Útok na ropná pole: Odplata za agresi Saúdů, ukázal prezident Íránu na Jemence

Autor: ČTK - 
16. 9. 2019
22:35

Útok na saúdskoarabská ropná zařízení byl odplatou Jemenců za agresi Saúdské Arábie, uvedl v pondělí íránský prezident Hasan Rúhání. Informovala o tom agentura Reuters. K víkendovému útoku se sice přihlásili jemenští povstalci, Rijád ale vyjádřil pochybnosti, že úder byl veden z Jemenu, a Spojené státy tvrdí, že za akcí je Teherán.

„Jemenci uplatňují své zákonné právo na obranu… Útoky byly odvetným opatřením za dlouholetou agresi vůči Jemenu,“ uvedl Rúhání na tiskové konferenci v Ankaře, kde dnes s prezidenty Turecka a Ruska Recepem Tayyipem Erdoganem a Vladimirem Putinem jednal o syrské krizi.

Ropná zařízení společnosti Saudi Aramco zachvátil požár poté, co je zasáhly střely z bezpilotních letounů. K sobotnímu útoku se sice přihlásili jemenští povstalci z řad Húsíů, podle Rijádu při něm však byly použity íránské zbraně. Írán z odpovědnosti obvinilo také několik vysokých představitelů Spojených států, včetně ministra zahraničí Mikea Pompea.

Jemenský konflikt mezi šíity, podporovanými Íránem, a jemenskou mezinárodně uznávanou vládou, které pomáhá koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií, začal v roce 2014. Útoky povstalců na cíle v Saúdské Arábii v posledních měsících nabírají na intenzitě, koalice v reakci na to míří na vojenské cíle povstalců v Jemenu.

 

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

kobyla1 ( 17. září 2019 22:13 )

kdoví, kdo to udělal.....abysme náhodou časem nezjistili, že ty drony byly americké.....herdek nějakou záminku, jak vojensky napadnout Írán přece vymyslet musej

Taurus70 ( 17. září 2019 06:16 )

Za vsim hledej Zida😂😂

Nezadat ( 16. září 2019 23:37 )

Jemenci to nemohli udělat,jelikož tam není ropa a tak to udělali Íránci,protože tam je ropy dost a přeci Američani nebojují zadarmo.Korea Tonkinský záliv­,Irák­,Lýbi­e,Sý­rie a zuby na Venezuelu.Tam je přece všechno zlo co musí ti vyku-rve-ní amici napravit a udělat tam demokracii na kterou jim kašlou,ale ropa je ropa.

Zobrazit celou diskusi
Další videa