Čtvrtek 27. ledna 2022
Svátek slaví Ingrid, zítra Otýlie
Zataženo, déšť se sněhem 4°C

80 cestovkám v Česku hrozí úpadek, tvrdí analytici. Asociace: Žádná katastrofa

Autor: ČTK, Mii - 
21. května 2018
11:35

Z celkového počtu 833 pojištěných cestovních kanceláří působí v Česku zhruba 52 kanceláří, které jsou ohroženy úpadkem. Dalších 44 mohou také potkat určité problémy. V pondělí o tom informovala analytická společnost Bisnode, jejíž model hodnotí pravděpodobnost krachu firmy v následujících 12 měsících. Asociace cestovních kanceláří se proti závěrům Bisnode ohradila.

Cestovní kanceláře v ČR musí být podle zákona povinně pojištěny proti úpadku. Analýza kanceláří s uzavřenou pojistnou smlouvu proti krachu ukázala podle Bisnode na to, že úpadkem je ohroženo 6 % firem z celkových 833. Tyto cestovní kanceláře jsou hodnoceny stupněm 'rizikový', tedy s vysokou pravděpodobností úpadku. Dalších 44 společností vykazuje zvýšené riziko. Většinu, 61 procent cestovních kanceláří, Bisnode hodnotí jako stabilní s minimálním rizikem úpadku.

„Pokud bychom přijali závěry studie, museli bychom se obávat, že ve velmi krátké době zkrachuje přes 80 cestovních kanceláří. To je více, než jich zkrachovalo za posledních 15 let celkem. Znamenalo by to zároveň, že je náš obor v obrovské krizi a že jsou ohrožené dovolené mnoha klientů. Musíme se proti takovým poplašným zprávám ohradit,“ reagoval místopředseda asociace Jan Papež.

Obor cestovního ruchu prožívá podle něj naopak dobré období. „Nevidíme kolem sebe žádné indicie, které by naznačovaly, že se blíží katastrofa, kterou naznačuje tato studie," uvedl.

Ohradil se i proti tvrzení, že pojišťovny pojistí i rizikové společnosti. „V takovém případě by sama pojistka ztrácela smysl. Praxe minulých let ukázala, že zákon nastavil parametry trhu takovým způsobem, že je klient ochráněn a obor je z hlediska spotřebitelského bezpečí jedním z nejspolehlivějších,“ dodal.

Ročně krachnou jednotky cestovních kanceláří

Nabízet, prodávat a organizovat zájezdy může v ČR pouze koncesovaná cestovní kancelář. V souladu se zákonem musí být kancelář zajištěna pro případ úpadku po celou dobu své činnosti. Od roku 2016 platí novela zákona, která ukládá cestovním kancelářím povinnost nejpozději do každého 25. dne následujícího měsíce zaslat pojistiteli vybrané údaje o činnosti CK za předchozí měsíc.

V posledních letech v Česku krachovalo ročně méně než deset cestovních kanceláří. Většinou šlo o menší firmy.

Video Češi si dopřávají, za dovolenou dají i několik výplat. Jak se cestování změnilo? - David Budai, Petr Soukup, Lukáš Červený, hudba: hudebnibanka.cz / Stephane Sarrazin - WHITE SAND

ivoadler ( 22. května 2018 08:54 )

Rozumíš psanému textu? Já jsem tě k sobě nezval! Ty jsi opravdu dement.

ivoadler ( 21. května 2018 16:01 )

Jdi už s tím napadáním Zemana do pr dele, demente. To máme zase volit jinýho ko kota?

Zobrazit celou diskusi
Další videa