvil o tom, že Masarykova smrt byla sebevraždou. Zavraždit ho bylo nevýhodné pro české komunisty i Sověty, říkal prezident.

„Kdyby ho zabili estébáci v tom březnu 1948, tak by to bylo pro Gottwaldovu vládu krajně nevýhodné, protože Masaryk byl taková ikona. A tato vláda musela ještě nějakou dobu předstírat po únorovém puči, že je demokratická. A Jan Masaryk tu demokracii samozřejmě symbolizoval. Zhruba ze stejného důvodu by to bylo nevýhodné i pro Sovětský svaz,“ tvrdil Zeman. Spletl se?

Video  Lid se ptá Miloše Zemana: Lhal jste o Peroutkovi? A zabil se Masaryk sám?  - redakce Blesk

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

va45 ( 10. prosince 2019 15:28 )

Kdo za to bude souzen až se to vyšetří?

va45 ( 10. prosince 2019 15:25 )

A kdy budou odsouzení vrazi co zabili pro peníze účetního a k vůli zbraním podřezali četníka?Zatím je pitomci vyznamenávají.

cid2000 ( 7. listopadu 2019 10:55 )

Anglie měla v Československu po válce silnou síť agen­tů,zpr­avodaj­ců,vliv­ných vojáků sloužících v RAF,pozemní armádě. Věřím,že ho tato skupina odstranila po jeho podpoře KSČ a státu Izrael!!

VeritasVincit ( 1. listopadu 2019 12:51 )

Pro západ bylo chování J.Masaryka hotovou katastrofou v únoru 1948!I v dnešní době to raději nikdo moc nezmiňuje,nechce slyšet!Britská tajná služba MI5 VIII.D(MI6)ho odstranila než nadělá další fopá!

nautiIus ( 31. října 2019 18:51 )

tak vidíš co jste byli za dobytek

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud