Za ničivou explozí muničního skladu je lidská chyba, tvrdí ministr. Domovy opustily tisíce lidí

Autor: ČTK - 
6. 8. 2019
11:57

Za pondělní výbuch skladiště dělostřeleckých granátů v sibiřském Krasnojarském kraji může zřejmě lidská chyba. S odvoláním na ruské ministerstvo obrany o tom dnes informovala agentura Interfax. Neštěstí si podle nepotvrzených informací vyžádalo jednoho mrtvého, 12 zraněných a evakuaci okolních obcí. Otevřený oheň se již podařilo uhasit a sklad je nyní z letounů proléván vodou.

Přesnou příčinu požáru provázeného sérií explozí vyšetřuje prokuratura, řekl náměstek ministra obrany Dmitrij Bulgakov, který na místo přiletěl v noci na dnešek. Předběžné informace podle něj ukazují na selhání člověka. Náměstek dodal, že výbuchy v noci ustaly a požár byl zcela uhašen. Nadále prý ale hrozí nebezpečí exploze jednotlivých kusů munice. Plně pod kontrolou by situace měla být do konce dnešního dne.

„Nyní musíme zahájit letecký provoz, hasit ze vzduchu začne deset letadel Il-76 i vrtulníky. Koncem dnešního dne bychom měli otázku likvidace (požáru) vyřešit,“ prohlásil Bulgakov.

Ministerstvo pro mimořádné události oznámilo, že kvůli výbuchům bylo z devíti obcí evakuováno 16.500 osob, z nichž asi 7000 jich své domovy opustilo samostatně. Přístřeší našli v provizorním ubytování.

Evakuace, která postihla i část obyvatel stotisícového Ačinsku, podle očitých svědků vyvolala chaos. Někteří lidé nečekali na evakuační příkaz a spěšně opouštěli své bydliště. Na silnici do Krasnojarska, který leží asi 180 kilometrů daleko, vznikaly dopravní zácpy.

Domovy musely opustit tisíce lidí.Domovy musely opustit tisíce lidí. | Reuters

Starosta Ačinsku Ilaj Achmetov podle agentury TASS vyzval místní obyvatele, aby se do svých obydlí zatím nevraceli. „Někteří lidé se vracejí, ale ještě to nejde. Nebezpečí trvá. (...) Až skončí pyrotechnici a letadla Il-76, pak teprve bude možné mluvit o návratu,“ uvedl s tím, že panika během evakuace nikdy nevznikla.

Ačinský těžební kombinát s téměř 4000 zaměstnanci, který v pondělí z bezpečnostních důvodů přerušil provoz, dnes začal postupně obnovovat práci.

Exploze muničních skladů nejsou v Rusku výjimečné. Naposledy loni v květnu hořel sklad v obci Pugačovo v Udmurtsku na východě evropské části Ruska celý týden, než se ho podařilo s pomocí letadel a vrtulníků uhasit.

Video Mohutné exploze, evakuace lidí i zběsilý úprk. Paniku v Rusku způsobil výbuch muničáku - Reuters

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

satanas ( 6. srpna 2019 16:11 )

Urcite vtom maji prst­y"ak­tivis­te".­.Ale na druhou stranu, aspon si pripomenem ze nejake Rusko vubec existuje,,Embargo Medii je temer dokonale..Karas a Navalnyj jiste Rusko neni..Proc se boji ceska Media ukazat Rusko jake opravdu je??

jonn ( 6. srpna 2019 13:47 )

Půlku prodali islamistům tak to museli nějak zamaskovat .

Zobrazit celou diskusi
Další videa