Čeští dovolenkáři trnou. O osudu CK Neckermann se rozhodne v řádu dnů, jsou tři varianty

Aktualizováno -
26. září 2019
17:49
Autor: ČTK - 
26. září 2019
15:57

Nad osudem české CK Neckermann, dceřiné společnosti zkrachovalého kolosu Thomas Cook, stále není jasno. Nad českými dovolenkáři se však stahují mračna. Už i v Rakousku součást zkrachovalé britské cestovky došla k závěru, že ji tam nebude možné zachránit. Do konce září by se mělo rozhodnout o tom, jak bude dále fungovat česká CK Neckermann.

Divize Thomas Cook Austria, pod kterou spadají také aktivity mj. na Slovensku, podala návrh na zahájení insolvenčního řízení. Je přitom třetí největší cestovní kanceláří v Rakousku.

„O pokračování podniku se nebude usilovat,“ uvedl dnes rakouský svaz na ochranu věřitelů AKV Europa. Věřitelé totiž nepředpokládají, že by byla sanace podniku z ekonomického hlediska možná. Veškerá podniková aktiva by tak měla jít do likvidace, píše APA.

Thomas Cook Austria vlastní 60procentní podíl ve slovenské divizi Neckermann Slovakia a je stoprocentním majitelem maďarské divize N-U-R Neckermann, píše APA. V případě německé divize ale naděje na záchranu stále existuje. Divize chce v rámci insolvenčního řízení oddělit své značky a aktivity od britské mateřské společnosti a žádá německou vládu o překlenovací úvěr.

O budoucnosti české cestovní kanceláře Neckermann, která je rovněž pobočkou britského podniku, se v současnosti vyjednává. Zatím česká společnost zrušila zájezdy pro 350 klientů, kteří měli v následujících dnech odletět na dovolenou, zejména kvůli obavám o garanci jejich ubytování.

„Situace v Česku se zatím nemění. Samozřejmě, stále máme venku asi 800 klientů, o ty se musíme nadále starat,“ řekl dnes ČTK mluvčí CK Neckermann Jan Šrámek.

Místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež uvedl, že o osudu české CK Neckermann se rozhodne v řádu dnů, protože nikdo nemá zájem, aby se to protahovalo.

Video  Dovolená hrůzy? „Reklamovat se dá skoro vše, ale s důkazy,“ říká právnička.  - Blesk TV

Ve hře jsou podle Papeže tři varianty možných řešení - bude vyhlášena likvidace, nebo se firma prodá, anebo si tým ze české pobočky založí novou cestovní kancelář.

U tuzemské pobočky, která zatím v insolvenci není, považuje Papež za dobré řešení její osamostatnění. "Vše ale záleží na insolvenčním správci německého Neckermanna, který to musí povolit, popřípadě českou firmu prodat. Pokud by ji prodal i s právem užívání jména, pokračovala by dále. Pokud by ji prodal bez práva užívání jména, tak by sice pobočka možná fungovala dále, možná pod stejným IČO ale pod jiným názvem," uvedl Papež.

V případě vyhlášení likvidace i pro českou pobočku by současný management na firmu ztratil vliv. Pokud se českou CK Neckermann nepodaří prodat, její tým ale bude fungovat dále a založí si svou vlastní cestovní kancelář, zmínil Papež ke třetí možnosti. Toto řešení situace by se ale klientů CK Neckermann už netýkalo, poznamenal.

Česká pobočka zkrachovalé britské skupiny Thomas Cook loni navýšila své tržby na 995 milionů korun, meziročně o téměř 21 procent více, vyplývá z výroční zprávy společnosti. Zahrnuje účetní období od října 2017 do konce září 2018. Čistý zisk společnosti se naopak snížil zhruba o sedm milionů na 15,3 milionu korun.

Z předchozích let ovšem podniku zůstala neuhrazená ztráta téměř 103 milionů korun. Pobočka zahrnuje dvě základní divize - vedle CK Neckermann je to ještě firma Global Travel Lufthansa City Center.

O peníze Češi nepřijdou?

Česká CK Neckermann již zrušila zájezdy pro 350 klientů, kteří měli odcestovat mezi 26. a 30. zářím. Podle Papeže mají ze zákona nárok na vrácení peněz ze sta procent. Pokud by se stalo, že by tuzemská CK Neckermann skončila v likvidaci, převzala by tuto povinnost pojišťovna. Podle informací Papeže je finanční krytí CK Neckermann dostatečné.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud