Stovky zadržených na demonstraci v Moskvě: Lídryni opozice „skřípli“ už v taxíku

Aktualizováno -
3. 8. 2019
19:35
Autor: ČTK, tva - 
3. 8. 2019
16:00

V centru Moskvy se v sobotu koná další opoziční demonstrace - navzdory úřednímu zákazu a přes důrazné policejní varování. Protestujícím se nelíbí stopka pro opoziční kandidáty, kteří se nesmějí účastnit zářijových voleb do moskevského zastupitelstva. Podle serveru OVD-Info zadržela policie téměř 700 účastníků demonstrace. Ještě před začátkem akce tu zatkli i prominentní opoziční aktivistku Ljubov Sobolovou, a to v taxíku, kterým se snažila na mítink dojet. Přesednout si musela do policejního auta, jak informovala agentura Reuters.

Sobolová je posledním z prominentních představitelů opozice na svobodě, už 20 dní drží hladovku a vyzvala lidi k účasti na demonstraci. Moskevské úřady ji odmítly povolit a ruská generální prokuratura varovala, že proti ní nekompromisně zasáhne. Minulou sobotu bylo při podobné akci zadrženo v Moskvě přes tisíc lidí a organizátorům hrozí vysoké tresty vězení.

Protivládní aktivisté demonstraci označují za poklidný pochod na protest proti vyloučení jejich kandidátů ze zářijových voleb. Aktivisté tvrdí, že jim ruská ústava zaručuje právo protestovat. Podle úřadů je však zapotřebí termín a místo demonstrace předem nahlásit, což se v případě sobotní akce nestalo. Aktivisté argumentují tím, že úřady protesty v centru Moskvy opakovaně odmítají povolit, takže jedinou možností zůstává protestovat bez povolení.

Na podporu moskevského protestu se konala demonstrace i v Petrohradu, kterou úřady povolily. Podle zpravodajského serveru Fontanka.ru se petrohradské demonstrace zúčastnily zhruba dvě tisícovky lidí.

Problém za 355 milionů

Na pozadí sobotní opoziční demonstrace ruská justice oznámila, že zahajuje vyšetřování kvůli údajnému praní špinavých peněz proti organizaci hlavního kremelského kritika a vůdce opozice Alexeje Navalného. Vyšetřování se týká částky jedné miliardy rublů (355 milionů Kč). Podle Navalného a jeho spojenců je nadace financována transparentním způsobem z veřejných darů.

Navalnyj si v současnosti odpykává trest 30 dnů vězení za výzvy k demonstracím. Minulý víkend byl Navalnyj hospitalizován kvůli „závažné alergické reakci“, opoziční média spekulovala o tom, že byl otráven jídlem. V pondělí se Navalnyj vrátil do cely.

Policie zatkla stovky účastníků opoziční demonstrace v Moskvě (3. 8. 2019)Policie zatkla stovky účastníků opoziční demonstrace v Moskvě (3. 8. 2019) | Reuters

 

Volební komise neumožnila kandidovat 15 lidem

Sobolové stejně jako dalším 14 kandidátům moskevská volební komise neumožnila kandidovat ve volbách, údajně kvůli nesrovnalostem v seznamu ověřených voličských podpisů, který musejí kandidáti komisi předložit. Sobolová pochybení popírá.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

Manowar ( 4. srpna 2019 01:17 )

Ve Francii by sanitky nestíhali odvážet demonstranty zraněné policejní brutalitou.

wp2t ( 4. srpna 2019 00:08 )

Dle mého názoru naši zemi ničí multikulturní marxisté ze čtvrté říše římské a dále podnikání neziskovek ve státním sektoru za naše státní peníze.
Jakékoliv špatné eurounijní rozhodnutí (teda téměř 100 procent) má velmi tvrdý dopad na české obyvatelstvo.
A to lhaní? Je třeba pro dobro českých občanů mršit korunu vůči euru a na závěr po 5ti letech přiznají, že to byl nápad ECB? Ale to bylo jasné od začátku bo od nás smí vyvážet jen germáni a jiní okupanti.

Nebo třeba současné rozhodnutí, když si germáni uvalí daň za uhlík a největší dopad to bude mít opět na zdražování všeho českému obyvatelstvu.

Takže to není o ochraně přírody, ale o vydírání českého obyvatelstva a zkouška co ještě sneseme, aby se nadnárodní podniky přes komise EU mohly na nás pořádně napakovat.

wp2t ( 3. srpna 2019 23:53 )

Ty ale podle kvality svých příspěvků určitě myslíš Jelzina(Borise) ne na Jelcina. Ale to existuje daleko lepší pití, to se jukni třeba semhle.

anonym01 ( 3. srpna 2019 21:34 )

NAS TO VYCHODNI ZLO UZ TAKY POHLTILO. BUDEME JESTE VZPOMINAT NA JELCINA. JO TO BYL BOREC. CO JE TED JE HNUS.

anonym01 ( 3. srpna 2019 21:31 )

JJOJO, PAK ZE MULTIKULTI ZA SOCIKA NEBYL. STACI SE PODIVAT KAKANOŠI NA TVOJI ARANKU A ANDYHO. TAKY NAPUL MADAR A NAPUL HLINKOVIEC!

Zobrazit celou diskusi
Další videa