Pondělí 5. prosince 2022
Svátek slaví Jitka, zítra Mikuláš
Oblačno, déšť 6°C

Co odsává peníze z účtu Milionu chvilek: Výplata pro Mináře, web i technika

Autor: Nikola Forejtová - 
29. června 2019
06:00

O víkendu to bude týden od největší polistopadové demonstrace v Česku, kdy se na Letné sešlo 283 tisíc lidí. Stojí za ní spolek Milion chvilek pro demokracii a jeho ryšavá tvář, Mikuláš Minář. Ještě před několika měsíci byl studentem filozofie a bohemistiky z jihočeských Vodňan. Dnes je z něj jediný demonstrant na plný úvazek. Ale není to jen on, kdo ukrajuje peníze z transparentního účtu spolku, jak Blesk Zprávám prozradil jeden z organizátorů Benjamin Roll. Finance od podporovatelů jdou na další zaměstnance, účty za techniku, občerstvení a akce samotné. Poslední demonstrace na Letné spolkla přes milion korun, na účtě ale zbylo ještě pět milionů. Co s nimi bude?

„Teď je jednak výborný, že máme zásobu připravenou na další akce. Už víme, že další Letná bude 16. listopadu, která bude stát podobně, možná víc. Očekáváme větší počet lidí a mezitím budou další akce, řekl Roll Blesk Zprávám, co s přebývajícími penězi nyní ve spolku zamýšlejí.

Chceme také podporovat místní, lokální akce. Zároveň nás stojí další peníze udržování webu a propagace na facebooku – tam jedou velké peníze,dodal.

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu na Letné (23. 6. 2019) Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu na Letné (23. 6. 2019) | Reuters

Minář jako demonstrant na plný úvazek

Peníze také jdou na výplaty zaměstnanců. Demonstrantem na plný úvazek je hlavní tvář Milionu chvilek. „Mikuláš Minář už veřejně mluví o tom, že on je na plný úvazek ve spolku a díky tomu to mohlo vzniknout, protože on tomu opravdu věnuje většinu času,“ zmínil Roll.

Jeho slova potvrdil během protestu samotný Minář. „18. dubna jsem si sbalil batůžek a chtěl strávit Velikonoce s rodinou. Pak mi přišla SMS, že odstoupil ministr spravedlnosti. Tak jsem hned jel zpátky,“ zavzpomínal na první větší vlnu protestů během jednoho svého proslovu. 

Minář se v minulosti hlásil do soutěže „Hledá se LEADr.“, aby propagoval kdysi studentskou výzvu Milion chvilek pro demokracii. V soutěži neuspěl a nedostal se ani přes první výběrové síto. V neděli mu naslouchal ale téměř třistatisícový dav. 

Spolek Milion chvilek za demokracii v čele s předsedou Mikulášem Minářem a další vystupující na pódiu během demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu na Letné (23. 6. 2019) Spolek Milion chvilek za demokracii v čele s předsedou Mikulášem Minářem a další vystupující na pódiu během demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu na Letné (23. 6. 2019) | Blesk:TONDA TRAN

„Pak máme pár lidí na dohodu. Pracuje u nás ve spolku kolem deseti lidí a na to je navázáno několik dalších a velmi blízkých spolupracovníků - dejme tomu do 15 je nejužší tým. A na to je navázáno spoustu dobrovolníků, třeba dnes (23. června, pozn. red.) se sešlo 200 dobrovolníků, “ dodal Roll.

„To hlavní je: aktivizace občanské společnosti, abychom si uvědomili,  že každý máme zodpovědnost za to, jak se společnost bude vyvíjet a že není pravda, že nemáme vliv na to, co politici dělají,“ shrnul myšlenku a poslání spolku jeden z organizátorů.

Demonstrace na Letné, která proběhla 23. června, byla dosavadním vyvrcholením stále sílících protestů za nezávislost justice. Demonstrující v čele se spolkem požadují demisi premiéra Andreje Babiše (ANO) a také odstoupení nové ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO). Oba takový krok udělat odmítají a Babiš se na adresu demonstrantů vyjádřil opakovaně kriticky.

Petr Hálek ( 23. července 2019 13:42 )

A jaký plat má zrzek?

va45 ( 30. června 2019 19:55 )

Kluci moc dobře ví proč ty demonstrace svolávají.Jak dlouho bude trvat až těm co jim ty peníze posílají přijdou na to,že na nich páchají podvod.Jednoznačně nekontrolovatelné prachy jako v ČT.

reiner ( 30. června 2019 14:57 )

Pamatuji Míru Kalouska, jak chodil neustále s pionýrským šátkem na krku, stál čestné stráže, recitoval budovatelské básničky a sám je dokonce skládal - potom rychle otočil a prošel několika stranami - za prosazení restitucí dostal pořádný balík a škodí dál ....

flora ( 30. června 2019 14:49 )

Tak to pro šikovnou účetní nebude problém. A zfanatizované ovečky ani nenapadne něco takového kontrolovat, vždyť s tím mají samy bohaté zkušenost. Navíc svoje finanční dary si odečtou z těch svým min.daní(něco platit musí, nemohou vykazovat už 30 let jen ztráty ) Proto šílí nad EET.

flora ( 30. června 2019 14:38 )

pooresch, jojo těch 200 000 pražáků co přísahali věrnost německé říši má určitě i své potomky .S Julkem Fučíků jsi ale trochu vedle, ten přeci o žádné restituce už nikdy žádat nebude a děti, pokud vím, neměl. Minimálně tedy nějaké legální

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa