Spanilou jízdou Evropou si nechvalně známý ruský motorkářský klub Noční vlci letos připomene výročí konce druhé světové války už popáté. Zastávkou na jejich Cestě vítězství bylo v neděli Brno, dnes míří na pražské Olšanské hřbitovy. Na trasu dlouhou kolem 6000 kilometrů vyjely burácející stroje z Moskvy 26. dubna, do cíle v Berlíně dorazí ve čtvrtek.

Kromě Česka na své cestě musejí zdolat Bělorusko, Polsko a Slovensko, na území Evropské unie ale bez svého vůdce Alexandra Zaldostanova (56), známého i pod přezdívkou Chirurg. Zákaz dostal za aktivní podporu ruské anexe Krymu, tedy za souhlas se záborem ukrajinského poloostrova v roce 2014 Ruskem.

Pražské překvapení

Účast na plánované akci v Praze potvrdil i nejznámější tuzemský obdivovatel klubu a poslanec Jaroslav Foldyna (58, ČSSD), který se loni v květnu zapojil do slovní přestřelky mezi stoupenci a odpůrci Nočních vlků.

Video
délka: 01:25

2018: Takto vypadala loni pieta Nočních vlků na Olšanských hřbitovech, jejich příjezd a účast demonstrantů. Jiří Marek

Pro agresivní skupinku protestujících mám pro letošek připravený dárek, takové malé překvapení,“ prozradil Blesku Foldyna, jehož nejvíc přitahuje idea Nočních vlků. „Šíří se myšlenka, že vše bylo jinak, zpochybňují se pravdy. Faktem je, že při osvobozování padlo 140 tisíc sovětských vojáků,“ řekl. Co si o jeho sympatiích k Vlkům myslí jeho kolegové z ČSSD, je mu lhostejné.

Jízda pod dohledem

Na bezpečný průběh akce v metropoli dohlédne jako vždy policie. „Konkrétně se zaměří na bezpečnost dopravy a pohyb cizinců na našem území. Protože jsme však v minulých letech nemuseli řešit žádné zásadní problémy, neočekáváme větší rizika spojená s ruskými motorkáři,“ řekla Blesku policistka Eva Kropáčová.

Kdo jsou Noční vlci

Nejstarší ruský motorkářský klub známý svým kladným postojem k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi (66) považují jeho odpůrci za nacionalisty a země Evropské unie dokonce za bezpečnostní riziko. Tisíce členů se řídí přísným vojenským řádem. V proruských službách mají provádět špionáž, šířit propagandu, ale také provádět bojové operace a dopouštět se násilí, včetně vražd. Noční vlci v současnosti sestávají z více než pěti tisíc výhradně mužských členů.

Fotogalerie
15 fotografií