Demonstraci odpůrců Babiše řešila i CNN: Tisíce protestují proti „českému Trumpovi“

Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
6. 6. 2019
13:40

Zahraniční média si všimla úterních protestů, na kterých podle organizátorů až 120 tisíc Čechů požadovalo demisi premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO). Značnou pozornost demonstracím věnovala také americká stanice CNN, která tématu vyčlenila několik minut ve svém čtvrtečním vysílání, na webu pak uvedla, že se v Praze demonstruje za sesazení „českého Trumpa“. Na zprávě o úterní demonstraci s reportéry CNN spolupracoval také český novinář Tomáš Etzler.

Přestože organizátoři demonstrace hovoří o tom, že se na úterním protestu na Václavském náměstí sešlo 120 tisíc lidí, zahraniční tisk přesné číslo nenabízí, většina západních médií se však shoduje, že se jednalo o největší demonstraci od sametové revoluce v roce 1989. Zahraniční reportéři rovněž informují o obsahu předběžného auditu Evropské komise, podle něhož je Babiš ve střetu zájmů.

CNN „vytáhla“ i agenta Bureše

CNN připomíná, že jde pouze o jeden ze série protestů proti Babišovi i to, že jsou v plánu další demonstrace. Reportéři vysvětlují, že Češi kromě premiérova odchodu požadují také, aby jeho společnost Agrofert přestala dostávat dotace a dále aby se vzdal podílu ve společnosti MAFRA vydávající některé české noviny.

Reportéři CNN se věnují i Babišově minulosti. Podle svazků komunistické Státní bezpečnosti (StB) měl být agentem s krycím jménem Bureš. Premiér spolupráci s StB popírá. „Považujeme za nepřijatelné, aby 29 let po sametové revoluci se premiérem naší země stal agent StB,“ cituje CNN organizátory protestů.

Protestní písně na náměstí

„Na náměstí v srdci Prahy, kde se před třiceti lety davy shromáždily v úsilí zbavit se komunistické vlády a kde byla 70 let předtím vyhlášena nezávislost, zněly v úterý znovu protestní písně,“ uvedl svou reportáž americký list The New York Times. „Původně nevelký protest přerostl v cosi širšího a možná obtížněji kontrolovaného,“ napsal autor Marc Santora.

Babiš podle newyorského listu reagoval s přezíravostí pro něj typickou a auditory obvinil z účasti na rozsáhlém politickém spiknutí. Je houževnatý a přežil už v parlamentu hlasování o nedůvěře vládě. Velké demonstrace, které mají být podle organizátorů v příštích týdnech ještě rozsáhlejší, ale představují ohrožení jiného druhu, upozorňuje list. V sousedním Slovensku měsíce protestů vedly k pádu kabinetu a umožnily vítězství Zuzany Čaputové v prezidentských volbách.

Podle serveru Politico velikost demonstrace připomněla shromáždění během sametové revoluce, která ukončila vládu komunistů v Československu. Opozice se rychle chopila příležitosti a žádá, aby Babišova vláda požádala o důvěru, což premiér odmítl. Pozice sociálních demokratů naznačuje, že vztahy mezi premiérem a jeho koaličním partnerem se mohou rozpadat, napsal server.

Polemiky o dopadu protestů na Babišovu vládu

O demonstraci v Praze píše i britský tisk. Zpravodaj listu The Financial Times James Shotter připomíná, že Babiš je pod rostoucím tlakem kvůli svým obchodním zájmům. Jeho hnutí je ale stále nejsilnějším seskupením a sám Babiš zůstává nejpopulárnějším politikem.

Sociální demokraté mají nyní navíc málo důvodů ho opustit, protože mimořádné volby by mohly znamenat jejich konec, uvádí list. O minimální hrozbě rozpadu české vládní koalice píše i americká agentura Bloomberg.

Video Babiš se omluvil demonstrantům. A zase se do nich pustil: Nejsem zloděj - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy

„Televizní záběry ukázaly davy po celé délce (Václavského) náměstí, což zablokovalo městské centrum a naplnilo naděje organizátorů ukázat působivou opoziční sílu,“ napsal britský list The Guardian. Různorodé sociální složení naznačilo, že zlost se rozšířila z liberálních a spíše kosmopolitních oblastí kolem Prahy i do míst, kde měl premiér vždy silnou podporu, konstatoval deník, který v reportáži dal slovo několika demonstrantům.

Odhad síly davů je obtížná věda, ale moře tváří se rozprostíralo od sochy sv. Václava až na konec nejdelšího pražského náměstí, uvedl reportér stanice BBC Rob Cameron. „Přestože masy lidí jsou velké a rostou, jejich síla přinést změnu je sporná. Babiš odmítá rezignovat, prezident ho nevyhodí, i když je formálně obviněn a koaliční partneři ho aspoň prozatím nechtějí opustit,“ uvádí.

Podle francouzského listu Le Figaro šlo o největší podobnou akci za posledních několik desetiletí. List cituje slova organizátorů, podle nichž „Babiš nabízí každý týden nový důvod k protestům“. Stejně jako řada dalších médií Le Figaro upozorňuje, že definitivní informace o výsledcích auditu bude obsahovat i stanovisko české vlády.

Ruský tisk o protestech

Pražskou demonstraci zaznamenává i ruský tisk, který se ale většinou omezuje na popis událostí. Propagandistický server Sputnik napsal, že demonstranti už se nespokojí s odchodem Benešové.

„Chvilkaři totiž rovněž požadují demisi Babiše a dodávají, že pražské Václavské náměstí jim už nestačí,“ uvádí server s odkazem na spolek Milion chvilek, který úterní shromáždění pořádal a který další protest svolává na 23. června na pražskou Letenskou pláň. Sputnik zároveň cituje mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka, podle něhož zveřejnění informací z bruselského auditu bylo záměrně načasováno před úterní demonstrací.

Video Babiš už má auditní zprávu od Evropské komise i s podpisy - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

junkiexl ( 7. června 2019 14:08 )

Az Bures skonci, bude jim tato zeme totalne zdevastovana a vyplundrovana. Bures skonci teprve az nebude co devastovat a plundroval. Takze ano, bude hur.

BABISE_NECHCEME ( 6. června 2019 18:45 )

Koukám, že jsme opravdu pošahaný národ. Teda jen ti, kteří opěvují svého vůdce basbiše, zloděje dotací, podvodníka, lháře a bývalého estébáka v jedné osobě.

1912 ( 6. června 2019 17:52 )

Jo zločinec Soroš kterého vyslala ta válečná vojenská chunta USA i ty islamisty uprchlíky aby rozvrátili celou EU a

satanas ( 6. června 2019 17:41 )

Vam se proste neda odolat,,cehuni,, obzvlast taci jako ty jsou horsi jak Viagra!!

Kuni_xicht_prazanda1 ( 6. června 2019 17:36 )

Prazanda1, tvůj okruh známých, ten lidský odpad a navoneny hnůj ať mají jakykoli titul jsou jen gumové tupé opice, stejně jako jsi ty ty elito debility, snad si nemyslíš že si někdo považuje takové špíny co tu jmenuješ? Jestli jsou ti vzorem špíny z ODS, či TOP09, Pirátů, tak zbohem rozume, pokud nějaký máš. Radši za souseda bandu cikánů, než svoloč, kterou tu ty vychvaluješ, ty slizká nulo s postiženým parchantem z Řeporyjí Viz sliz Minář

Zobrazit celou diskusi
Další videa