Útok na ropná pole Saúdů? Pelikán promluvil o USA, přání Íránu i tvrdých bojích

Autor: Mii - 
20. 9. 2019
05:50

Kdo přesně stojí za sobotním útokem na ropná zařízení v Saúdské Arábii, zatím nelze jednoznačně určit. Mohli to být jemenští povstalci, kteří se k němu přihlásili, jak říká arabista Petr Pelikán. Podle něj Američané nemohli jinak než Írán obvinit, protože situace mezi zeměmi je vyhrocená. A Írán viní i Saúdové, kteří se odkazují na trosky útočných dronů. Přiletěly ze severu, kde se nachází právě Írán. Jenže to podle Pelikána není jednoznačný důkaz.

„Pro určení skutečného útočníka máme strašně málo objektivních informací, takže si myslím, že nemáme šanci se spolehlivě dozvědět, jak se celá věc odehrála,“ popsal expert pro Blesk Zprávy, proč je těžké dělat v tuto chvíli nějaké závěry.

Ukazování prstem na Írán, a to především ze strany USA, odborníka ale nepřekvapuje. Podle něj není jisté, jakou roli Američané Íráncům přisuzují – zda jen souhlasné přihlížení, přímou odpovědnost za útoky, nebo pomoc s výbavou – jsou ale přesvědčeni, že určitá spoluúčast vznikla.

„Američané si v současné situaci asi ani nemohou dovolit říct, že by v tom Írán vůbec nejel,“ vysvětluje Pelikán, který dříve působil jako honorární konzul v Súdánu.

Přitom varianta, že útok zosnoval Jemen, není podle arabisty vyloučená. „Vzhledem k tomu, že Jemenci už přes čtyři roky celkem úspěšně nepodlehli koalici s nejdražší výzbrojí, informacemi ze satelitů a vším, na čem stojí moderní válka, a že dokonce už území Saúdské Arábie párkrát odvetně zasáhli, proč by nakonec nemohli uskutečnit takovouto akci?“ upozorňuje.

Odkazování se na to, odkud drony přiletěly, také není podle Pelikána definitivní důkaz o viníkovi. „Myslím, že ani není podmínkou, že by drony musely fyzicky letět až z Jemenu, jak teď zní jedna z námitek. Tím, že vůbec netušíme jejich specifikace, nemůžeme dělat jakékoliv závěry,“ uvedl odborník.

Írán je v každém případě připravený jednat, pokud by se americká administrativa kvůli poškozeným ropným zařízením uchýlila k vojenské odpovědi. „Pokud jde o Írán, vůbec nevylučuji, že by části tamních špiček příliš nevadilo, kdyby došlo k přiznanému americkému náletu, mediálně třeba deklarovanému jako odveta,“ míní arabista.

„Íránci jsou velmi vlastenečtí, až nacionalističtí, a podobná událost by obratem upevnila postavení íránských „konzervativců“, kteří od počátku odmítali jednání a ústupky vůči Američanům,“ dodal, proč tomu tak je.

Jaké dimenze by pak takový konflikt mohl nabrat, si Pelikán netroufá odhadovat. Není však přesvědčen, že by eskaloval příliš – velké boje nejsou v zájmu ani USA, ani Íránu. Což nemění nic na tom, že v regionu rozhodně není klid. „Podle mne už se v oblasti delší dobu dost tvrdě bojuje. Jen si nějak nepřiznáváme, že zástupná bojiště v Sýrii, Iráku, Jemenu, Libanonu částečně v Afghánistánu a asi i někde jinde do tohoto konfliktu patří,“ říká expert.

Agresivní skoky ropy

Spory se týkají toho, kdo je zodpovědný za sobotní útok na ropná zařízení Abkajk a Churajs v Saúdské Arábii. Ty zasáhlo několik střel a bojových dronů, kvůli čemuž byly omezeny dodávky ropy do celého světa. K akci se přihlásili jemenští povstalci, americký ministr zahraničí Mike Pompeo ale záhy uvedl, že neexistují důkazy, že by útoky přišly z Jemenu. Podle něj za vše může Írán.

