Vědci našli odpověď, proč ve stáří tloustneme. A poradili, jak s tím bojovat

Autor: ČTK - 
20. října 2019
09:21

Fyzička už není to, co bývala. A tak se kromě vrásek a bílých vlasů s přibývajícími lety téměř nevyhnutelně objevuje nějakých pár kilogramů navíc. Nezávisle na tom, jak jíme. Jak stárneme, je stále obtížnější udržet si svou váhu. Proč tomu tak je? Tuto otázku si položili vědci ze stockholmského Institutu Karolinska ve spolupráci s Uppsalskou a Lyonskou univerzitou. Ve své studii prokázali, že ve stáří se snáze tloustne kvůli tomu, že klesá schopnost ukládat tuky do tukové tkáně a odstraňovat je.

Tým vědců v rozpětí 13 let analyzoval tukové buňky 54 mužů a žen. Z analýzy vyplynulo, že u obou pohlaví s postupem let klesá obměna tuků v tukové tkáni, čili rychlost, s níž jsou tuky odstraňovány z tukových buněk a naopak v nich ukládány. Tato skutečnost je předpokladem pro zvyšování hmotnosti.

Ti, kdo nadále jedí normálně jako dřív, tedy nekompenzují tento pokles tím, že by jedli méně kalorií, ztloustnou v průměru o 20 procent. „Výsledky poprvé ukázaly, že procesy v naší tukové tkáni regulují změny tělesné hmotnosti během stárnutí nezávisle na jiných faktorech,“ vysvětluje jeden z autorů studie Peter Arner. „To by mohlo otevřít možnosti nových postupů pro léčbu obezity,“ citoval ho italský deník La Repubblica.

Vědci pak zkoumali obměnu tuků u 41 žen, které se podrobily takzvané bariatrické operaci, tedy zmenšení žaludku nebo zkrácení trávicího traktu. Experti tak chtěli zjistit, jak míra obměny tuků může ovlivňovat jejich schopnost udržet si získanou váhu v následujících čtyřech až sedmi letech. Z výsledků vyplynulo, že pouze těm ženám, které měly nízkou úroveň obměny tuků před zákrokem, se podařilo ji zvýšit, a tedy si udržet úbytek na váze.

Místo brambůrek sušené ovoce

Vědci doporučují, že proti pomalé obměně tuků lze bojovat i tím, že se budeme více pohybovat. „Obezita a nemoci spojené s ní se staly globálním problémem. Pochopení dynamiky tukové tkáně a toho, co u člověka množství tukové tkáně reguluje, nebylo ještě nikdy tak důležité,“ podotýká Kirsty Spaldingová z Institutu Karolinska.

Podle jiné studie snižuje riziko obezity to, že polovinu porce nějakých pochutin, třeba smažených brambůrků nebo uzenin, nahradíme sušeným ovocem. Experti sledovali po dobu 20 let tři skupiny lidí - 51 529 mužů ve věku od čtyřiceti do pětasedmdesáti let, 121 700 žen od pětatřiceti do pětapadesáti let a 116 686 žen ve věku od čtyřiadvaceti do čtyřiačtyřiceti let. Monitorovali jejich zdravotní stav, váhu a výživu. Ukázalo se, že ti, kdo jedli alespoň 14 gramů sušeného ovoce denně, měli menší riziko, že za čtyři roky přiberou dva či více kilogramů.

Ochranný efekt sušeného ovoce je ještě patrnější, když se konzumuje místo nezdravých pochutin. Výsledky studie podporují závěr, že pravidelná konzumace sušeného ovoce bohatého na vitaminy, minerální soli a „dobré“ tuky prospívá zdraví a pomáhá udržet pod kontrolou váhu. Například tím, že přispívá k pocitu sytosti.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Antonn Blha ( 21. října 2019 06:04 )

Méně žrát a více se hýbat prasata🤮🤮

cyperus ( 20. října 2019 21:02 )

To je marmat.

.tg.bb ( 20. října 2019 20:50 )

Bába na gauči čumí na TV Barrandov a tuk se jí přitom poklidně ukládá do panděra.

baronessa ( 20. října 2019 20:32 )

Ano, máte pravu. Nestačím se divit, jak dnešní mladíci a mladice vypadají. Navíc jim to vůbec nevadí! Ještě se nosí hrdě a běda tomu, kdo by přišel s kritikou. Slavné modelky XXXL prorazily na mola (doufám, že je ta mola udrží a neprorazí je doslova), tak v čem je problém? Když už to přišlo i do módy. Dřív byl ve třídě tak jeden tlouštík, snažil se co mohl, aby zhubl a srovnal se s ostatními. Dnes se děti válí doma a pak se jen valí po ulici s hamburgrem v ruce.

tomik007 ( 20. října 2019 16:57 )

VYZERA ako ty sucasne ministrine

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud