Miliardář Babiš, hrozivá kombinace a korupční obvinění. Němci rozebrali příčinu protestů

Autor: ČTK - 
29. 6. 2019
20:44

Češi masově demonstrují proti premiérovi Andreji Babišovi, protože nechtějí, aby se z jejich země stalo druhé Maďarsko, je přesvědčen německý magazín Der Spiegel. Maďarsko, ale i Polsko, magazín v komentáři označuje za autoritativně vedené, nacionalistické a izolované v rámci Evropské unie.

„Andrej Babiš je miliardář a ministerský předseda v Praze a dá se rozumět tomu, že tato kombinace je pro spoustu Čechů hrozivá: nejdůležitější politický úřad zastává druhý nejbohatší muž země,“ píše magazín v komentáři nazvaném „Nechtějí se stát druhým Maďarskem".

Zároveň ale poznamenává, že se zatím Babiš ve srovnání s jinými politiky střední a východní Evropy příliš neprovinil. Nechová se tak nacionalisticky jako Jaroslaw Kaczyński v Polsku, nepodmanil si stát jako Viktor Orbán v Maďarsku. „Korupční obvinění proti němu jsou ve srovnání s těmi proti rumunské vládní straně vtipem,“ míní komentátor.

Video Protest na Letné: Hymnu zpívaly davy lidí bez hudby 

Desetitisíce lidí přesto už několik měsíců proti Babišovi protestují a minulý víkend jich bylo dokonce 250 000, což je podobné, jako kdyby v Německu za rezignaci kancléřky Angely Merkelové demonstrovaly dva miliony lidí. Podle Der Spiegel Češi protestují, aby předešli určitému vývoji.

„Ti lidé chtějí zabránit tomu, aby Babiš z jejich země udělal druhé Polsko nebo Maďarsko: autoritativně vedené, nacionalistické a v EU izolované,“ je přesvědčen magazín. Obavy, že by to mohlo dojít tak daleko, podle něj souvisejí s hlubokou nedůvěrou mnoha Čechů vůči stranické politice.

„Česká popřevratová demokracie nebyla nikdy zcela zdravá,“ stojí v textu, podle něhož vládní a opoziční strany uzavíraly netransparentní dohody a v čele země často stály menšinové kabinety. „Ani Babiš za sebou nemá parlamentní většinu. Podporu získává u komunistů, evropsky zřejmě jediné nereformované komunistické strany, a možná dokonce u pravicově radikální SPD - jejíž šéf Tomio Okamura nesnáší muslimské migranty a chce czexit,“ konstatuje Der Spiegel.

Video Politoložka Dvořáková: Lidé protestují, protože se země dostává do mrtvého stavu - Blesk TV

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

pooresh ( 1. července 2019 14:37 )

hejhola,tak nejak si predstavuju Babisova volice-obdi­vova­tele,­statec­neho koblihu! Ty jsi takovej zarnej priklad,nejsi z Postoloprd?

pooresh ( 1. července 2019 14:32 )

I dobre teta! Rodice ti zajiste vypraveli,ze za Protektoratu se v Cechach zilo dobre ve srovnani s okolnim svetem­.Pro­tekto­rat,to byla oaza miru a klidu uprostred valecne reze.Lepe bylo uz jen ve Svycarsku.

pooresh ( 1. července 2019 14:26 )

hulibrku,staci aby odesli nemecke firmy a investori,kteri zamestnavaji ceske delniky,a ze "silneho Ceska" bude opet chuda zeme jako Rumunsko a budes zase stat frontu na hauselpapir. Musis chapat,ze EU si uz nenecha rozkradat spolecne penize ceskymi podvodniky!

pooresh ( 1. července 2019 14:20 )

fikrt­e,hnu­pe,za­pomnel jsi dodat,ze tvuj deda pod ochranou Rude armady v Sudetech krad,vrazdil bezbranne civilisty a deti a obsadil staveni,kde sekerou utloukl 80ti letou majitelku,a kde ty dodnes protipravne bydlis a smrdis!

hejhej ( 30. června 2019 15:38 )

Vyškolení blbečci - vlastizrádci , navedení k prolomení Benešových dekretů , bojují stupidnímu demonstracemi proti vlastencům jako pan prezident, pan Babiš, paní Benešová k jejich odstranění.
Za zrůdnými politiky, v jejichž čele nyní stojí nedostudovaný chlapeček , stojí především zrádce Schwarzenberg, Kalusek s TOP09,STAN, KDUČSL a přidali se hloupí piráti a ODS.
Bude asi dlouho trvat, než to pochopí ti, co řvou.
Pevně věřím, že p. Babiš se ničeho nedopustil a všechno, čím ho pitomci obviňují je výše uvedenými zrůdnými politiky vykonstruované .
Němci, včele s Merkelovou z nás chtějí udělat podřadné, poslušné ovce. Věřím, že se jím to nepovede.Merkelová se už začíná třást - baba hnusná.

Zobrazit celou diskusi
Další videa