Babiš k protestům: Promluvil o „pumpování“ peněz. A letí do Německa

Autor: ČTK - 
24. 6. 2019
10:01

Premiér Andrej Babiš (ANO) okomentoval nedělní protest na Letné i před diplomaty na konferenci v Černínském paláci a pozastavil se nad tím, že situace je dle něj  „zvláštní“. Babiše při pondělku čeká po jednání vlády i dvoudenní cesta do Německa s vicepremiérem Karlem Havlíčkem (za ANO) po boku.

Čím více peněz dala vláda do platů, investic nebo vědy a výzkumu, tím více jsou lidé nespokojenější, uvedl dnes k nedělnímu protivládnímu protestu na pražské Letné premiér Andrej Babiš (ANO). K demonstraci, která byla zřejmě největší od roku 1989, se Babiš vrátil na závěr svého dnešního projevu na Konferenci ekonomických diplomatů v Černínském paláci a vyjádřil v něm přesvědčení, že Česko se nikdy nemělo tak dobře jako nyní.

„Člověk má z toho pocit, že čím víc peněz pumpujeme, tím víc jsou lidé nespokojeni. Je to zvláštní situace, nicméně, já si myslím, že jste všichni inteligentní, čtete noviny, a pokud máte nějaké pochybnosti nebo se chcete na něco zeptat, klidně mi napište mail nebo pošlete smsku, já vám poradím, jak komunikovat,“ řekl Babiš v komentáři k nedělní demonstraci za nezávislou justici a lepší vládu na Letné Podle organizátorů ze spolku Milion chvilek přišlo na úvod demonstrace zhruba 250 000 lidí, policie podle České televize účast odhadla na 200 000.

Další demonstraci na Letné organizátoři ohlásili na 16. listopadu. Babiš už v neděli uvedl, že nesouhlasí s tvrzením demonstrantů, že by on či vláda zasahovali do nezávislosti justice. Některé projevy byly podle něj neuvěřitelné.

„Byl to prý dnes pestrý proud lidí, kteří hovořili o nezávislosti justice, u toho mě posílali rovnou do kriminálu, našeho pana prezidenta (Miloše Zemana) do rakve, a třeba by i znárodňovali soukromé společnosti. Neuvěřitelné. Ale i tohle jsou názory, které můžou v demokracii zaznít, i když normální člověk si o nich tedy může myslet své,“ napsal ČTK v neděli v sms zprávě premiér. Ocenil, že v Česku mohou lidé 30 let po revolučním roce 1989 svobodně demonstrovat a vyjadřovat své názory.

Babiš míří do Německa

Premiér však řešil v Černínském paláci i jiné záležitosti. Třeba hru o trůny, která se rozjela po eurovolbách v EU. Podle Babiše je důležité, že do čela Evropské komise (EK) nezískal většinovou podporu na jednání Evropské rady minulý týden žádný z tzv. „spitzenkandidátů“. Někteří nemají rádi teritorium V4, řekl Babiš na dnešním zahájení Konference ekonomických diplomatů v pražském Černínském paláci.

„Důležité je, že neprošli spitzenkandidáti, někteří z nich nemají V4, naše teritorium, rádi. Proto pro Českou republiku a V4 je důležité, aby příští předseda Evropské komise nepolitizoval, aby nekomentoval politiku, aby realizoval hlavně závěry Evropské rady,“ poznamenal Babiš.

Ten dnes po jednání vlády ve Strakově akademii navíc odcestuje do Německa. Zúčastní se tam slavnostního zahájení Evropského fóra pro vědu výzkum a inovace, s kancléřkou Angelou Merkelovou by jednat neměl. Na fórum vyráží také polský premiér Mateusz Morawiecki či předseda spolkového sněmu Wolfgang Schäuble. V úterý by měl Babiš v Německu navštívit místní firmy, na cestě ho doprovází i vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Podle systému „spitzenkandidátů“ by měl podporu europarlamentu získat na základě většinové dohody frakcí ten uchazeč o křeslo předsedy EK, který se eurovoleb zúčastnil jako nominant své politické frakce do této významné unijní pozice. Systém v roce 2014 dostal do funkce stávajícího předsedu komise Jeana-Claudea Junckera. Šéfové států a vlád zemí Evropské unie se znovu sejdou v neděli 30. června.

Podle Babiše je důležité se rychle dohodnout, neboť 2. července se koná ustavující schůze nově zvoleného europarlamentu. Hlavní česká témata v Evropě jsou podle Babiše vnitřní trh, obchod a zahraniční politika. Evropa nemá vliv například na teritorium Blízkého východu, poznamenal premiér. Nejdůležitější je ale podle něj jednání o evropském rozpočtu pro nadcházející programové období let 2021 až 2027.

Video Demonstrace na Letné: Hymnu zpívaly davy lidí bez hudby 

„Je důležité, abychom prosadili naše zájmy. Paradoxně to funguje tak, že Evropa nám určí svoje témata místo toho, abychom my určili naše potřeby. Potom to dopadá tak, že některé programy nečerpáme,“ řekl.

Důležité je podle Babiše investovat do dopravní infrastruktury, školek, škol či obnovy kulturních památek. Velké téma je podle premiéra také klima. Zopakoval, že jaderná energie je pro ČR strategickým zdrojem. Dosažení tzv. uhlíkové neutrality do roku 2050 by podle Babiše znamenalo konec spalovacích motorů a automobilů na naftu.

„Podle mého názoru je nenormální, když Evropa minulý rok snížila emise o 20 milionů tun a emise byly jen devět procent, že na druhé straně zbytek světa navýšil emise 51krát vůči našemu snížení, o 1020 milionů tun,“ řekl Babiš. Nutné je podle něj apelovat na Čínu, Indii, Rusko a další země, aby Evropu následovaly.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

luder ( 26. června 2019 07:16 )

Čapí hnízdo za 50 milionů je zločin a co Náklady transformace 1991-2004 577 500 000 000 Kč
Nucená správa IPB 200 000 000 000 Kč
Chemapol 16 900 000 000 Kč
Knižní velkoobchod Praha 21 000 000 Kč
Anex Cirrus, Kalouskovy padáky 150 000 000 Kč
Modernizace tanku T72 13 000 000 000 Kč
Kasárna na náměstí Republiky - penále pro stát 400 000 000 Kč
Lehké topné oleje, LTO 100 000 000 000 Kč
Promopro, Vondra 938 000 000 Kč
OpenCard 800 000 000 Kč
Zelená Praha 250 000 000 Kč
Bezdrátová Praha 390 000 000 Kč
Praha Olympijská 70 000 000 Kč
Nova, arbitráž s CME 10 000 000 000 Kč
Kauza Český dům, nevýhodné pronájmy 26 000 000 Kč
Diag Human, arbitráž, zabavení majetku 13 000 000 000 Kč
Mostecká uhelná 3 200 000 000 Kč
OKD, nevýhodný prodej firmy 5 700 000 000 Kč
OKD, následné tunelování 80 000 000 000 Kč
Gross, akcie, byty 300 000 000 Kč
Tak co, jde o Čapí Hnízdo ???

luder ( 25. června 2019 13:14 )

Jak to že na Babiše to neplatí a je neustále smýkán médií?

Presumpce neviny je právní domněnka spočívající v tom, že je na obviněného v rámci trestního nebo přestupkového řízení nahlíženo jako na nevinného, pokud není pravomocně rozhodnuto o jeho vině. Je jedním z principů právního státu. Odpovědnost za dokazování viny leží na orgánech veřejné moci, obžalovaný svou nevinu dokazovat nemusí.

jjusa ( 25. června 2019 07:08 )

BABIŠ JE NEJLEPŠÍ PREMIÉR ZA POSLEDNÍCH 30 LET Za jeho vlády se mají lépe jak malé děti,­studen­ti,pra­cují­cí i důchodci Nepomohou kecy a očerňování Babiše protože za Babišem je vidět že se snaží aby bylo lépe

tomik007 ( 24. června 2019 20:10 )

To budu mit germanci radost...

Acti ( 24. června 2019 14:08 )

airi: Jestli si stále myslíte, že on je ten nejlepší i se svým hnutím, tak se nejprve zkuste zamyslet. Nadává na divoká devadesátá léta ve kterých díky své nenažranosti nejvíce zbohatl. Mnoho jemu podobných v té době popravdě bylo v ODS, ČSSD,možná i v TOP, ale po pádu těchto stran a vyprázdnění koryt se tito podobně nenažraní karieristé přesunuli k panu Babišovi, kde vycítili zase plná koryta. Takoví na to prostě mají čich a žaludek. Když Babiš padne, oni se budou zase snažit hledat nová plná koryta, což je asi hlavní důvod, proč má Andrej kolem sebe tolik NESTRANÍKŮ ZA ANO!!!Právě proto je opět možno volit očištěnou ODS, PIRÁTY, TOP, STAN, KDU a podobně.U nich je předpoklad, že si příště dají pozor, aby voliče nenaštvali. Naproti tomu Babišovo ANO se chová stylem po nás potopa, jen kupovat za státní peníze hloupé voliče a když docházejí money, poruší i programové prohlášení a podraží vše , včetně daní.
----
Lidi za 900 korun vám to nestojí. To je mi vřele líto. Zdražuje se a bude se zdražovat. Jenže za rok, za pár let, skončíte na ELDÉENKÁCH JAKO LEŽÁCI, bezzubí, bezmocní, promočení, hladoví, ležáci. V létě ve smradu z vlastní moči a celého pokoje. Nejíš? nemůžeš kousat? tak se jídlo vrátí, není čas u tebe prosedět hodiny. Není na to ani nálada. Není nálada tě přebalovat. Úsměvy od personálu nečekejte, možná i šťouchanec za otravování. Zahltí vás obsluhou potomci?... Důchod zůstane jim. Nepočítejte že se prosadíte do soukromých a mastných Gerontocenter. Tak za to mi 900, i kdyby ročně, nestojí. Tak pracuje naše Vláda, tak se řídí stát. "ONI" mají slušné stáří a medicínu v kapse zajištěnou a co VY, utrápení budete ležet a čekat na smrt, i roky. Důchod se netočí jen kolem výše penzí.
K tomu by se hodil i rozbor špatných obvoďáků a jejich ordinační hodiny, stop stavy všudemožně, a tak dále.

Váš Babiš se v LDN válet nebude, Zeman a Hradní panstvo také. VY ANO koblihy. My taky, my ale airi nechceme, my na tom makáme a jednou se to povede.

Zobrazit celou diskusi
Další videa