Úterý 28. listopadu 2023
Svátek slaví René, zítra Zina
Zataženo, sněžení 1°C

Cestovka oškubala 1500 lidí, peníze nedostali. Soud konkurz odmítl, majitel dělá mrtvého brouka

Autor: Nikola Forejtová - 
3. března 2019
06:35

„Lanařila jsem rodiče, aby jeli s námi. Teď je nepovedený zájezd na moje jméno,“ svěřila se bývalá ředitelka ze základní školy Marie. Patří k dalším 1500 lidem, kteří přišli o desítky tisíc korun poté, co ústecká cestovka Brouk servis ohlásila loni v létě krach. Zálohy na zájezdy přitom přijímala ještě den před ohlášeným úpadkem. I když byla cestovní kancelář pojištěna proti úpadku, pojišťovna náhradu klientům vyplatit nemohla. Kvůli tomu, že majitel cestovky Václav Kratochvíl nespolupracoval v rámci insolvenčního řízení, nemohl soud vyhlásit úpadek a poslat fimu do konkurzu. Klientům tak zbývá poslední možnost - pokusit se získat peníze přímo od Kratochvíla.

Marie chtěla dětem zpříjemnit vyučování a rozhodla se už potřetí zorganizovat zájezd pro své žáky i s rodiči. „Dělali jsme to i předchozí roky. Děti se s učiteli od rána učily a poté si s rodiči užívaly dovolenou. Lanařila jsem rodiny, aby se k nám přidaly. Teď je nepovedený zájezd na mé jméno a na škole už nejsem,“ svěřila se Blesk Zprávám nyní už bývalá ředitelka jedné základní školy.

Zájezd zorganizovala pro téměř stovku žáků, naštěstí neposlala poslední splátku peněz a přišla „jen“ o 60 % z částky. „Pozorně jsem si všechno hlídala, když jsem chtěla poslat poslední zálohu, byla jsem upozorněna zaměstnancem cestovky, ať to neplatím. Že se něco děje,“ pokračuje Marie ve vyprávění. Neznámý zaměstnanec nejspíš Marii zachránil část peněz, pár dní na to totiž cestovka opravdu zkrachovala.

Marie tak od loňského 6. června patří mezi dalších 1 500 poškozených klientů, kteří mohou vidině své dovolené pouze zamávat, stejně tak i penězům. „Kupovala jsem zájezd v hodnotě 37 tisíc korun pro 7 lidí. Teď místo dovolené běhám po úřadech, policii a soudech,“ svěřila se nám další klientka Andrea.

Kratochvíl: Chorvatsko nás „vypeklo“

„Nechápu to, ještě v úterý jsem posílala peníze a ve čtvrtek už na stránkách psali, že nejsou schopni splnit své závazky,“ řekla jiná poškozená klientka Eva Stinková. Informaci vložil na stránky sám Václav Kratochvíl. Argumentoval přístupem chorvatského kempu, který mu vypověděl smlouvu, a chatky, které zprostředkovával k ubytování právě CK Brouk, pronajal kemp jiné cestovce.

S touto verzí ale nesouhlasí samotný chorvatský partner, alespoň to tvrdí jeden z poškozených klientů Jaroslav. „Do Chorvatska jsem jel alespoň autem. Nedalo mi to, tak jsem zašel do ubytovacího zařízení a tam jsem zjistil, že CK nezaplatila za celý rok 2017,“ upozorňuje na lživé informace v příspěvku Kratochvíla Jaroslav.

Insolvenční rejstřík dává poškozenému klientovi za pravdu. JBore Pelaič, majitel ubytovacího zařízení z chorvatského ostrova Murter, je napsaný jako věřitel, kterému Kratochvíl dluží 442 510 korun. Neplatil už v roce 2017, tedy rok před krachem cestovky. 

„Dlužník nerespektoval rozhodnutí ubytovacího zařízení a nadále prodával poukazy na ubytování i v roce 2018. Věřitel ústně i písemně ubezpečoval sliby, že svou finanční situaci řeší s ministerstvem, Úřadem práce, posléze refinancováním provozních úvěrů, naposledy slibem, že prodá svůj dům. Sliby nedodržel,“ píše se v pohledávce věřitele.

Stejně tak se v pohledávkách začínají objevovat stížnosti klientů CK Brouk servis. Jedním z nich je i bývalá ředitelka mateřské školy, která požaduje 562 000 korun za dva neuskutečněné zájezdy pro děti.

Poslední vyjádření Václava Kratochvíla ke změně stavu jeho cestovní kanceláře Poslední vyjádření Václava Kratochvíla ke změně stavu jeho cestovní kanceláře | Reprofoto CK Brouk servis

Kratochvíl odkazoval na Českou podnikatelskou pojišťovnu, která měla na řešení škodní události půl roku. „Pojišťovna skoro nekomunikovala. Informovala nás o začátku soudu v září a pak už nás nikdo nekontaktoval. Až teď začaly chodit dopisy, že nikdo nic nedostane,“ popisuje poslední půlrok bývalá ředitelka.

Blesk Zprávy zjistily, že pojišťovna klienty ani odškodnit nemůže. „Odškodnit klienty CK Brouk servis bychom mohli v případě, že se cestovní kancelář nachází v úpadku. Příslušný i odvolávací soud ale rozhodl, že pojistné plnění poskytnout nelze, protože firma se v úpadku nenachází,“ řekla Blesk Zprávám mluvčí ČPP Renata Čapková.

Kratochvíl dělá mrtvého brouka

Krajský soud v Ústí nad Labem rozhodl, že CK Brouk není v úpadku, a tudíž musí majitel své dluhy splácet sám. Jeho rozhodnutí potvrdil i Vrchní soud v Praze. Kratochvíl totiž během insolvenčního řízení se soudem nekomunikoval a neposkytl mu nutné přílohy.

