V Moskvě se zatýkalo, Putin se s Nočními vlky projížděl na Krymu. Bez helmy

Aktualizováno -
12. srpna 2019
23:35
Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
12. srpna 2019
17:41

Ruský prezident Vladimir Putin oslavil jubileum, v čele země stojí už 20 let. Putin si rozhodně neláme hlavu s protesty, které se konají v Rusku, nerozhodila ho ani kritika, kterou sklidila policie za tvrdý zásah proti demonstrantům. Putin si udělal hezký víkend, v sedle svého motocyklu Ural se sajdkárou se vydal v čele kolony motorkářského klubu na Krym. Prezidenta se evidentně zákony netýkají a Putin si na cestu nevzal ani helmu, uvedl deník Daily Mail.

Noční vlci jsou nejstarší ruský motorkářský klub a tento víkend slavily výročí 10 let, spanilé jízdy do krymského Sevastopolu se účastnil i jejich fanoušek, Putin. Prezident se usmíval na všechny strany a mával davu, o jeho bezpečí se starali bodyguardové.

Putin jel na Uralu se zastupujícím guvernérem Sevastopolu Michailem Rozvožajevem a krymským premiérem Sergejem Aksjonovem, v čele kolony je doprovázel současný lídr klubu Alexander Zaldostanov, kterému se přezdívá Chirurg.

Prezident Putin na projížďce s Nočními vlky.Prezident Putin na projížďce s Nočními vlky. | Reuters

Ruskem otřásají mohutné demonstrace

Zatímco se prezident předváděl na motorce, v Moskvě i dalších městech demonstrovaly tisíce lidí, kteří požadují připuštění opozice k volbám, chtějí také zrušení nebo odklad komunálních voleb, lustraci členů volebních komisí a změnu volebních zákonů. Ještě před vypuknutí povoleného protestu policie zatkla vůdčí osobnost opozice, aktivistku Ljubov Sobolovovou.

„Na demonstraci se nedostanu, ale dobře víte co dělat i beze mě… Rusko bude svobodné,“ vzkázala aktivistka Rusům přes svůj twitter.

Kreml o protestech mlčí a viní Západ

Sobotní protestní demonstraci městské úřady povolily, ale několik stovek protestujících se po skončení akce vydalo k nepovolenému pochodu do centra města. Tvrdá policejní reakce, která následovala, vyvolává v Moskvě veřejnou kritiku, k níž se podle moskevského rozhlasu přidávají i „hvězdy ruského showbyznysu“. Jsou mezi nimi televizní moderátoři Leonid Parfjonov a Jana Rudkovská, spisovatelka Ljudmila Ulická, v Rusku známí rappeři Face a Jegor Krid nebo zpěvák Sergej Lazarev.

Moskevská policie po skončení povolené demonstrace na Sacharovově třídě s rekordní účastí asi 50.000 lidí začala zatýkat demonstrantyMoskevská policie po skončení povolené demonstrace na Sacharovově třídě s rekordní účastí asi 50.000 lidí začala zatýkat demonstranty | Reuters

Pohoršení vyvolalo zejména video zachycující příslušníka národní gardy, který pěstí bije mladou demonstrantku. Na sobotní demonstraci podle agentury TASS policie zadržela i vozíčkáře. Vlnu nesouhlasu vyvolala už minulý týden informace o pokusech zbavit rodičovských práv rodinu, která se do protestů zapojila s dítětem. V pondělí proti takovému opatření protestovala dětská ombudsmanka Anna Kuzněcovová.

Po demonstraci, na níž podle policie o víkendu přišlo 20 tisíc a podle nezávislých odhadů až 60 tisíc lidí, bylo zadrženo kolem 200 lidí. Podle mínění ruských politologů šlo o největší protest v Rusku za posledních sedm let.

Další demonstraci se opozice rozhodla zorganizovat příští sobotu 17. srpna, žádost na radnici tentokrát podali zastupitelé Ilja Azar a Andrej Morev, napsala agentura Interfax. Očekávaná účast je 30 tisíc lidí. Ve stejnou dobu se bude v Moskvě konat i protestní mítink komunistů pod heslem „Za čestné a transparentní volby“. K akcím organizovaným liberální občanskou opozicí se ale komunistická strana odmítá připojit.

Morev v pondělí na svém facebooku zveřejnil oficiální odpověď moskevské radnice, z něhož vyplývá, že sobotní protest nepovoluje. Důvodem je podle ní nedodržení zákonných lhůt. „Myslím, že je to chyba úřadů a my se proti tomu odvoláme,“ uvedl Morev.

Z informací ruských médií vyplývá, že požadavky organizátorů demonstrací se stupňují. Zatímco při první protestní akci koncem července požadovali demonstranti připuštění opozice k volbám, nyní žádají zrušení nebo odklad komunálních voleb, lustraci členů volebních komisí a změnu volebních zákonů.

Kreml nebo sám Putin se k demonstracím zatím nevyjádřili. Putinovi političtí podpůrci tvrdí, že protesty pomáhá pořádat Západ.

 

Taurus70 ( 13. srpna 2019 07:03 )

Anonym01 Vy jste chodici zlo proto se citite jak se citite a je evidentni ze Vas opravdu nic dobreho neceka ale z toho neobvinujte ostatni kazdy se citi jak si zaslouzi,v zivote jste moc dobreho neudelala tkze Karma Vam to vrati dvojnasob💩

tomik007 ( 13. srpna 2019 03:20 )

PUTJKA na trojkolce ural

Taurus70 ( 12. srpna 2019 22:44 )

Anonym01 boji se jen zlocinci a darebaci,slusny clovek se nema ceho bat😂😂💩💩

horalysa ( 12. srpna 2019 20:25 )

To je těžké. Okolo Anonyma01 je zas sám blb.

Manowar ( 12. srpna 2019 19:05 )

Kolem tebe jsou samí chovanci a opatrovník.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud