Exploze jak v Černobylu, evakuace i zběsilé úprky. Obří výbuchy vyvolaly paniku v Rusku

Autor: ČTK - 
5. 8. 2019
18:32

Jeden člověk podle nepotvrzených zpráv zemřel a nejméně sedm lidí utrpělo zranění při výbuchu skladiště dělostřeleckých granátů v sibiřském Krasnojarském kraji. Informovala o tom dnes agentura TASS. Ruské úřady se rozhodly evakuovat blízké město Ačinsk, kde žije 100 tisíc lidí. Munice stále vybuchuje, podle záchranářů se situace nevyvíjí příznivě.

Sklad se střelným prachem a 40 000 dělostřeleckými granáty začal hořet poblíž vesnice Kamenka asi deset kilometrů od Ačinska, které je třetím největším městem Krasnojarského kraje. Z Ačinska bylo zatím evakuováno 11 000 bezprostředně ohrožených lidí, napsal TASS. Uzavřenou oblast střeží armáda.

Požár a vybuchující granáty

Podle záchranářů při explozích, které trvají už víc než 12 hodin, zahynul jeden voják. Ministerstvo obrany ale tuto informaci popřelo. Gubernátor Krasnojarského kraje Alexandr Uss nevyloučil, že plocha požáru se zvětši.

Vše prý závisí na tom, jaké granáty budou explodovat. „Zatím ten sklad hoří velmi omezeně. Zóna postižení (ohněm) se ale může zvětšit,“ varoval Uss.

Chaotická evakuace

Na ruských sociálních sítích se objevují zprávy o panických scénách během evakuace, která se kromě Ačinska týká řady dalších menších obcí. Obyvatelé Ačinska nečekají na evakuační příkaz a spěšně opouštějí město. Silnice do Krasnojarska, který leží asi 180 kilometrů daleko, je kvůli stojícím vozům neprůjezdná.

„Všichni prchají, aby byli co nejdál (od explozí). Utečte z domu, berte s sebou jen doklady a peníze, křičí na sebe lidi. Ulice jsou plné aut, ječí houkačky sanitek a policejních vozů. Všichni někam telefonují, kolují poplašné zprávy. Je to strašné,“ napsala na síti Vkontaktě uživatelka Uljana Ščetnikovová. „Lidé utíkají a utíkají, protože exploze neustávají,“ dodala.

Tlaková vlna rozbila skla

Očití svědci na sociálních sítích uvedli, že z místa výbuchů stoupá hustý černý dým, který je vidět z širokého okolí. „Obytné domy utrpěly škody. Okna se vysklila při první vlně výbuchů. Oblast je nyní uzavřena,“ řekl zdroj agentuře TASS. Železniční doprava v okolí místa explozí se zastavila, vyklizeny už byly obce v okruhu 20 kilometrů.

Evakuaci Ačinska bude řídit armáda. Provoz zastavil ačinský těžební kombinát, kde pracuje téměř 4000 lidí. Exploze muničních skladů nejsou v Rusku výjimečné. Naposledy loni v květnu hořel sklad v obci Pugačovo v Udmurtsku na východě evropské části Ruska celý týden, než se ho podařilo s pomocí letadel a vrtulníků uhasit.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

marmat ( 5. srpna 2019 23:52 )

KARMA JE NAPROSTO ZDARMA.....za pašované zbraně do Srbska civilním letadlem????😓

brano34 ( 5. srpna 2019 23:36 )

Ruské "Vrbětice" měly přes sto muničních skladů. Lesy na Sibiři budou muset počkat, hasit se bude jiný přůser

http­s://ww­w.go­ogle­.cz/map­s/pla­ce/A­činsk,­+Kras­nojar­ský+kr­aj,+Rus­ko/@56­.17066­13,90­.38098­31,561­7m/da­ta=!3m­1!1e3!­4m5!3m­4!1s0x­5cd4e1­2fbc6b­51cd­x21ab9­d7b6c2­3edcf!­8m2!3d­56.23­60841!­4d90­.49031­53

hafblaf ( 5. srpna 2019 20:35 )

Pomalu, ale jistě přestávám mít strach z asteroidu, lidé jsou rychlejší a chytřejší.

Zobrazit celou diskusi
Další videa