„Účastník nesplnil povinnost předložit seznam svého majetku, včetně svých pohledávek s uvedeným počtem dlužníků, seznam svých závazků s uvedením svých věřitelů, seznam svých zaměstnanců a listiny, které dokládají úpadek nebo hrozící úpadek,“ píše soud ve zdůvodnění. Po Václavu Kratochvílovi se prozatím slehla zem. Nereaguje na telefony a nekomunikoval pořádně asi se samotným soudem. Pouze během odvolání soudu písemně poslal, že byl na operaci.  

Problémy se závazky měl přitom Kratochvíl již dříve. Koncem roku 2017 se provalilo, že handicapovaní zaměstnanci specializační dílny spadající právě pro Brouk servis už několik měsíců neviděli svoji mzdu, jak informoval server iDnes.cz.

Dalším z věřitelů byl v roce 2017 také dopravce, kterému Kratochvíl nezaplatit za poskytování dopravních služeb 67 000 korun.

Jedinou možností je žaloba

Klientům zkrachovalé cestovky tak zbývá poslední možnost - pokusit se vymoct peníze přímo od Kratochvíla, který byl dle veřejných zdrojů jediným majitelem CK Brouk. „Už jsem byla na výslechu na policii. Podávám na něj trestní oznámení. Advokátka radí, ať uděláme hromadnou žalobu,“ píše poškozená klientka Andrea.

Stejný postup radí Česká podnikatelská pojišťovna. Podání žaloby by pro klienty znamenalo další náklady, ať už na zaplacení právního zástupce, tak soudního poplatku. „Jak bych mohla po rodičích chtít ještě peníze na právníka, to mi nedají. Jsem místní a už tak je mi stydno se těm rodičům podívat do očí,“ svěřila se bývalá ředitelka Marie.

Nyní je to téměř 8 měsíců, co 1500 lidí vyhodilo peníze v podstatě ven oknem. „Nechceme to nechat jen tak vyšumět. Nejde, aby cestovka jen tak spolkla naše peníze,“ míní Marie.

Axamitka ( 23. června 2019 14:02 )

Byla jsem zaměstnancem Firmy Brouk . Platili do jisté doby v pohodě. Potom přišlo trestní oznámení na policii s podezřením na dotační podvody . Nikdo nám o tom na začátku nic neřekl . Přestali chodit dotace na naše výplaty.Což je 75% u invalidů.Ještě před tímto došlo ke změně v tom komu co patří, člověk co se prezentoval jako spolumajitel firmy ,se najednou začal prezentovat jako zaměstnanec /pan /Dvořáček/.A kvůli rozchodu s manželkou se něco přepisovalo.Nejaky firemní majetek.Ve firmě ,kde jsou všichni zaměstnanci invalidní , byli dotace od úřadu práce na naše výplaty opravdu důležité .Po tom co je úřad přestal vyplácet už neplatili a v podstatě vytloukali klín , klínem.Byla jsem první kdo odešel na nemocenskou, jelikož jsem si spočítala, že to nemohou utáhnout a první kdo spolu ještě s jednou spolupracovnicí podával insolvenci,jak nám poradili právníci na úřadu práce Ústí nad Labem . Nevím přesně čeho se týkalo trestní oznámení ani jak dopadlo. Já svou výplatu dostala od pana Kratochvíla po podání insolvence.Z mého pohledu byl pan Kratochvíl více méně bílý kůň, když ne zcela.Tak z části určitě.Toto nebyla první firma ,kde figuroval pan Dvořáček , která skončila ,tak jak skončila.Dalsi jméno které je na vebu www.justice.cz je Jaroslav Vydra, člověk kterého jsem ve firmě neviděla je pro mě cizí a byl z firmy vymazán , krátce po tom co začali problémy firmy.Ono by možná chtělo podívat se na podíl , všech.Nejen pana Kratochvíla, který opravdu skončil z celé situace v nemocnici . Část z peněz z cestovky skončila ve vyplatach zaměstnanců firmy Adam Adamec. Protože se snažili tři měsíce platit ,aby jim úřad práce obnovil dotace na výplaty.Urad práce toto od začátku věděl, že jim dotace nedá a nám zaměstnancům to říkali.Nemeli to rozhodně v plánu ani u firmy Adam Adamec ,kde figurovali stejné postavy ,ani jinému nástupci .To je vše co k situaci vim

libor zelazny ( 18. června 2019 17:45 )

Naprosty souhlas, vcera soudruzi,dnes jakoby podnikatele,ale bohuzel ne ti jako byl pan s podnikatel BATA. Ucte se , ucte se ,ucte se,od nej,

libor zelazny ( 18. června 2019 17:42 )

Cest Vasi dobre placene praci soudruzi podvodnici. Vse stejne, nic noveho, jen okradani slusnych lidi za dohledu politicke neschopne garnitury. Dycky Most.

poradna ( 21. března 2019 09:01 )

Pokud má někdo z poškozených klientů zájem na společné žalobě napište na mail brejos48@seznam.cz a svých peněz se dočkáte. sphttps://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/cestovni-kancelar-brouk-servis-ohlasila-upadek-muze-se-dotkn/ r~87a7fab26f0b11e89dcc0cc47ab5f122/

halba ( 4. března 2019 08:52 )

Co OSVC to podvodnik a zlodej.S deseti,co jsem mel co do cineni,byl slusny jenom jeden. Dnes jsem tu nekde cetl,ze za lonsky rok jich pribylo 20.000.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud