Z Macronové si utahoval prezident Brazílie. „Krásná a inteligentní,“ mírní vášně diplomat

Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
28. 8. 2019
18:12

Roztržka mezi francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem (41) a jeho brazilským protějškem Jairem Bolsonarem pokračuje. Brazilská vláda sice zprvu rázně odmítla pomoc se záchranou amazonského deštného pralesa, který ničí rozsáhlé požáry. Když Macron oznámil, že skupina G7 je připravené Brazílii poskytnout 465 milionů korun, Bolsonaro peníze nepřijal a navíc ještě urazil francouzskou první dámu Brigitte Macronovou (66). Teď to vypadá, že by Brazílie přece jen finanční pomoc uvítala, brazilský prezident má ale zásadní požadavek: Macron se mu musí omluvit, informoval deník The Guardian.

Macron by měl nejdříve vzít zpátky urážky vůči mně,“ prohlásil brazilský prezident. „Nazval mě lhářem. Než spolu začneme hovořit nebo přijmeme cokoli od Francie... musí vzít tato slova zpět, pak spolu budeme rozmlouvat,“ doplnil Bolsonaro.

Macron před časem brazilského prezidenta obvinil, že lhal, když v červnu slíbil, že bude bojovat s klimatickými změnami. V pondělí Macron rovněž vyjádřil naději, že Brazílie bude mít brzy nového prezidenta, který bude kompetentní.

Nezvykle ostrou kritikou tak reagoval i na Bolsonarův krok, jímž na facebooku podpořil komentářem sexistický útok na Macronovu manželku Brigitte. Bolsonaro minulý týden Francii obvinil z kolonialistického smýšlení a vměšování do vnitřních záležitostí Brazílie. „Nemáme nic proti skupině G7, máme ale něco proti jednomu z jejich lídrů,“ nechal se slyšet Bolsonaro v reakci na nabídku finanční pomoci s lesním požárem.

Velvyslanec žehlí Bolsonarovu urážku

O tom, že brazilská vláda pomalu mění názor a je nakloněna peníze od G7 přijmout, potvrzuje i komentář brazilského velvyslance pro Francii Luíse Fernanda Serry. Diplomat se pravděpodobně snaží usmířit si Francouze. „První dáma je velmi krásná a velmi šarmantní a elegantní a vysoce inteligentní. To je můj názor od chvíle, kdy jsem ji poznal,“ řekl francouzskému tisku. Rychle ale dodal, že Macronovou zná jen z fotek.

Požáry v amazonském pralese, které Macron označil za mezinárodní krizi, jsou letos největší od roku 2013. Podle agentury AFP je oheň důsledkem čtyřnásobně rychlejšího odlesňování než v uplynulém roce. Za změnou stojí podle demonstrantů a ochránců přírody právě Bolsonarova politika. Ten už před svým zvolením podporoval odlesňování za účelem vyššího zisku. 

Video Trump hodnotil tělo francouzské první dámy: Poslechněte si, co řekl. - Reuters, Facebook / Elysejský palác

              

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

vilda696 ( 28. srpna 2019 20:07 )

Diplomat je zřejmě úchyl.

tomik007 ( 28. srpna 2019 20:04 )

Totok by mohlo skoncit i valkou

naidka ( 28. srpna 2019 20:02 )

Na těch tenkých nožkách vypadá Macronka jak čáp marabu.

cikrt ( 28. srpna 2019 18:35 )

Brazilský velvyslanec je zřejmě nevidomý.

Zobrazit celou diskusi
Další videa