O nominaci mladého youtubera, který si říká Kovy, se postaral poslanec za Pirátskou stranu, Tomáš Martínek (33). Kromě Kovyho ještě na státní vyznamenání (za zásluhy nižšího řádu) navrhnul Petra Nutila (38) za jeho webové stránky Manipulátoři.cz, kde se věnuje politickému marketingu a nejrůznějším hoaxům.

Oproti tomu Kovy se proslavil především parodií na letní hitovku Despacito a faktem, že má na svém youtube kanále přes 750 tisíc odběratelů, což je na české poměry naprosto neuvěřitelné číslo.

„Rozhodl jsem se, že každý rok budu nominovat dvě osoby, které ve svém volném čase pomáhají vzdělávat společnost a zvyšovat mediální gramotnost populace, aby lidé nepodléhali manipulaci pomocí lživých či zavádějících informací,“ vysvětlil své stanovisko Martínek na sociální síti.

Rozhodujícím faktorem pro návrh Kovyho na státní vyznamenání prý byl „primárně rozvoj mediální gramotnosti například v rámci projektu Jeden svět na školách“, kterého se Kovář aktivně účastní.

Přestože podle všeho není vysoká pravděpodobnost, že by mladík nakonec vyznamenání skutečně získal (v takhle velmi nízkém věku se oceňují spíše lidé, který se zasloužili o nějaký hrdinský skutek, jako například Petr Vejvoda, †16, který tuto cenu získal in memoriam – zemřel totiž při obraně spolužačky, kterou napadla psychicky nemocná žena), sám Kovy prohlásil, že by ho z rukou prezidenta Miloše Zemana (74) beztak nepřijal.

„Zásadně nesouzním s tím, jak reprezentuje Českou republiku. Nesouzním s tím, jak rozděluje společnost, nebo s tím, že i pro udělení vyznamenání cíleně vybírá lidi, kteří mají v určité skupině lidí vyvolat negativní emoce,“ rezolutně prohlásil Kovář pro Seznam.cz. Tiskový mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček (40) pak na twitterovém účtu zdůraznil, že mladého youtubera nejspíš nebude možné za jeho „ideologickou činnost“ ocenit.

A nejinak tomu bude i v případě Petra Nutila. Ten totiž velice často na svém webu poukazuje na celou řadu nepravdivých informací o českém prezidentovi a o jeho prohlášeních.

VIDEO: Kovy přednášel na konferenci Osobní růst

Video
délka: 01:47

Kovy přednášel na konferenci Osobní růst Efo