Princezně Haje vyznal lásku šejch z Dubaje. Soudí se s ní o děti, napsal jí i báseň

Autor: Darina Jíchová - 
26. září 2019
21:15

Do hlavního přelíčení soudní bitvy mezi dubajským korunním princem, premiérem Spojených arabských emirátů (SEA) a v podstatě nejmocnějším mužem země, šejchem Muhammadem bin Rašídem Al Maktúmem (70) a jeho manželkou jordánskou princeznou Hajou bint al-Husajn (45) zbývá už jen pár týdnu. Ostře sledovaný proces novináři označují za „rozvod století“. Princezna Hajá šejchovi i s dvěma dětmi na jaře utekla a skrývá se v Londýně. Osobně se šejch k rozvodu nevyjadřuje, dění komentuje prostřednictvím svých básní, které sdílí na instagramu. V té poslední své nejmladší ženě vyznal lásku, v předchozích jí sliboval odplatu, napsal list The Sun.

„Miluje ji, je to jediná osoba mezi milionem očí, která se ho ujala a má nad ním moc,“ vyznal se šejch Muhammad ve svých verších. Jeho tón je zcela odlišný od básně zveřejněné krátce po předběžném soudním líčení, které se na konci července zabývalo otázkou, komu budou svěřeny děti do péče.

Šejch nejdříve sliboval odplatu, teď lásku

Princezně Haje se podařilo dosáhnout toho, že její děti byly svěřeny pod ochranu britského Nejvyššího soudu, což znamená, že nesmí opustit zemi bez svolení soudce. Žádala rovněž o vydání příkazů na ochranu obětí nucených sňatků a domácího násilí. Chtěla by tím zajistit, aby její děti nemohly být odvezeny z Británie. 

Po princeznině dílčím vítězství šejch Muhammad přišel s básní, ve které uvedl, že se „vrátí s odplatou a překoná všechny obtížnosti“. Před Nejvyšší londýnský soud se případ vrátí 11. listopadu, zatím není jasné, zda se ho tentokrát dubajský korunní princ zúčastní osobně nebo zda za sebe opět pošle náhradu. Princezna Hajá se pravděpodobně dostaví se svým týmem právníků a bodyguardy.

Předsedající soudce Andrew McFarlane dovolil novinářům publikovat jen kusé informace o průběhu přelíčení. Princezna Hajá měla popsat, proč a jak z Dubaje utekla. Prchala prý „ze strachu o život svých dětí i život vlastní“. K zoufalému kroku se rozhodla, když se dozvěděla pravdu o osudu svých nevlastních dcer princezen Latify a Šamzy. Obě se v minulosti pokusily utéct před krutostí otce a obě skončily zdrogované v domácím vězení.

Latifa prosila o smrt, zpátky k otci nechtěla

Případ princezny Latify přilákal v loňském roce mezinárodní pozornost. Princezna za pomoci svých nejbližších přátel v únoru 2018 utekla z dubajského královského paláce. Dostala se do Ománu, kde nasedla na člun a vydala se k jachtě, která na ni na moři čekala. Chtěla se dostat do Indie a pak do Spojených států. Na dohled indických břehů ji dohnali šejchovi muži, kteří ji odvlekli zpátky domů. Princezna se podle svědků bránila a křičela, ať ji radši zabijí.

Latifa se pro případ, že se jí její již druhý útěk nezdaří, pojistila. Nahrála video, ve kterém detailně popsala, jak s ní její otec zachází. Promluvila o mučení, bití a týrání, kterým si prošla po prvním útěku. Zmínila se i o starší sestře Šamze, která před otcem prchla již v roce 2000 při pobytu v Británii. Dívku šejchovi vojáci dopadli a odvezli do Dubaje, od té doby je v domácím vězení.

Dubajská princezna Latifa a Finka Tiina Jauhiainenová jsou nejlepší kamarádky. Finka jí pomáhala i při útěku. Princezna se před krutostí svého otce pokusila utéct letos v únoru, od března o ní nejsou žádné zprávy, (12. 12. 2018). Dubajská princezna Latifa a Finka Tiina Jauhiainenová jsou nejlepší kamarádky. Finka jí pomáhala i při útěku. Princezna se před krutostí svého otce pokusila utéct letos v únoru, od března o ní nejsou žádné zprávy, (12. 12. 2018). | Archiv Tiiny Jauhiainenové

Hajá, jordánská šlechtična a nevlastní sestra jordánského krále Abulláha, je nejmladší ze šejchových šesti žen, s dalšími větvemi jeho rodiny se téměř nestýkala. O osudu svých nevlastních dcer nevěděla. Hajá je známou osobností hlavně ve světě sportu, Jordánsko v jezdectví reprezentovala dokonce na olympiádě. Podle humanitárních právníků má značnou šanci, že při s mocným šejchem vyhraje, což by znamenalo i naději pro Šamzu a Latifu.

Právníci: Tvrzením z Dubaje se nedá věřit

Do boje za osvobození princezny Latify se vložili i dva přední britští humanitární právníci Alun Jones a Rodney Dixon, kteří v OSN předložili nové a podle nich klíčové důkazy o tom, že je Latifa doma „vězněná a mučená“. Právníci požadují, aby byla okamžitě propuštěna.

„S přihlédnutím ke všem důkazům, které máme, nelze věřit tvrzením z Dubaje, že je princezna v pořádku se svou rodinou. Pokud by byly pravdivé, princezna Latifa by přece mohla svobodně vycestovat, nebo se objevit na veřejnosti,“ prohlásil před OSN Dixon. „Proč vyslancům OSN, myslím současným, nedovolili kontakt s princeznou?“ pokračoval Dixon.

Návštěvu irské exprezidentky a bývalé velvyslankyně OSN pro lidská práva Mary Robinsonové Dixon nepovažuje za adekvátní. Robinsonová Latifu označila za „problémovou“, za což však sklidila mezinárodní kritiku. Právě díky tomu ale začala princezna Hajá pátrat po pravdě. „Útěk princezny Haji je založen na tom, co se o Latifě dozvěděla,“ zdůraznil Dixon.

Princeznina kamarádka: Svět se o Latifu konečně zajímá

Právníci žádají pracovní skupinu Komise OSN pro lidská práva pro nucené a nedobrovolné zmizení (WGEID), aby si od šejcha Muhammada vynutila podrobnosti o stavu princezny Latify. Chtějí spustit důkladné vyšetřování a hnát šejcha Muhammada k odpovědnosti za porušování lidských práv.

Za osvobození princezny Latify rovněž bojuje organizace Detained in Dubai, která ve spolupráci s nejlepší přítelkyní Latify, která jí pomáhala s útěkem, Finkou Tiinou Jauhiainenovou spustila kampaň „Osvoboďte Latifu“. „Před WGEID jsme letos vystoupili podruhé, tentokrát mám větší naději, že se nám podaří s případem hnout a získat svobodu pro Latifu. Svět konečně zajímá, co se děje,“ prohlásila Jauhiainenová.

 

Zobrazit celou diskusi