Putinův kritik Navalnyj je zas za mřížemi. Otrávili ho, myslí si lékařka

Autor: peb, ČTK - 
29. 7. 2019
15:25

Ruské soudy v pondělí zahájily přestupková řízení proti stovkám osob, které policie v Moskvě zadržela při sobotním protestu proti vyloučení opozičních kandidátů z komunálních voleb. Z moskevské nemocnice se zároveň vrátil do vězení opoziční vůdce Alexej Navalnyj, který byl o víkendu hospitalizován kvůli prudké alergii. Opoziční média spekulují, že mohl být otráven.

Sobotní demonstrace se zúčastnilo kolem 5000 lidí; policisté zhruba 1400 demonstrantů na několik hodin zadrželi a dnes ráno bylo ve vazbě ještě 150 osob. Neobvykle vysoký počet zatčených, pravděpodobně nejvyšší v Moskvě za posledních deset let, kontrastuje s pokojným průběhem demonstrace svolané ze stejného důvodu před týdnem. Tu ale moskevská radnice povolila. 

Podle moskevského rozhlasu byla v pondělí část zadržených rozvezena k několika obvodním soudům v Moskvě i mimo metropoli. Za účast v nepovolené demonstraci a blokování dopravy jim hrozí pokuty nebo několikadenní tresty vězení. Na každého provinilce mají údajně soudy patnáct minut. Velkou část lidí odvezených policejními autobusy ze sobotní demonstrace ale policisté brzy propustili bez dalšího postihu.

Protestoval velvyslanec i Putinovi poradci

Podle zahraničních novinářů, kteří policejní zásah sledovali, bylo nemálo osob zraněno, policejní obušky způsobily zlomené končetiny a rozbité hlavy. Proti neúměrnému použití sil protestovalo americké velvyslanectví v Moskvě, znepokojení kvůli policejní brutalitě vyjádřila i kremelská rada pro lidská práva, poradní orgán prezidenta Vladimira Putina.

K víkendovým událostem v Moskvě se vyjádřilo i české ministerstvo zahraničí, které na twitteru demonstraci označilo za protest proti manipulaci komunálních voleb. Ministerstvo uvedlo, že svoboda shromažďování je garantována mezinárodněprávními závazky, a proto lidem má být umožněno projevit svůj názor i tímto způsobem.

Nervozitu mezi ruskou opozicí vyvolalo náhlé onemocnění disidenta Alexeje Navalného, který si od minulé středy odpykává v Moskvě třicetidenní vězení za opakované výzvy k nepovoleným demonstracím.

Navalného hospitalizovali s prudkými alergiemi

Navalnyj byl v neděli dopoledne hospitalizován s prudkým alergickým záchvatem, krizi se ale lékařům údajně rychle podařilo zvládnout. Dnes odpoledne byl podle agentury Interfax převezen zpět do vězení.

Náhlé onemocnění Navalného hodnotí ruské opoziční kruhy podezíravě. Alergií prý nikdy netrpěl. Jeho lékařka Anastasija Vasiljevová podle opoziční televize Dožď nevylučuje, že byl otráven neznámou látkou. Od ošetřujících lékařů si k analýze vyžádala vzorky jeho kůže a vlasů a žádala, aby pacient byl hospitalizován ještě nejméně tři dny.

Navalnyj se v roce 2017 stal terčem útoku, při němž neznámí pachatelé v Moskvě politikovi polili obličej roztokem barviva, které se v Rusku používá jako antiseptikum. Z poleptání se zotavoval několik měsíců a ve Španělsku podstoupil operaci oka.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

ivoadler ( 29. července 2019 16:02 )

Já se Navalnému nedivím. Taky by mě otrávilo, kdybych byl furt zavřenej. Dostává za to aspoň nějaký dolary nebo euro?

Zobrazit celou diskusi
Další videa