Stejného názoru je americký prezident Donald Trump, který již informoval, že pověřil ministerstvo financí, aby rozšířilo sankce uvalené na Írán. Varoval také, že země je připravená na útoky reagovat. O vině Íránu jsou přesvědčeni rovněž Saúdové, kteří na tiskové konferenci ve středu ukázali trosky dronů, jež mají sloužit jako důkaz.

Írán ovšem vinu odmítá a tamní prezident Hasan Rúhání uvedl, že země o konflikt nestojí. Za dlouhodobým sporem podle něj stojí USA, Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, pár evropských zemí a Izrael, přičemž drony podle něj skutečně vyslali jemenští povstalci.

Nouzové zásoby ropy jsou v Česku pod normou

České ministerstvo zahraničí útok odsoudilo. „ČR ostře odsuzuje sobotní útoky prostřednictvím bezpilotních letounů na dvě ropná zařízení v Saúdské Arábii. Bezprecedentní čin, který zasáhl stěžejní infrastrukturu světové ekonomiky, zvýší napětí a ohrozí bezpečnost v regionu,“ uvedlo začátkem týdne a varovalo Čechy před cestováním k saúdsko-jemenské hranici.

Útoky si vysloužily tolik pozornosti i proto, že na ně intenzivně reagovaly světové trhy a ropa skokově zdražila, dokonce nejvíce od války v Perském zálivu před necelými 30 lety. Analytik Czech Fund Lukáš Kovanda v té souvislosti uvedl, že cena benzínu může v reakci znatelně vyskočit. Saúdská Arábie ale v úterý oznámila, že plnou produkci ropy obnoví rychleji, než se předpokládalo a ceny šly opět dolů.

Česko žádnou saúdskoarabskou ropu nezpracovává. Zásobování země pohonnými hmotami tudíž incident nijak neovlivnil. Opět však vyplynulo napovrch, že Česko neplní evropskou směrnici, která požaduje, aby jeho nouzové zásoby ropy vydržely 90 dní. Dnes vydrží jen 78 dní. Tento limit je dán pro státy, které surovinu netěží.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Valiboss ( 20. září 2019 18:01 )

Obycejna blamaz ze strany Usa a jim podobnych,jim jde jen o prachy a ne o mir

anonym01 ( 20. září 2019 09:04 )

V IRANU MELY A MAJI SLUSNE JMENO EVROPSKE FIRMY A IRANCI JSOU K EVROPE PRIZNIVE NAKLONENI. EVROPSKE FIRMY POSTUPNE VYTLACUJI ČÍNANI A USA NEPOVAZUJE ZA SPOJENCE ANI EVROPANY. TEDY SE PTAM CO BY BYLO DOBRE PRO EVROPANY? IRANCU SE ZASTAT!

anonym01 ( 20. září 2019 09:01 )

TAURUS A FOTR JSOU PLACENI IDIOTI.

anonym01 ( 20. září 2019 08:20 )

VALKA V PERSKYM ZALIVU BY SKONCILA KATASTROFOU PRO CELY SVET. BARNY TO VI STEJNE JAKO SAUDOVE A IRANCI. TED JESTLI SE NAJDOU V USA SILENCI MEZI POLITIKAMA.

anonym01 ( 20. září 2019 08:18 )

PELIKAN JE OS.L! MIT TAKOVE NEROSTNE BOHATSTVI JAKYM DISPONUJE IRAN, BYL BY KAZDY VLASTENECKY JSOU TRETI VE VYVOZU ROPY, MAJI MEDENE HORY A ZLATO, STRIBRO, KONTROLUJI PERSKY ZALIV A O TO TU JDE NEJVICE! PAN USA BÁRNY A JEHO PARTA MAJI EKONOMICKE ZAJMY. NETANJAHU BARNYHO SPOJENEC SI ZAJEL PRO PODPORU AZ K PUTINOVI. TAK ZE I TO NECO NAPOVIDA. EKONOMICKE ZAJMY .

Zobrazit celou diskusi
Další videa