Vojáci USA vyrazí chránit ropu v Saúdské Arábii, schválil Trump po útoku dronů

Autor: ČTK - 
21. 9. 2019
01:35

Šéf Bílého domu Donald Trump schválil vyslání amerických vojáků do Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů. Mise bude zaměřena především na vzdušnou a protiraketovou obranu po útocích drony na saúdskoarabská ropná zařízení, z nichž Spojené státy viní Írán, uvedla v sobotu agentura AP.

Ropná zařízení Abkajk a Churajs minulou sobotu zachvátil požár poté, co je zasáhlo několik střel vypálených z bezpilotních letounů. K odpovědnosti za akci se přihlásili jemenští povstalci z řad Húsíů, jejichž spojencem je Írán. Saúdskoarabské ministerstvo zahraničí ale uvedlo, že podle prvního vyšetřování byly při útoku použity íránské zbraně. Washington přímo obvinil Íránce. Teherán jakékoli zapojení do incidentu odmítá.

Pentagon sdělil, že k posílení saúdskoarabské obrany bude nasazen „středně velký počet vojáků“. Náčelník amerického sboru náčelníků štábů Joseph Dunford prohlásil, že počet nasazených vojáků nebude sahat do tisícovek, konkrétnější vyjádření ale odmítl. Zatím také není jasné, jaké vojenské vybavení USA do oblasti Perského zálivu pošlou.

Americké ministerstvo obrany prezidentovi Donaldu Trumpovi v pátek předložilo návrh vojenských opatření, jimiž by vláda USA mohla na útok proti saúdskoarabským ropným zařízením reagovat. Vojenský úder na Írán Pentagon mezi návrhy nezařadil, napsala agentura Reuters.

Podle šéfa Pentagonu Marka Espera je rozmístění vojenských posil na Blízkém východě prvním krokem. Ministr obrany nevyloučil, že by mohla být přijata ještě dodatečná opatření.

Smrt Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Záznam zádušní mše O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Sledujeme, co se děje po veřejném rozloučení a pohřbu nejznámějšího českého zpěváka

agfor ( 21. září 2019 14:09 )

Arabi zase přestali skákat tak, jak Amíci pískají. Budou zase mrtví Češi, bojující za české peníze, ale za americké zájmy ?

gabreta ( 21. září 2019 11:57 )

Nějak mi to začíná připomínat Glivice! Když není důvod k válčení, tak se uměle vytvoří! Aby si nevytvořili Amíci další Vietnam nebo Afghanistán. Iránci nejsou bezbranní, jako srbové!!

vaber ( 21. září 2019 08:32 )

všichni opakují že byly použity zbraně Iránu , kdyby Blesk vyjmenoval kdy byly na ničení použity zbraně USA asi by nestačily internetové stránky

Desterz ( 21. září 2019 08:27 )

Jinými slovy, vynalézavost některých států jak ve světě zase někde vyvolat válku, je bezbřehá.

muscula ( 21. září 2019 05:57 )

nejsou Arabové trochu daleko od Ameriky. at se Trump stará o své hranice kudy mu chodí imigranti

Zobrazit celou diskusi
Další videa