Úterý 28. listopadu 2023
Svátek slaví René, zítra Zina
Zataženo, sněžení 1°C

Zkažená dovolená pro 350 Čechů: Zrušili jim zájezdy. Michaela řeší potíže u moře v Turecku

Aktualizováno -
25. září 2019
18:22
Autor: ČTK, simao - 
25. září 2019
14:25

krach obří cestovky Thomas Cook má dopad i na české klienty. A to nejen ty, kteří si koupili zájezdy v zahraničí. Česká CK Neckermann, která je sice samostatným právním subjektem, ale zároveň dceřinnou společností, ruší zájezdy pro 350 klientů, kteří měli odcestovat mezi 26. a 30. zářím. Zda budou zrušeny i další zájezdy, zatím není jasné.

Zatímco u českých klientů, kteří zakoupili zájezdy v ČR, nehrozí, že by nedostali své peníze zpět, dovolenkáři, kteří si koupili zájezd u německé divize, anebo využili online německé rezervační systémy, mohou mít podle Papeže s vrácením peněz problémy.

„Ti lidé nemohou žádat o repatriaci a vrácení peněz v Česku, musí žádat v Německu. Bohužel je otázkou, jak se zachovají (české) agentury, které jim ty zájezdy prodaly. Ti, co si to koupili online přes rezervační systémy v Německu, tak budou mít velký problém s uplatněním nároku,“ upozornil místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež. Soudí, že situace může být velmi dramatická.

Češka v Turecku: Hotel po nás chce peníze

Dramatická situace však začíná být i v samotných dovolenkových destinacích. Forbes.cz přinesl příběh Michaely Č., která řeší potíže v tureckém Adora Hotel Side.

"V pátek jsem zachytila zprávu o krachu britské společnosti Thomas Cook, ale nedostali jsme žádnou zprávu, že by se něco komplikovalo. Proto jsme v neděli normálně nastoupili do letadla, nikdo nám nic neřekl," popsala s tím, že i ubytování v hotelu proběhlo bez komplikací. 

Jenže ty se objevily posléze. I když je v Turecku ubytovali a tvrdili, že je vše zaplacené, nyní mají platit na místě další dny pobytu. "Dnes ráno jsme se od tureckého delegáta dozvěděli, že agentura Neckermann za nás údajně zaplatila jen dvě noci a zbylých pět musíme zaplatit podle tarifu domluveného cestovkou, což vycházelo na 300 eur," tvrdí Michaela s tím, že se jim dovolená rázem prodraží o třetinu.

O budoucnosti české CK Neckermann se jedná

V případě rušených zájezdů mají zákazníci české CK Neckermann podle Papeže tu výhodu, že pokud by se česká kancelář také uzavřela, všechny nároky budou uplatňovat v ČR podle českého práva. Tudíž návratnost peněz je stoprocentní, dodal.

Německé pojistky jsou podle Papeže jinak konstruované než české, a není tak jisté, že čeští klienti dostanou zpět všechny své peníze. Papež odhaduje, že by se jim mohlo vrátit zpět 70 až 80 procent toho, co za zájezd zaplatili.

Německá divize zkrachovalé britské cestovní kanceláře Thomas Cook dnes podala návrh na insolvenční řízení. Divize zahrnuje značky Thomas Cook, Neckermann, Öger Tours, Air Marin a Bucher Reisen. Na dovolené je s ní teď asi 140 tisíc lidí. Zatím není jasné, co přesně bude pro tyto klienty insolvence znamenat, poznamenala agentura DPA.

Divize už v pondělí zastavila prodej nových zájezdů. O tom, jak to bude s českou CK Neckermann, se v současnosti jedná.Otázkou podle Papeže je, zda oficiální německý likvidátor umožní, aby česká CK Neckermann ještě nějakou dobu existovala a mohla dokončit další zaplacené zájezdy na září a říjen.

„Vše je v tuto chvíli ve hvězdách. Může se stát, že německý likvidátor nařídí své dceřiné společnosti v Praze, aby zavřela. To je ale teď v jednání a byl bych rád, aby to nenastalo,“ uvedl Papež. Dodal, že si váží toho, jak management české CK Neckermann ke vzniklé situaci profesionálně přistupuje a hájí zájem klientů.

 

Šance na budoucnost ještě žije

Cílem návrhu na insolvenční řízení je podle agentury Reuters oddělit německé aktivity od britské mateřské společnosti. Divize uvedla, že rozhovory s investory a partnery „ukázaly, že německé aktivity bývalé skupiny Thomas Cook se značkami Neckermann Reisen, Öger Tours a Bucher Reisen mají šanci na budoucnost“.

Stejný krok jako německá divize společnosti Thomas Cook se rozhodla učinit i rakouská divize. Podle jejího mluvčího by měla být insolvenční žádost podána ještě dnes, uvedla agentura APA. Insolvenci dnes vyhlásila také polská divize Neckermann Polska.

Zadlužená britská společnost Thomas Cook, která patří k největším cestovním kancelářím na světě, začátkem týdne vyhlásila bankrot a vstoupila do likvidace. Firma si nedokázala zajistit dodatečné peníze, které požadovaly věřitelské banky, a britská vláda finanční pomoc poskytnout odmítla.

Video  Dovolená hrůzy? „Reklamovat se dá skoro vše, ale s důkazy,“ říká právnička  - Blesk TV
Video se připravuje ...

Vše o stornu zájezdu >>>

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud