Noční vlci opět zaplaví Česko. Foldyna má dárek pro odpůrce, Petříček ho „sjel“

4. 5. 2019
06:10

Členové ruského motorkářského klubu Noční vlci už po páté dorazí do České republiky. 4. května navštíví Frýdek-Místek, 5. května Brno a následující den Prahu. Účast na akci v hlavním městě potvrdil i jejich obdivovatel a poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna. Klub známý svým kladným postojem k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi svou „cestu vítězství“ ukončí v Berlíně.

Členové motorkářského klubu jsou svými odpůrci považováni za nacionalisty a země Evropské unie je považují za bezpečnostní riziko. Kupříkladu vůdce Nočních vlků Alexander Zaldostanov je za podporu anexe Krymu na černé listině jak Evropské unie, tak Spojených států. Možná i proto se muž s přezdívkou Chirurg letošní akce uspořádané k výročí konce druhé světové války nezúčastní.

»Chirurg« Zaldostanov a Vladimir Putin»Chirurg« Zaldostanov a Vladimir Putin | 

Foldyna chystá agresivním odpůrcům překvapení

Naopak svou opětovnou účast potvrdil Blesk Zprávám poslanec Jaroslav Foldyna (ČSSD). Politik známý svým obdivem k Nočním vlkům se zúčastní setkání v Praze na Olšanských hřbitovech. Oproti minulému roku se však nechystá někomu dát „jazyk“ ani někoho knokautovat, naopak má pro odpůrce motorkářského klubu překvapení. „Pro agresivní skupinku protestujících mám pro letošek připravený dárek, takové malé překvapení,“ řekl. Jaké to bude, ale odmítl přiblížit.

Foldynu prý nejvíce přitahuje idea Nočních vlků a symbolika, kterou jejich „cesta vítězství“ představuje. „Šíří se myšlenka, že vše bylo jinak, zpochybňují se pravdy. Faktem je, že při osvobozování padlo 140 tisíc sovětských vojáků. Nemohu změnit to, co se stalo, ale mohu změnit budoucnost a říkat, co se stalo. Je potřeba nad tím přemýšlet a potřeba říct, že nás osvobodili,“ obhajuje svoji účast Foldyna.

Petříček se obává ČSSD ve „špatném světle“

Děčínský politik za svůj obdiv k Nočním vlkům opakovaně sklízel kritiku i uvnitř ČSSD. A ani letos z jeho aktivit nemá radost například místopředseda a ministr zahraničí Tomáš Petříček.

„S kolegou Foldynou se v některých otázkách naše názory zásadně rozcházejí, a toto je jedna z nich. S jeho účastí na setkání s Nočními vlky nesouhlasím, ale není pro mne překvapením. Nerad bych, aby rozhodnutí jednoho z členů vrhalo špatné světlo na celou ČSSD,“ řekl Petříček Blesk Zprávám.

Foldynovi je ale prý lhostejné, co si o jeho počínání kolegové ve straně myslí. „ČSSD se distancuje snad už od všeho, má 6,5 % a asi chce mít ještě míň. Skutečnost, že největší podíl na našem osvobození mají Sověti, je pravda a to nemá nic společného s Krymem,“ dodal.

Odpůrci: Je to propagandistická skupina vedoucí hybridní válku

K Foldynovi jsou kritičtí i zástupci občanských iniciativ. Například lidskoprávní aktivista Martin Uhlíř z OPEN DOORS zmínil Noční vlky jako propagandistickou skupinu, která spolu s Kremlem vede hybridní válku proti EU.

„Oni tvrdí, že jedou uctít památku padlých vojáků, to my nerozporujeme, ale je to o pravdě a lži. Například v roce 1968 přijeli vojáci kvůli údajnému puči a stejné to bylo s napadením východní Ukrajiny. A Noční vlci, kteří se aktivně podíleli právě na anexi Krymu, jsou tudíž na straně lži a obelhávají lidi,“ zmínil Uhlíř.

Kdo jsou Noční vlci a jak se chystá policie

Stejně jako v minulých letech bude na průběh návštěvy Nočních vlků dohlížet policie. Konkrétně se zaměří na bezpečnost dopravy a pohyb cizinců na našem území. Policie v minulých letech nemusela řešit žádné zásadní problémy, a proto neočekává větší možná rizika spojená s ruskými motorkáři.

Nejstarší ruský motorkářský klub známý svým kladným postojem k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi (66) považují jeho odpůrci za nacionalisty a země Evropské unie dokonce za bezpečnostní riziko. Tisíce členů se řídí přísným vojenským řádem. V proruských službách mají provádět špionáž, šířit propagandu, ale také provádět bojové operace a dopouštět se násilí, včetně vražd.

Desterz ( 6. května 2019 17:49 )

Sice jsi zjevně nepochopil, ale nevadí, i tak tě mám rád 

sebr ( 6. května 2019 16:11 )

Hnuse, a cos dokázal ty? Že by ses ty sám vozil po čem, žumpaři?

anonym01 ( 5. května 2019 16:46 )

satan to dela za ne tu spinavou praci, ze jo, rudej filcku

satanas ( 5. května 2019 10:59 )

Ze tem Plzenakum neni studno,,oslavovat ty, co jim pri bombardovani na konci

valky zabili stovky rodinnych prislusniku,  ...

satanas ( 5. května 2019 09:36 )

DOst pitchovani, ted fakta! Ja si stejne myslim ze Kramny byl omamen pachatelem

aby v klidu mohl zabit obe

Kramne a tim, ze Kramny "Prezil" upoutal pozornost nanej, jako na "Vraha"

cimz si pojistil fakt ze kdyz "vraha uz maji" , netreba patrat dal a a skutecny

vrah

tak zustane bez trestu...???Moc zato nedam ze se vrah nachazi v radach

pisatelu zdejsich diskuzi a odvadi pozornost tim, vsak vime cim!!!!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa