Rodičům chtějí odebrat ročního syna kvůli protestu v Moskvě. Pospíšil se zděsil

Autor: ČTK, simao - 
6. srpna 2019
21:38

Masové protesty v Moskvě mají řadu soudních doher, jedna z nich však vzbudila zájem veřejnosti obzvlášť. Ruským rodičům navrhuje dle spisu moskevská prokuratura odebrat jejich ročního syna, účastnili se dle prokurátorů demonstrace a své dítě předali třetí osobě. Rodiče se brání, že se protestů aktivně neúčastnili a syna předali švagrovi kvůli tomu, aby jej bezpečně pronesl kolem kordonu policistů. Události v Moskvě přitom zděsily i řadu českých politiků včetně Jiřího Pospíšila (TOP 09).

Moskevská prokuratura navrhla odebrat rodičovská práva dvěma účastníkům nepovolené demonstrace v ruské metropoli z konce července. Důvodem je, že na ni přišli spolu s ročním dítětem. S odvoláním na sdělení prokuratury o tom dnes informovala agentura TASS. Při dvou protestech proti vyloučení části opozičních kandidátů z komunálních voleb bylo zatčeno dohromady přes 1800 lidí.

„Útok na dítě a rodinu je tou nejhorší možnou formou porušení všech morálních hodnot a pravidel. Pokud budou demonstrantům skutečně rodičovská práva odebrána, budou pod tím podepsáni i ti čeští politici, kteří Putinovu Rusku poklonkují a ruský režim tím legitimizují,“ reagoval na facebooku šéf opoziční TOP 09 a bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Rodiče tvrdí: Protestů jsme se neúčastnili

Co se přesně v Moskvě stalo? „V průběhu demonstrace předali malé dítě, jež bylo kvůli svému nízkému věku bezmocné, třetí osobě, což chlapce ohrozilo na zdraví i životě a způsobilo mu fyzickou i morální újmu,“ stojí v prohlášení prokuratury. „Tímto způsobem manželé zneužili svá rodičovská práva na úkor zájmů syna. Tento přečin posloužil žalobci jako důvod pro odebrání rodičovských práv.“

Podle ruských médií jde o jistého Dmitrije Prokazova a jeho manželku. Rodiče dítěte novinářům řekli, že se protestů neúčastnili, vraceli se z procházky domů. Dítě Prokazov předal švagrovi, aby ho bezpečně přenesl podél policejního kordonu. Později se trojice s dítětem objevila v televizním zpravodajství o demonstracích.

I v Rusku řeší „vydírání dětmi

Záměr moskevských prokurátorů vyvolal dnes v Rusku silné protesty. Zděšení dal najevo dětský ombudsman Moskvy Jevgenij Bunimovič. „Vydírání dětmi s politickým cílem je nepřípustné,“ řekl moskevskému rozhlasu.

Na odpor narazil postup prokuratury i v horní komoře ruského parlamentu, kritizoval ho senátor Valerij Rjazanskij, šéf sociálního výboru Rady federace. Agentura TASS oznámila, že soudy začaly zjišťovat majetkové poměry tisícovky osob zadržených na demonstraci 27. července. Co bylo příčinou tohoto kroku, není ze zprávy jasné.

Podle TASS bylo zjištěno, že někteří demonstranti jsou zadluženi, celková dlužná částka je 26 milionů rublů (devět milionů korun). Většinou jde o opožděné splátky úvěrů. V bytech provinilců byly provedeny razie kvůli soupisu majetku pro případ zabavení.

Organizátorům hrozí až 5 let

V souvislosti s nepovolenými demonstracemi padlo už celkem 109 trestů, soudy ale projednaly zatím jen polovinu případů. Dalším 400 lidem byly uloženy pokuty nebo obecně prospěšné práce.

Organizátorům nepovolených demonstrací, které už údajně policie z velké většiny dopadla, hrozí tresty až patnáctiletého vězení. Moskevskými demonstracemi se bude zabývat Státní duma, dolní parlamentní komora, řekl dnes novinářům poslanec Vladimir Žirinovskij, šéf nacionalistické Liberálnědemokratické strany.

Poslanci chtějí na schůzi bezpečnostního výboru pozvat diplomaty ze zemí, které se „zákeřně pokusily negativně hodnotit události v Moskvě z konce července a začátku srpna,“ řekl Žirinovskij.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

liskabystrouska ( 16. srpna 2019 17:02 )

deti vubec nemaji co hledat na demonstracich!!!a kdyby nedej boze do nich nekdo strcil a spadnul tak mimino zabije blb e c!Ani psa bych tam nevzala

liskabystrouska ( 16. srpna 2019 16:59 )

kralovna-vsech-mori

1912 ( 7. srpna 2019 06:06 )

Pospíšile starej se o psy vždyt ty nevíš co je mít děti i rodinu !A hlavně se zajímej jak v té zločinecké US odebírají děti !!!

olympic ( 7. srpna 2019 05:26 )

Nebyla tam Kačka Auau? Asi ne. Ta doma studuje biomasu a chystá se na další volby!

Manowar ( 7. srpna 2019 05:14 )

Zajímavé,že ve Francii policie používá běžně slzný plyn,obušky,vodní děla a gumové náboje a to nikdo nevidí.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud